Domov Ekonomika ZSSK zaznamenala výrazný pokles počtu cestujúcich

ZSSK zaznamenala výrazný pokles počtu cestujúcich

0
0

Koronavírus úplne zastavil medzinárodnú osobnú dopravu a výrazne obmedzil aj tú vnútroštátnu, v rámci ktorej jazdia vlaky podľa grafikonu, ktorý platí bežne v sobotu. Tieto opatrenia sa tak pochopiteľne citeľne odrazili aj na počte cestujúcich.

Dôsledok tvrdých preventívnych opatrení v krajine proti šíreniu koronavírusu sa na železniciach odrazil v značnom prepade počtu cestujúcich.

„Vzhľadom na mimoriadny stav, v ktorom sa ocitla Slovenská republika, zaznamenáva v súčasnosti Železničná spoločnosť Slovensko pokles počtu cestujúcich.

Ten prebieha postupne a momentálne si netrúfame odhadnúť, na akom čísle sa zastaví,“ uviedol minulý štvrtok pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Ich vlaky podľa neho aktuálne využívajú len cestujúci, ktorí musia cestovať, napríklad do a z práce. Opatrenia v železničnej doprave podľa národného vlakového osobného dopravcu fungujú ešte krátko, reálne preto nie je čo porovnávať.

„V každom prípade sú však prepravné prúdy cestujúcich výrazne nižšie. Situáciu vo všetkých vlakoch denne monitorujeme a situáciu z pohľadu počtu cestujúcich považujeme aktuálne za stabilizovanú.

Najvyťaženejšími sú vlaky prímestskej dopravy v okolí väčších miest,“ priblížil Kováč. Tento stav je podľa neho logickým vyústením redukčných opatrení a súčasnej mobility obyvateľstva prevažne do a zo zamestnania.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu v doprave

Medzištátna vlaková osobná doprava do a zo SR je na základe rozhodnutia vlády v rámci prevencie proti koronavírusu zastavená od piatka 13. marca od 7:00 na všetkých hraničných prechodoch so všetkými susednými krajinami.

Všetky vnútroštátne vlaky od soboty 14. marca premávajú každý deň výlučne podľa grafikonu, ktorý platí štandardne počas soboty.

Opatrenia ZSSK

ZSSK od utorka 17. marca obmedzila premávku niektorých vlakov InterCity (IC), vedenie lôžkových a ležadlových vozňov, ako aj autovozňov. Od stredy 18. marca zrušila premávku všetkých IC vlakov až do odvolania.

„ZSSK prevádzkuje IC vlaky v komerčnom režime bez dotácií štátu. Vzhľadom na všeobecný pokles cestujúcich, pokles tržieb a aktuálnu celospoločenskú situáciu bolo pozastavenie nedotovaných vlakov najvyššej kategórie logickým krokom,“ zdôvodnil Kováč.

„Ďalšie opatrenia závisia od vývoja situácie a aj od rozhodnutia nášho akcionára, ktorým je Ministerstvo dopravy a výstavby SR,“ dodal Kováč. Dopravca už v nedeľu 15. marca vyradil z IC vlakov a rýchlikov reštauračné vozne.

Od pondelka 16. marca zastavil prevádzku všetkých zákazníckych centier, zatvoril rezervačné pracovisko pre osobitné vybavovanie, uzavrel vybrané predajné miesta, zastavil prepravu zásielok Kuriér, prijímanie batožín do úschovne a vydal zákaz na zasielanie a výdaj vecí nájdených vo vlaku.

Od začiatku minulého týždňa je cestujúci počas celej cesty vlakom povinný mať nepretržite zakrytý nos aj ústa rúškom, alebo aspoň šálom či šatkou. Pri nedodržaní tohto opatrenia o ochrane pred šírením nákazy má vlakvedúci právo cestujúceho z prepravy vylúčiť.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…