Domov Slovensko Zomrel dlhoročný predseda parlamentu Pavol Paška

Zomrel dlhoročný predseda parlamentu Pavol Paška

0
0

Minulý piatok Slovensko zasiahla smutná správa o úmrtí jedného z čelných predstaviteľov politickej strany SMER-SD. Dlhoročného bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku zradilo srdce. Len pred pár týždňami oslávil 60-tku.

Podľa dostupných informácií mal Pavol Paška v piatok ráno zdravotné problémy, preto k sebe zavolal svojho lekára Petra Jonáša, ktorý ho chcel zobrať do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.

Kto bol Pavol Paška

Narodil sa 23. februára 1958 v Košiciach. Absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor filozofia a estetika.

Najskôr pracoval v štátnom podniku Zdroj Košice, neskôr v Krajskom osvetovom stredisku v Košiciach, na Obvodnom národnom výbore v Košiciach a na Miestnom úrade KVP v Košiciach. Od roku 1992 bol súkromným podnikateľom.

V decembri v roku 1999 spoluzakladal stranu Smer‑SD. V máji 2003 sa stal podpredsedom Smeru pre politiku a vzťahy.  V roku 2002 bol zvolený za poslanca NR SR a bol člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo a člen Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS.

Predsedom Zahraničného výboru NR SR bol v rokoch 2004 až 2006. V rokoch 2006 až 2010 a 2012-2014 bol predsedom Národnej rady Slovenskej republiky.

V novembri 2014 mu politický väz zlomila kauza predraženého CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch, a tak pod tlakom verejnej mienky a po viacerých protestoch oznámil, že odstúpi z funkcie predsedu NR SR. Napriek tomu ostal v najvyšších straníckych štruktúrach. Pavol Paška zomrel 6. apríla v Košiciach.

Oživovali ho na parkovisku

Tam však už nedorazili, pretože v aute sa politikovi priťažilo, a tak cestou odbočili do areálu Železničnej nemocnice. Tu sa ho lekári priamo na parkovisku pokúšali oživovať asi pol hodinu.

„Krátko pred 10. hodinou ráno bol do areálu Železničnej nemocnice v Košiciach súkromným autom privezený pacient v kritickom stave so zlyhávaním základných životných funkcií,“ povedal hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ a pokračoval:

„Napriek enormnej snahe lekárov viacnásobná resuscitácia nebola, žiaľ, úspešná a pacient zomrel niekoľko minút pred pol jedenástou.“ Príčinou smrti bol masívny infarkt.

Štátny pohreb odmietli

Úrad vlády sa krátko po Paškovej smrti vyjadril, že je pripravený zorganizovať pre bývalého druhého najvyššieho ústavného činiteľa štátny pohreb. Ten si však rodina neželala.

S Pavlom Paškom sa rodina a jeho najbližší rozlúčili v utorok v košickom krematóriu. Redakcia týždenníka Koment vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a najbližším.

Peter Pellegrini, predseda vlády:
„Hlboko ma zarmútila informácia, že zomrel dlhoročný predseda NR SR, môj dlhoročný kolega, priateľ a spolustranník. Správa nás hlboko zasiahla a v mene svojom aj vlády Slovenskej republiky vyjadrujem pozostalým a rodine hlbokú sústrasť. Pavol Paška sa ako človek, ktorý viedol najvyšší zákonodarný zbor šesť rokov, navždy zapíše do novodobej politickej histórie Slovenskej republiky.“

Richard Raši, podpredseda vlády:
„Vyjadrujem úprimnú a hlbokú sústrasť rodine, priateľom a blízkym Pavla Pašku, rovnako aj všetkým, ktorí si ho vážili a mali ho radi. Odišiel, aj keď bol stále plný entuziazmu a chuti do života. Pavol Paška počas svojho života na náš kraj a mesto nikdy nezabudol a vždy bojoval za východné Slovensko.“

