Domov Zahraničie Zomrel bývalý americký prezident George H. W. Bush

Zomrel bývalý americký prezident George H. W. Bush

0
0

Počas uplynulého víkendu svet zastihla správa o skonaní bývalého prezidenta Spojených štátov amerických Georga Herberta Walkera Busha, ktorý patril k jedným z najvýznamnejších lídrov sveta počas 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia.

George H. W. Bush zomrel vo veku 94 rokov minulý piatok vo svojom dome v Houstone. Posledné roky prežil na invalidnom vozíku po tom, ako mu bola diagnostikovaná Parkinsonova choroba.

George H .W. Bush

Celým menom George Herbert Walker Bush bol 41. prezidentom Spojených štátov amerických, pochádzal z amerického štátu Massachusetts. Pôsobil v námorníctve a zúčastnil sa ako pilot aj v druhej svetovej vojne.

Do politiky vstúpil ako zástupca za republikánsku stranu, následne bol aj zástupcom USA pri OSN, tiež šéfoval americkej tajne službe CIA, v rokoch 1981 až 1989 bol viceprezidentom Ronalda Regana a následne bol zvolený za prezidenta Spojených štátov amerických.

Prezidentovanie G. H. W. Busha

Čo sa málo vie, Bush sa snažil chrániť životné prostredie, tiež inicioval zákon o zákaze diskriminácie ľudí so zdravotným postihnutím na pracovisku.

Z pohľadu zahraničnej politiky sa snažil riešiť svetové problémy, kedy spoločne s Michailom Gorbačovom, alebo Francoisom Mitterandom či Helmutom Kohlom ovplyvňoval svetovú politiku. Podľa jeho vyjadrení sa vždy viac sústredil na svetovú ako domácu politiku.

Vplyvná Bushova rodina

Bush ako prezident Spojených štátov amerických prežil kolaps Sovietskeho zväzu aj pád Berlínskeho múru. Jeho zámerom bolo vytvoriť nový svetový poriadok po rozpade bipolárneho rozdelenia sveta.

Aj jeho rodina pokračovala v politickej angažovanosti, presnejšie jeho dvaja synovia sa stali guvernérmi, pričom jeden z nich George Walker Bush mladší sa stal aj 43. prezidentom Spojených štátov amerických.

Reakcie svetových lídrov

Za všetky reakcie súčasných alebo bývalých svetových lídrov stojí za zmienku vyjadrenie bývalého anglického premiéra Johna Majora, ktorý povedal, že „Bush videl povinnosť Ameriky voči svetu a uctil si ju…“

Súčasný prezident Donald Trump na znak úcty vydal rozhodnutie, ktorým stiahol štátne vlajky na pol žrde počas nasledujúcich 30 dní, pričom stanovil túto  stredu za štátny deň smútku.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…