Domov Ekonomika Zvýšenie minimálnej mzdy na 580 € môže ublížiť najmä absolventom

Zvýšenie minimálnej mzdy na 580 € môže ublížiť najmä absolventom

0
0

Ak sa minimálna mzda na Slovensku zvýši zo súčasných 520 eur na navrhovaných 580 eur, na svojom príjme z práce to môže pozitívne pocítiť približne 191 tisíc zamestnancov. Analýza ministerstva práce však priznáva aj negatívny dopad, a to najmä na čerstvých absolventov.

Jedným z predvolebných sociálnych návrhov je aj zvýšenie minimálnej mzdy o 60 €, proti ktorému už dlhšie vystupujú najmä zamestnávatelia. Rezort práce však trvá na tom, že opatrenia pozitívne pocíti takmer 200 tisíc slovenských zamestnancov.

Analýza sociálnych vplyvov, ktorá je súčasťou návrhu nariadenia vlády o zvýšení najnižších hrubých zárobkov na 580 €, však priznáva aj negatívny dopad opatrenia.

„Návrh môže mať negatívny vplyv na absolventov s nízkou kvalifikáciou pre zaradenie sa do pracovného procesu v regiónoch s nízkou priemernou mzdou,“ priznáva v analýze rezort práce a sociálnych vecí.

Podľa analýzy tiež nie je možné vylúčiť to, že nárast minimálnej mzdy na 580 € bude mať negatívny vplyv na dopyt po práci, a to najmä v prípade nízko kvalifikovaných zamestnancov v regiónoch s nízkou priemernou mzdou ale taktiež aj možný negatívny vplyv tohto kroku na zamestnanosť v odvetviach s nízkymi priemernými mzdami, napríklad v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb.

„Predpokladá sa však, že celkový negatívny vplyv na zamestnanosť bude zanedbateľný,“ tvrdí analýza. Nárast minimálnej mzdy môže podľa rezortu kladne vplývať na motiváciu nezamestnaných osôb prijať prácu za mzdu na úrovni minimálnej mzdy.

Podľa Národnej banky Slovenska by toto opatrenie mohlo negatívne ovplyvniť aj vývoj zamestnanosti, ako aj ohroziť konkurencieschopnosť, najmä v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou a nižšou mzdovou úrovňou.

„Navrhované zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 580 €, teda o 11,5 %, je najvyššie za posledných 17 rokov,“ upozornila centrálna banka.

Podľa NBS je potrebné zohľadniť aj aktuálne výraznejšie spomaľovanie rastu hrubého domáceho produktu Slovenska a prehlbovanie negatívnych rizík.

Zvýšenie minimálnej mzdy

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje stanoviť minimálnu mzdu na Slovensku na rok 2020 vo výške 580 eur. V hodinovom vyjadrení by išlo o sumu 3,333 eura.

Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne.

O návrhu nariadenia vlády na zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur by mala Hospodárska a sociálna rada rokovať 23. septembra tohto roka. Samotné nariadenie vlády by mala vláda schvaľovať v prvej polovici októbra tohto roka.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…