Domov Zahraničie Zostanú nakoniec Briti v Európskej únii?

Zostanú nakoniec Briti v Európskej únii?

0
0

Po tom, ako sa britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi podarilo zjednať novú dohodu o brexite s predstaviteľmi EÚ, narazil na odpor britských poslancov.

Nová dohoda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie, skrátene ako dohoda o brexite, sa rodila ťažko.

Prvú verziu sa nepodarilo presadiť medzi britskými poslancami bývalej premiérke Therese Mayovej a kvôli tomu dokonca odišla z postu šéfky kabinetu, druhú verziu, priechodnú pre britských poslancov, sa snažil vyjednať súčasný britský premiér Boris Johnson.

Tomu sa počas uplynulých týždňov podarilo dohodnúť nové pravidlá v oblasti colnej politiky, ktorá upravovala najmä spornú severoírsku poistku. Viaceré body však zostali rovnaké, tak ako ich dojednala Theresa Mayová.

Opozícia žiada nové referendum o brexite

Po tom, ako cez víkend pochodovali státisíce ľudí v uliciach Londýna, ktorí žiadali nové referendum o brexite, sa aj opozičná Labouristická strana pridala na ich stranu.

Podľa nich by akákoľvek dohoda mala byť predmetom nového hlasovania medzi ľuďmi, ktorí by sa mali vyjadriť prostredníctvom referenda, či s ňou súhlasia alebo nie.

Severné Írsko sa bude čiastočne riadiť podľa pravidiel EÚ

Nová dohoda počíta s tým, že na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom nevznikne tvrdá hranica a Severné Írsko sa bude riadiť osobitnými opatreniami, kedy Severné Írsko bude v spoločnom colnom území s Veľkou Britániou.

Naďalej však zostáva v platnosti, že reálnou hranicou medzi Veľkou Britániou a EÚ bude Írske more, kedy tovary prichádzajúce na územie Severného Írska sa budú rozdeľovať na tie, ktoré smerujú len na severoírsky trh, alebo do celého Írska a podľa toho budú podliehať dani.

To však nateraz otvára viacero otázok uplatňovania v praxi.

Severné Írsko sa podľa dohody stane hybridným územím

Nová dohoda o brexite zrušila severoírsku poistku v prospech Severného Írska, no zároveň sa tak Severné Írsko bude nachádzať v hybridnom colnom území, ale v zásade bez kontrol na hraniciach s Írskom, čím sa zabráni vzniku tvrdej hranice.

Johnson narazil na odpor britských poslancov

Britský premiér Boris Johnson v parlamente.

Po tom, ako sa Johnsonovi podarilo presvedčiť aj európskych lídrov a tí počas summitu EÚ prijali nové podmienky, však narazil na odpor zo strany britských poslancov, ktorí počas mimoriadneho zasadnutia odložili schválenie novej dohody o brexite.

Britskí poslanci schválili Letwinov pozmeňujúci návrh, ktorý zaväzuje vládu, aby sa nová dohoda pretavila najskôr do nových zákonov, až potom ju prijmú.

Zároveň iný zákon, ktorý poslanci schválili ešte v septembri, zaviazal Johnsona, aby požiadal EÚ o odklad, pokiaľ nebude dohoda o brexite schválená do minulej soboty, čo sa nestalo. Teda Johnson už oficiálne požiadal EÚ o ďalší odklad brexitu.

Briti majú nový spravodajský kanál

Podľa prieskumov verejnej mienky je až jedna tretina Britov znechutená zo správ o brexite, dokonca až tak, že sa rozhodli kvôli tomu nesledovať spravodajské kanály.

Preto sa televízia Sky News rozhodla zareagovať na túto relatívne veľkú skupinu ľudí a rozbehla nový spravodajský kanál, ktorý bude poskytovať spravodajské informácie očistené o správy o brexite.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…