Domov Šport ZOH: Slováci so zlepšenými výkonmi

ZOH: Slováci so zlepšenými výkonmi

0
0

Po úvodných nepresvedčivých výsledkoch predsa len našli slovenskí športovci na Zimných olympijských hrách formu a hoci to na ďalšiu medailu zatiaľ nestačilo, predsa len prevláda spokojnosť. Do prvej desiatky výsledkovej listina prenikla síce len Paulína Fialková, za zmienku však stoja aj umiestnenia bratov Žampovcov či olympijskej debutantky bobistky Čerňanskej.

Fialkové sa zlepšili

Najlepším výsledkom po olympijskej víťazke Petre Vlhovej sa v Pekingu môže hrdiť biatlonistka Paulína Fialková. Už v šprinte naznačila zlepšujúcu sa formu, keď skončila 14. Ak by nemusela zamieriť na trestný okruh, mohla by v cieli bojovať o 5. priečku.

Do stíhacích pretekov postúpila aj jej sestra Ivona, ktorá obsadila 41. priečku, keď minula až štyri terče. Henrieta Horvátová obsadila 72. priečku, keď netrafila jeden terč v ľahu, Veronika Machyniaková dokončila preteky na 88. pozícii s tromi trestnými okruhmi (2+1).

V stíhačke na 10 km sa Paulína zmestila do prvej desiatky, čo je jej druhý najlepší olympijský výkon (jej maximom zostáva piata priečka z vytrvalostných pretekov na ZOH 2018 v Pjongčangu). Nebyť dvoch rán mimo na druhej ležke, mohla bojovať dokonca o štvrtú priečku.

„Som spokojná hlavne so streľbou, tá bola rozhodujúca. Dve nuly v stojke sa mi nepodarili ani nepamätám. Jednu položku som pokazila, ale našťastie to nebolo fatálne,“ povedala Paulína po pretekoch. To Ivona so streľbou spokojná byť nemohla.

Na olympiádu si skvele načasovala bežeckú formu, v stíhačke bola dokonca tretia najrýchlejšia, no sedem nepresných výstrelov ju odsunulo až na 36. miesto. Paulína sa vďaka desiatemu miestu predstaví aj v pretekoch s hromadným štartom (19. januára).

Na rozdiel od ženských kolegýň, ani jednému zo štvorice slovenských biatlonistov šprint nevyšiel a v stíhacích pretekoch tak Slovensko nemalo zastúpenie. Individuálne súťaže na ZOH v Pekingu sa tak pre slovenských biatlonistov skončili.

Z kvarteta dopadol najlepšie Šimon Bartko, ktorý mal najlepší bežecký čas, ale tromi zaváhaniami na strelnici sa pripravil o postup do stíhačky. S mankom 2:58,4 min na víťazného Nóra Johannesa Thingesa Böa obsadil 65. miesto.

Od stíhačky (Top 60) ho delilo sedem sekúnd. Michal Šima napriek tomu, že spravil len jednu chybu na stojke, skončil o tri miesta za Bartkom.

Matej Baloga skončil s jednou chybou na strelnici na 85. mieste (+3:40,9) a Tomáš Sklenárik obsadil s tromi nepresnými výstrelmi 87. priečku (+3:45,9).

Bežci na lyžiach bez úspechu

Reprezentantky v behu lyžiach po nevydarenom šprinte, nezvládli ani 10 km klasicky s intervalovým štartom.

Najvyššie skončila päťnásobná olympionička Alena Procházková, ktorá obsadila 65. priečku s výrazným odstupom 5:11,9 min na víťaznú nórsku bežkyňu Therse Johaugovú. Barbora Klementová prišla do cieľa na 77. pozícii s mankom +6:52,9, debutantke na hrách Kristíne Sivokovej patrila 81. priečka (+8:06,3).

Minulý piatok sa do diania v Pekingu zapojil aj Peter Mlynár, štvornásobný olympionik. V pretekoch na 15 km klasicky si trúfal atakovať svoje osobné maximum zo ZOH. V horskom stredisku Čang­‑ťia­‑kchou sa mu to nepodarilo, keď za ním zaostal o sedem priečok.

Pred ôsmimi rokmi v Soči obsadil v rovnakej disciplíne 51. miesto, v piatok skončil na 58. priečke len 43 sekúnd od najlepšej päťdesiatky…