Domov Šport Zomrel František Vavrinčík

Zomrel František Vavrinčík

0
0

V Banskej Bystrici v sobotu 2. mája zomrel niekdajší popredný trojskokan, neskôr tréner plejády špičkových atlétov armádneho strediska Dukla a v 80. rokoch aj kondičný tréner prvoligových futbalistov Dukly František Vavrinčík. 18. septembra by sa dožil 80 rokov.

František Vavrinčík získal V roku 1961 bronz na čs. šampionáte a ako prvý Slovák skočil za 15 m (15,10). Osobné maximum 15,52 m však dosiahol až v banskobystrickej Dukle (1968), kde v roku 1966 nastúpil ako skokanský tréner a pod jeho vedením moravský rodák Pavel Sasín posunul slovenský rekord v trojskoku za 16 m (16,36 m).

Na začiatku kariéry radami v technike externe výdatne pomohol aj Jánovi Čadovi, prvému Slovákovi, ktorý v roku 1983 skočil za 17 metrov. V lete 1982 v Dukle trénoval aj Jána Zvaru, prvého čs. skokana do výšky s výkonom 230 cm (236 cm dodnes iný Slovák neskočil).

Rodák zo zakarpatského Nového Klenovca sa počas pôsobenia a štúdia v Prahe na FTVS KU sa zoznámil aj s trnavským futbalistom Jozefom Adamcom.

Keď ho angažovali za trénera vtedy druholigovej Dukly Banská Bystrica, nahovoril Františka Vavrinčíka, aby prevzal post asistenta zodpovedného za kondičnú prípravu.

Po postupe do I. ligy mužstvo skončilo v čs. lige 1983/84 štvrté a reprezentovalo v Pohári UEFA – vypadlo v 1. kole. V rokoch 1988 – 1998 bol zástupca veliteľa armádneho strediska a v Dukle končil v roku 2008 ako kondičný tréner futbalovej mládeže.

SITA, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…