Andrej Danko, predseda NR SR:
„Ťažko sa hľadajú slová, keď predčasne odíde človek. O to ťažšie, keď zastával takú vysokú funkciu a osobne som ho poznal. Videl som v poslednej dobe, ako sa trápi z toho, čo sa v tejto spoločnosti deje. Je mi veľmi ľúto, že nás Pavol Paška, človek vzdelaný, múdry, opustil. Chcel by som vyjadriť čo najúprimnejšiu sústrasť celej rodine, skloniť hlavu. Nehovorím, že keď je niekto vo funkcii a pri moci, robí len dobré veci. Ale musíme odsúdiť tých, ktorí dehonestujú meno zosnulého a zamyslime sa nad tým, kam táto spoločnosť speje. Vráťme slušnosť a úctu medzi ľudí.“

Robert Fico, predseda strany SMER‑SD:
„Smrť môjho priateľa Pavla Pašku ma hlboko zasiahla. Je mi to strašne ľúto. Paľo Paška bol skvelý človek, ktorý držal slovo a takýchto ľudí je v politike bohužiaľ veľmi málo. Chcem vysloviť najúprimnejšiu sústrasť manželke, synom a celej rodine Paľa Pašku. Chcem povedať, že tu máme na Slovensku bandu novinárov a idiotských politikov, ktorí ho zoštvali.“

Robert Kaliňák, poslanec NR SR (SMER-SD):
„Náhla smrť Pavla Pašku ma veľmi zasiahla. Bol mojím dlhoročným priateľom, nikdy na neho nezabudnem, odpočívaj Paľko v pokoji. Úprimnú sústrasť rodine a všetkým blízkym.“

Peter Pčolinský, poslanec NR SR (Sme rodina):
„Vždy je veľmi zarmucújce, ak zomrie človek, a pre mňa osobne to bol šok. Pavol Paška bol stále aktívny človek a napriek tomu, že sme stáli na opačných koncoch politiky, tak ako každá smrť človeka, aj táto ma zasiahla.“

Pavol Hrušovský, bývalý predseda NR SR:
„Je smutné vyjadrovať sa k smrti, ktorá ma veľmi prekvapila. Pavol Paška bol človek, ktorý dokázal diskutovať s každým a o všetkom. Aj keď ako politik som s ním často nesúhlasil, diskusie s ním boli veľmi zaujímavé. V politike sme si v mnohom nerozumeli, ale dokázali sme sa často dohodnúť na vážnych veciach.“

Andrej Kiska, prezident SR:
Slovenský prezident sa k úmrtiu bývalého druhého najvyššieho ústavného činiteľa osobne nevyjadril. Úprimnú sústrasť najbližším príbuzným, rodine, priateľom a známym vyjadril len prostredníctvom svojho hovorcu.

Slušnosť po slovensky. Na jej čele hyenizmus Matoviča

Smrť je vždy smutná, o to viac, keď ľudia odchádzajú predčasne. V slušnej spoločnosti platí, že o mŕtvych len v dobrom. Pokiaľ ide o Pavla Pašku, ktorému meno pokrivila kauza „piešťanského CT“, množstvo ľudí zabúda na túto slušnosť.

Samozrejme, nemusíme to preháňať, nemusíme chváliť, môžeme napísať dokonca aj kritiku, avšak minimálne vyjadrenie úprimnej sústrasti je na mieste. O to viac, keď ste verejným činiteľom.

Tí, čo nemali čo povedať, radšej mlčali. Kiež by tak urobil aj predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ktorý zaútočil na Pašku ešte aj po smrti, keď napísal: „Mafia dnes prišla o jednu hlavu…“

Je smutné, že ľudia, ktorí majú ísť národu príkladom si nielenže nectia základné pravidlá slušnosti, ale správajú sa ako hyeny, ktorým niekto podhodí mäso.

Mnohí sa voči takémuto vyjadreniu politika ohradili, no bohužiaľ, mnohí zašli ešte ďalej. Vyjadrenia ako „planéta sa čistí“, „o jedného mafiána menej“, „tak prišlo aj na sviňu“, „prajem smerákom, aby dopadli tak ako Paška“, „takže už len Fico, Danko a Bugár sú na rade“ sú skutočne za hranou akejkoľvek slušnosti ale aj ľudskosti.

A aby toho nebolo málo na pódiu protestu Za slušné Slovensko vystúpi človek, ktorý povie, že je škoda, že niekto ešte nepostrieľal všetkých členov vlády.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ako sa trénuje v zahraničí

Šport je najlepším spôsobom, ako robiť krajine dobré meno v zahraničí. Ten náš je však už …