Domov Prominenti Zomrel zakladateľ pánskeho časopisu Playboy

Zomrel zakladateľ pánskeho časopisu Playboy

0
0

V stredu 27. septembra vo veku 91 rokov z tohto sveta odišiel zakladateľ a šéfredaktor legendárneho pánskeho časopisu Playboy Hugh Hefner.

Hugh Hefner bol americký podnikateľ a od založenia časopisu Playboy bol ikonou americkej sexuality. Zaujímavosťou je, že sa narodil v časoch, kedy téma sexuality bola tabu.

Skorý život

Hefner sa narodil v konzervatívnej rodine 9. apríla 1926 v americkom meste Chicago. Koncom druhej svetovej vojny odslúžil dva roky v armáde. Neskôr šiel študovať umenie a neskôr psychológiu.

Po ukončení štúdia absolvoval krátky kurz sociológie. Svoje štúdium ukončil a začal sa venovať kariére. Najskôr sa zamestnal v časopise Esquire, odkiaľ však v januári 1952 odišiel.

Zrod časopisu PLAYBOY

Hefner si v roku 1953 zobral hypotéku, aby mohol rozbehnúť svoj vlastný biznis. Prvé vydanie časopisu vyšlo v decembri 1953 a celkovo sa z neho predalo neuveriteľných 50 tisíc výtlačkov.

Na prvej titulnej strane sa objavila americká ikona Marilyn Monroe. Na rozdiel od obálky časopisu do stredu novín bol vložený plagát nahej Marilyn, čím sa odštartovala jej kariéra playmate.

Legendárne logo časopisu, ktoré poznáme dodnes – ružový zajačik so smokingovým motýlikom – sa objavil už v druhom čísle magazínu. Časopis bol postupne prekladaný do viacerých jazykov. V slovenčine začal vychádzať vo februári 1997.

Známy bol promiskuitným spôsobom života. Svoj životný štýl rád prezentoval aj v televízii najmä prostredníctvom svojej televíznej talkshow Playboy’s Penthause, ktorá bola vysielaná v rokoch 1959-60. V roku 1969 spustil ďalšiu televíznu show s názvom Playboy After Dark, ktorá bola vysielaná do roku 1970.

Problémy so zákonom

Hefner propagoval sexualitu v 60. rokoch, teda práve v časoch, kedy svojimi názormi vyvolal sexuálnu revolúciu. Hefner však prostredníctvom svojho časopisu, do ktorého prispieval článkami obraňoval slobodu prejavu.

4. júna 1963 bol Hefner zatknutý za propagáciu nemravnej literatúry. Zatknutie nasledovalo po tom, čo vo svojom časopise uverejnil nahé fotografie americkej herečky Jayne Mansfieldovej. Jeho prípad poputoval až pred porotu.

Keď sa darí…

Ďalšie roky boli pre neho úspešné natoľko, že Hefner mohol svoj biznis rozširovať. Založil sieť súkromných klubov, v ktorých boli hostesky oblečené do tradičných zajačikových kostýmov.

Jeho spoločnosť Playboy Enterprises vlastnila niekoľko hotelov, modelingové agentúry a tiež vyrábala filmy, knihy a televízne programy. V roku 1978 sa Hefner finančne podieľal na obnovení svetoznámeho nápisu Hollywood nad mestom Los Angeles.

Infarkt ako nový začiatok

Po rokoch bujarého a uponáhľaného života dostal Hefner v roku 1985 infarkt. Práve z neho sa Hefner poučil natoľko, že svoj život zmenil a začal sa viac venovať rodine a filantropii.

Hefner začal prispievať do charitatívnych organizácii, ktoré sa zaoberali napríklad záchranou zvierat. Okrem toho Hefner daroval 100 tisíc dolárov univerzite v Južnej Kalifornii, ktoré venoval na kurz s názvom Cenzúra v kine.

Osobný život

Hefner uzavrel prvé manželstvo v roku 1949 s Mildred Williamsovou, s ktorou mal dcéru a syna. Manželstvo sa však v roku 1959 rozpadlo kvôli nevere. Druhé manželstvo uzavrel v roku 1989 s playmate Kimberley Conradovou.

Mali spolu dvoch synov. Po deviatich rokoch manželstva sa aj tu vyskytli problémy, po ktorých sa Conradová odsťahovala, ale ich manželstvo pokračovalo. Rozvodový proces začal až v roku 2009 po tom, ako mladší syn dosiahol vek 18 rokov. Pár sa definitívne rozviedol v marci 2010.

Ešte počas druhého manželstva začal Hefner vzťah s americkou modelkou Crystal Harris. Sobáš sa konal 31. decembra 2012 a manželstvo trvalo až do jeho smrti.

Posledné roky života

Rok 2015 znamenal pre jeho časopis obrovskú zmenu. Hefner oznámil, že v jeho časopise od marca 2016 nebude uverejňovať fotografie úplne odhalených žien.

Odôvodnil to tým, že internet je preplnený pornografickými obrázkami. Spolu s týmto rozhodnutím prišlo aj ku poklesu nákladov. Vo februári tohto roka sa však ku tradícii vrátil.

Zaujímavosti

Hefner sa na začiatku svojej kariéry priznal, že je bisexuálom. Je známy aj tým, že podporoval legalizáciu sobášov rovnakého pohlavia. Hefner aj napriek svojmu vyššiemu veku obľuboval večierky v spoločnosti pôvabných žien, ktoré pravidelne usporadúval vo svojej vile, ktorá bola známa pod názvom Playboy Mansion.

Hefner oznámil, že po svojej smrti chce byť spopolnený a jeho popol má byť uložený na cintoríne v Los Angeles v krypte vedľa Marilyn Monroe, vedľa ktorej chce podľa jeho slov stráviť večnosť.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…