Domov Prominenti Zomrela dedička firmy L´oréal

Zomrela dedička firmy L´oréal

0
0

21. septembra zomrela vo veku 94 rokov Liliane Bettencourtová, ktorá zdedila známu francúzsku kozmetickú firmu L’Oréal. Bola najbohatšou ženou sveta a jej majetok bol odhadovaný na takmer 40 miliárd dolárov.

Liliane Bettencourtová sa narodila 21. októbra 1922 v Paríži. Bola jediným potomkom Eugéne Schuellera, ktorý založil francúzsku firmu L’Oréal. K otcovej firme sa pridala, keď mala 15 rokov. V roku 1950 sa vydala za francúzskeho politika André Bettencourtom.

Po smrti jej otca v roku 1957 zdedila jeho firmu a stala sa jej majiteľkou. Vo februári roku 2012 ukončila Bettencourtová funkciu riaditeľky a na svoje miesto vymenovala svojho vnuka Jeana‑Victora.

Spolu s manželom sa venovala aj dobročinnosti. V roku 1987 založila nadáciu, ktorá sa zameriavala na rozvoj zdravotníckych, kultúrnych a humanitárnych projektov. Nadácia venovala väčšinu svojich prostriedkov na vzdelávanie a výskum. Ďalšie prostriedky venovala na kultúru či umenie.

Kauzy a podozrenia

Bettencourtová bola v roku 2007 obvinená z nelegálneho financovania kampane francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Podľa obvinení mu v rozpore so zákonom dala 150 tisíc eur v hotovosti.

Celá kauza vyústila do veľkého politického škandálu. Vyšetrovanie bolo napokon zastavené v roku 2013 kvôli nedostatku dôkazov. Bettencourtovej sa celá kauza dotkla natoľko, že v roku 2010 bola pre zlý duševný stav zbavená svojprávnosti.

Čo bude s firmou?

Po smrti Bettencourtovej sa veľa hovorí o dedičoch firmy a celkovo o jej budúcnosti. Problémy sa vynárajú najmä v súvislosti s firmou Nestlé. S ňou totiž Bettancourtová podpísala v roku 1974 zmluvu a vymenila takmer polovicu svojho podielu za 3 % podielu v spoločnosti Nestlé.

Bála sa totiž situácie, ktorú prinesie obdobie po francúzskych voľbách a toho, že by firma mohla byť znárodnená. Zmluva, ktorá hovorila o zákaze zvyšovania podielu oboch strán, totiž zanikne o pol roka.

Jej rodina vo firme vlastní 33 % podielov a spoločnosť Nestlé má 23 %. Na rad teda prichádzajú špekulácie o tom, čo bude nasledovať a kto sa stane majiteľom firmy. Možností je viac.

Buď firma L’Oréal zvýši svoje podiely, alebo spoločnosť Nestlé kúpi celý L’Oréal. V správnej rade však sedí dcéra Bettencourtovej, ktorá sa vyjadrila, že budúcnosť rodinnej firmy je pre ňu dôležitá a chce firmu zachovať.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…