Domov Ekonomika Zrušenie stropov sociálnych odvodov ako súčasť dôchodkovej reformy? Krok nesprávnym smerom, tvrdí Marián Viskupič

Zrušenie stropov sociálnych odvodov ako súčasť dôchodkovej reformy? Krok nesprávnym smerom, tvrdí Marián Viskupič

0
0

Návrh na zrušenie stropu sociálnych odvodov od ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) spustil vlnu kritiky od opozičných, ale aj koaličných poslancov. Návrh reformy, ktorú plánuje Krajniak zaviesť v roku 2023, by znamenal zrušenie stropu sociálnych odvodov, ktorých maximum vymeriavacieho základu je dnes 7-násobok priemernej mzdy (aktuálne 7 644 €). Po novom by sa platili z plnej výšky platu, bez akéhokoľvek stropu, pričom výška dávok by zostala limitovaná.

Krajniakov návrh už kritizovali aj koaličné strany, vrátane Za ľudí, SaS aj OĽaNO. Predseda finančného a rozpočtového výboru a poslanec NRSR za SaS Marián Viskupič návrh nepodporí: „Zrušenie stropov na sociálne odvody považujem za absolútne neprípustné,“ vyjadril sa Viskupič.

Nesúhlasia ani s Krajniakovými prepočtami

„Nesúhlasím ani so sumou dodatočných príjmov Sociálnej poisťovne, ktorá je prezentovaná zavedením takéhoto opatrenia,“ pokračuje Viskupič.

Ide o prezentovanú sumu dodatočných príjmov Sociálnej poisťovne po potenciálnom zavedení dôchodkovej reformy, ktorá bola odhadnutá ministerstvom práce. Sumu tvorí 190 miliónov eur, ktoré by systém získal vyššími odvodmi od vysoko zarábajúcich.

Poslanec Viskupič je presvedčený, že zamestnanci, ktorých by sa táto zmena týkala, urobia opatrenia, aby odvody bez stropu platiť nemuseli. Štát tak plánovanú sumu nedokáže vybrať.

„Každý, koho sa takéto odvody bez stropov dotknú, a sú to najlepšie zarábajúci zamestnanci okamžite urobia opatrenia, aby sa takémuto plateniu vyhli. Časť takýchto zamestnancov by prešla na živnosť, prípadne na s.r.o. Časť firiem by takéto pracovné miesta dokázala presunúť do zahraničia.

Zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov by bolo trestom za úspech pre tých, ktorí na sebe celý život tvrdo pracovali a vzdelávali sa. Je to ďalšie odvodové zaťaženie vysokokvalifikovaných pracovných miest – pričom práve takéto vysokokvalifikované pracovné miesta Slovensko najviac potrebuje.

Aj v programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali znižovať odvodové zaťaženie. Ak by najlepšie platení zamestnanci odišli akýmkoľvek spôsobom mimo systém, mohli by príjmy Sociálnej poisťovne paradoxne aj klesnúť,“ vyjadril sa ďalej Viskupič.

Návrh je udička zo strany ministerstva práce

Viskupič ďalej dodáva, že tento návrh považuje za natoľko nereálny, že ho vníma ako politickú udičku ministerstva na hľadanie budúceho kompromisu.

S návrhom nesúhlasia ani ďalší poslanci zo strany SaS. Takisto Jozef Mihál, tímlíder SaS pre sociálne veci a bývalý minister práce potvrdzuje, že už teraz je maximálny vymeriavací základ nastavený strašne vysoko. Jozef Mihál ďalej súhlasí, že relatívna malá skupina vysoko zarábajúcich ľudí urobí všetko pre to, aby sa vysokým odvodom dokázali vyhnúť.

Zamestnávatelia Klubu 500 Krajniakovi odkazujú, že sú sklamaní. Ďalej tvrdia, že návrh je v rozpore so slovenskou ústavou, nakoľko nie je možné, aby zamestnanci aj zamestnávatelia platili sociálne odvody z plnej výšky platu, a zároveň aby zostala výška dávok limitovaná.

Krajniak sľubuje vyššie dôchodky

Súčasťou dôchodkovej reformy je aj návrh na zvýšenie dôchodkov penzistom, ktorých deti pracujú. Každý zamestnanec zarábajúci priemernú mzdu by tak prispel na dôchodok jednému rodičovi sumou približne 30 eur mesačne. Rodičovský bonus by tak v rozpočte predstavoval výpadok za viac ako pol miliardy. Predseda finančného výboru hovorí o výraznej diere:

„Rozumiem snahe pána ministra o presadenie rodičovského dôchodku. Zároveň treba jasne povedať, že vytvára výraznú dieru do verejných financií približne v sume približne pol miliardy eur ročne. Neviem si predstaviť, kde sa dá vo verejných financiách nájsť potrebná suma.

Návrh sa dá vnímať aj ako zvýšenie odvodového zaťaženia, pretože Sociálnej poisťovni bude pol miliarda chýbať a v prípade schválenia ju bude potrebné niekde nájsť. Aktuálny stav verejných financií a konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky velí byť veľmi opatrný pri vytváraní nových výdavkov,“ vyjadril sa Viskupič.

„Prezentovaný návrh dôchodkovej reformy však prináša aj veľmi dobré riešenia – návrat ku dôchodkovému automatu založenému na strednej dĺžke dožitia i možnosť odchodu do dôchodku po dosiahnutí 40 rokov sociálneho poistenia. Špeciálne dôchodkový automat veľmi pomôže dlhodobej udržateľnosti verejných financií,“ uzatvára predseda finančného výboru.

red, tv, foto: archív tv, shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…