Domov Slovensko Zverejnili zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V

Zverejnili zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V

0
0

Po silnom verejnom tlaku Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo minulý štvrtok zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv (CRZ). Premiér Eduard Heger ju považuje za výhodnú.

Nákup vakcíny Sputnik V spôsobil v posledných mesiacoch silné turbulencie vo vládnej koalícii, ktorých vyvrcholením bola zmena na premiérskom poste. Ani po dvoch mesiacoch sa u nás ruskou vakcínou neočkuje, za čo je podľa Igora Matoviča zodpovedná Slovenská akadémia vied, ktorá pri testovaní vakcíny porušila zmluvu.

Aj preto bol tlak na jej zverejnenie v posledných týždňoch mimoriadny. Došlo k nemu však až minulý týždeň. O potrebe zverejnenia zmluvy hovorili prezidentka SR Zuzana Čaputová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) aj opozícia. Šéfka rezortu justície upozornila, že zverejnenie povinne zverejňovanej zmluvy je podmienkou nadobudnutia jej účinnosti.

Zmluva je výhodná

Premiér Eduard Heger (OĽANO) považuje zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V za výhodnú. Najmä preto, že na Slovensku je skupina ľudí, ktorá sa chce očkovať iba touto vakcínou. Očakáva, že v prípade dobrých výsledkov testov sa začne na Slovensku očkovať vakcínou Sputnik V najneskôr v polovici mája.

Aj bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), ktorý zmluvu podpísal, tvrdí, že zmluva je výhodná, obsahuje podľa neho nadštandardné klauzuly.

Zmluva o nákupe Sputnika V

Zmluva na nákup dvoch miliónov vakcín je uzavretá na 19 900 000 amerických dolárov bez DPH. Vakcíny mali byť na Slovensko dodávané postupne počas niekoľkých mesiacov. Na Slovensko dosiaľ prišlo 200 000 vakcín Sputnik V, za ktoré však štát v zmluvne uvedenej lehote nezaplatil. Rusko nás teda vyzvalo na vrátenie dodaných vakcín.

Či teda Slovensko odkúpi zvyšné vakcíny, alebo odstúpi od zmluvy, s prípadnou zmluvnou pokutou, nie je nateraz jasné. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského sa bude s ruskou stranou rokovať po tom, čo budú známe výsledky z maďarského laboratória, kam sme poslali vzorky Sputnika V. 600 vzoriek si minulý týždeň odviezli na testovanie aj Rusi.

red, TASR, foto: internet  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…