Domov Šport Zverev dobyl tenisový svet

Zverev dobyl tenisový svet

0
0

Prestížny turnaj majstrov, na ktorom sa každoročne predstaví len osem najlepších hráčov sezóny, ovládol trochu prekvapivo nemecký mladík Alexander Zverev, ktorý si na svojej ceste za triumfom poradil aj s Rogerom Federerom či svetovou jednotkou Novakom Djokovičom.

Turnaj tenisových majstrov Nitto ATP Finals v Londýne už pozná meno svojho ďalšieho šampióna. Prekvapivo ním nie je v špičkovej forme hrajúca svetová tenisová jednotka zo Srbska Novak Djokovič, ani hrajúca tenisová legenda Roger Federer, ale mladučký tenisový talent z Nemecka Alexander Zverev.

Federerovi i Djokovičovi ani set

Toho by na celkový triumf tipoval len málokto. Hoci sa mladému nemeckému tenistovi predpovedá veľká budúcnosť, v posledných dvoch mesiacoch si pripísal šokujúce prehry s papierovo slabšími súpermi ako napríklad s Tunisanom Jazirim alebo Rumunom Copilom. Tie najdôležitejšie dva zápasy tohto roka však zvládol na výbornú.

V semifinále si najskôr senzačne poradil so švajčiarskou legendou Rogerom Federerom 2:0 na sety, aby následne vo finálovom zápase zaskočil aj v závere sezóny skvele pripraveného navrátilca na post svetovej tenisovej jednotky Srba Novaka Djokoviča, pomerne jednoznačne 6:4 a 6:3.

Šťastná „desiatka“

Pre Sašu Zvereva bol už postup zo skupiny, kde porazil Čiliča a Isnera a podľahol práve Djokovičovi, veľkým úspechom. V semifinálovom dueli odohral proti Federerovi skvelý zápas a napokon postúpil do finále, kde sa mal postaviť zoči voči aktuálne najlepšiemu tenistovi na okruhu ATP.

Keďže si v poslednom čase Djokovič dokáže hladko poradiť s akýmkoľvek súperom, čakala sa jednoznačná záležitosť s tradičným víťazným gestom srbského tenistu. Opak bol však pravdou.

Po dobrom začiatku sa v polovici prvého setu začal Nole trápiť a naopak Saša predvádzal skvelý tenis. Aj napriek tomu, že v druhom sete predviedol aj zopár mladíckych chýb, napokon svojho súpera zdolal veľmi vyspelým výkonom.

21-ročný Zverev si na svoje konto pripísal jubilejný 10. turnajový triumf, pričom titul z ATP Finals je jednoznačne tým najväčším doterajšej kariéry.

Rešpekt súperov

Zverev po zápase neskrýval nadšenie ale ani obrovský rešpekt voči súperovi. „Práve teraz to neviem opísať. Som neuveriteľne šťastný, lebo je to najväčší titul, aký som kedy vyhral.

Chcel by som zablahoželať Novakovi k skvelému týždňu v Londýne a aj k celej druhej polovici sezóny. Neprehral skoro ani jedno stretnutie a ďakujem mu, že dnes jedno prehral.

Každý hovorí o tom, aký je výborný tenista, no ja chcem spomenúť, aký je aj dobrý človek. Mali sme spoločne mnoho rozhovorov o živote,“ zložil Zverev Djokovičovi poklonu, pričom nezabudol pochváliť ani jeho tím.

„Chcel by som sa poďakovať môjmu otcovi, ktorý ma trénuje od detstva. Pravdepodobne neprestane plakať až do budúceho roka,“ povedal Zverev, pre ktorého bude tohtoročná sezóna nezabudnuteľnou.

Kontroverzia semifinále

Aj keď v semifinálovom dueli Zverev senzačne zdolal Federera, na jeho tvári sa po zápase objavili slzy, ktoré mali trpkú príchuť. Diváci totiž mladého Nemca v závere duelu vypískali.

Mohol za to okamih v tajbrejku druhého setu, keď podávačovi loptičiek vypadla loptička. Ten ju síce okamžite zdvihol, no Zverev prestal hrať a rozhodca podľa pravidiel nechal výmenu opakovať.

Švajčiarskeho tenistu však tento moment rozhodil natoľko, že sa nedokázal vrátiť do tempa a duel napokon prehral. Nebyť tohto momentu, Federer by pravdepodobne druhý set vyhral a mal by možnosť duel aj otočiť.

Tento fakt priznal po zápase aj Zverev, ktorého celá situácia veľmi mrzela a ospravedlnil sa za ňu Federerovi a aj fanúšikom.