Domov Prominenti Zomrel Stephen Hawking, obrovský génius, vedec a bojovník

Zomrel Stephen Hawking, obrovský génius, vedec a bojovník

0
0

14. marca 2018 svet prišiel snáď o najväčšieho vedca a génia od dôb Einsteina. Stephen Hawking našiel odpovede na množstvo otázok, a to aj napriek tomu, že mu do života prišla zákerná choroba, s ktorou bojoval 55 rokov.

Vedec Stephen Hawking bol často označovaný za najväčšieho vedca, ktorého objavy sa dajú prirovnať k prelomovým objavom Einsteina či Newtona. Jeho život bol však poznačený zákernou amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS)

Ide o neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postupne ochromuje nervové bunky v mozgu a mieche. Jej dôsledkom je postupné ochabovanie svalov v hornej a dolnej časti tela.

Pacient s týmto ochorením postupne nedokáže ovládať svaly na tele, napriek tomu jeho myslenie a cítenie ostáva nepoškodené. Lekári často po diagnostike takéhoto ochorenia hovoria o maximálne piatich rokoch života.

Život génia

Stephen Hawking sa narodil 8. januára 1942 v anglickom meste Oxford. Po štúdiu na strednej škole začal študovať na univerzite v Oxforde, kde sa špecifikoval na fyziku.

Jeho snom však bolo študovať kozmológiu, a preto prestúpil na univerzitu v Cambridge. Počas štúdia mu vo veku 21 rokov lekári diagnostikovali ochorenie ALS, v dôsledku čoho sa dostal do depresií.

Napriek všetkému sa oženil s Jane Wildeovou, s ktorou mal tri zdravé deti. Ich manželstvo bolo rozvedené v roku 1995 a obaja sa vydali po vlastnej ceste.

Objavy

Hoci jeho objavy neboli v tom období celkom akceptované, Hawking sa nevzdával a jeho cieľom bolo dokázať vznik vesmíru a jeho nekonečnosť. V roku 1970 Hawking publikoval prácu, v ktorej vychádzal z Einsteinovej teórie relativity, ktorú aplikoval na teóriu Veľkého tresku.

Práve táto práca dokázala, že teória Veľkého tresku je skutočne pravdivá. Vedec sa tiež špecifikoval na čas. V roku 2009 dokázal, že cestovanie v čase nie je možné.

Napísal množstvo vedeckých publikácií, ktoré sa stali bestsellermi a práve vďaka tomu sa stal uznávaným vedcom po celom svete. Medzi najvýznamnejšie patrí Stručná história času, v ktorej sa zaoberá spomínaným Veľkým treskom či existenciou čiernych dier.

Komunikoval cez počítač

Choroba, ktorou trpel ho postupne pripravovala aj o reč. Preto bolo potrebné nájsť komunikačný prostriedok, prostredníctvom ktorého by dokázal vyjadriť to, čo zistil.

Na komunikovanie teda používal syntetizátor, ktorý ovládal prostredníctvom svalov na lícach. Písanie zas ovládal mimikou a snímač mal umiestnený na spodnej časti okuliarov.

Konšpiračné teórie

Je až neuveriteľné, že taký génius akým bol Stephen Hawking mal toľko neprajníkov. Objavilo sa niekoľko konšpiračných teórií, ktoré vysvetľujú to, ako sa mohol vedec dožiť takého vysokého veku s ochorením ALS.

Jedna z teórií hovorí napríklad o tom, že Hawking zomrel už dávno a na vozíku sedí jeho dvojník, ktorý ho posledných 30 rokov zastupuje. Tiež sa hovorí o tom, že vedca pri živote drží zázračná tabletka. Existujú však aj teórie že vedec bol robot a nie človek.

Na svete je teda normálne, že akonáhle sa nájde niekto, kto popiera dovtedy zistené fakty, nájdu sa aj neprajníci a teoretici, ktorí sa to snažia vyvrátiť.

Stephen Hawking bol však vedcom, ale hlavne človekom, ktorý si zaslúži uznanie.

pepe, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…