Domov Zahraničie Zo zostrelenia malajzijského lietadla obvinili 4 mužov

Zo zostrelenia malajzijského lietadla obvinili 4 mužov

0
0

V lete 2014 bolo na východe Ukrajiny zostrelené civilné lietadlo malajzijskej spoločnosti. Medzinárodný vyšetrovateľský tím prišiel so záverom, že zodpovední za útok sú traja Rusi a jeden Ukrajinec. Na všetkých už bol vydaný medzinárodný zatykač.

Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, keď ho 17. júla 2014 zostrelili nad východnou Ukrajinou. Zomrelo pri tom všetkých 298 cestujúcich a členov posádky.

Zabíjala ruská raketa

Šéf holandskej štátnej polície Wilbert Paulissen minulý týždeň oznámil, že podozriví zo zodpovednosti za smrť všetkých 298 ľudí na palube sú Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko.

Na všetkých štyroch mužov už vydali medzinárodné zatykače, pričom proces s nimi by mal začať v Holandsku v marci 2020.

Podľa medzinárodného vyšetrovania, a tiež podľa zistení bulharských investigatívnych novinárov, ktorí sa do prípadu hneď na začiatku obuli, malajzijské lietadlo zostrelili ruskou raketou Buk z mobilného odpaľovacieho zariadenia z územia východnej Ukrajiny, ktorú kontrolujú proruské jednotky podporované Moskvou.

Odpaľovacie zariadenie pritom bolo podľa vyšetrovania privezené na Ukrajinu z Ruska a okamžite po odpálení rakety ho tam odviezli naspäť.

Moskva však zistenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu od začiatku odmieta a tvrdí, že za zostrelenie lietadla je zodpovedná ukrajinská vláda.

Rusi vyšetrovanie spochybňujú

Ruské ministerstvo zahraničných vecí ostro protestovalo proti verdiktu holandských vyšetrovateľov, ktorí obvinili zo zostrelenia malajzijského lietadla nad Donbasom v lete 2014 troch Rusov a jedného Ukrajinca.

Podľa stanoviska ministerstva sú tieto obvinenia „absolútne nepodložené“ a boli vznesené „s cieľom diskreditovať Ruskú federáciu“.

Vyšetrovatelia sa podľa ruského rezortu diplomacie spoliehali na „pochybné informácie“ a ignorovali dôkazy, ktoré im predostierala Moskva.

Ruské ministerstvo zahraničia sa ďalej sťažuje, že holandskí vyšetrovatelia nebrali do úvahy chyby, ktorých sa dopustila ukrajinská strana, napríklad to, že neuzatvorila svoj vzdušný priestor pre komerčné lety, napriek tomu, že na východe krajiny zúrila vojna.

Napriek nesúhlasu s obvinením ruských občanov však ministerstvo sľubuje, že Moskva bude na vyšetrovaní spolupracovať, aby „pomohla odhaliť pravdu“.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…