Domov História 1. ročník udeľovania Oscarov

1. ročník udeľovania Oscarov

0
0

Už 91 rokov je jedným z ukazovateľov kvality filmov prestížne ocenenie Oscar. Ten sa odovzdáva vo viacerých kategóriách počas ceremoniálu udeľovania filmových cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Ten prvý sa uskutočnil 16. mája 1929 a nezastupiteľné miesto má až dodnes.

V roku 1927 bola založená Akadémia filmových umení a vied, ktorej cieľom bola propagácia filmov. Stalo sa tak z iniciatívy riaditeľa štúdia MGM Louisa B. Mayera.

Jej prvým predsedom sa stal herec Douglas Fairbank. A práve tu sa začína písať nielen história tejto neziskovej organizácie, ale tiež cien, ktoré sa začali udeľovať o dva roky neskôr.

O to sa najväčšou mierou zapríčinil výbor s názvom Cena za zásluhy, ktorý mal sedem členov. Práve jeho členovia navrhli kategórie, v ktorých filmy, herci, herečky, režiséri, scenáristi a iní filmoví umelci súťažili.

Po prvý raz sa tak malo stať 16. mája 1929. Vtedy sa však ešte nehovorilo o Oscaroch a nešlo ani o taký pompézny ceremoniál so stovkami pozvaných hostí.

Ďalším rozdielom oproti súčasným udeľovaniam Oscarov bolo, že oceňovaní sa o víťazstve dozvedeli ešte pred samotným odovzdávaním cien. Ako teda prvé udeľovanie týchto prestížnych ocenení vyzeralo?

Stačila jedna hotelová miestnosť a 5 dolárov

Pri pohľade na fotografie, ktoré zobrazujú prvý ročník udeľovania cien Akadémie by sa dnes mohlo zdať, že išlo o akýsi banket či večierok. Jeho dejiskom sa totiž stala jedna miestnosť hotela Hollywood Roosevelt v Los Angeles.

Na ceremoniáli sa zúčastnilo 270 hostí, ktorí si museli zakúpiť vstupenky v hodnote 5 dolárov. V súčasnosti by tejto sume zodpovedalo približne 74 dolárov, takže by sa slávnostný ceremoniál musel zrejme konať na olympijskom štadióne.

V tom čase však jedna hotelová miestnosť bohato stačila na to, aby Akadémia filmových umení a vied rozdala prvé pozlátené sošky.

Prví víťazi

Ocenenia sa udeľovali za sezónu 1927/1928. Prvým filmom, ktorý získal Oscara sa stal film Wings, ktorý bol súčasne najdrahším vtedajším filmom. Uznania sa dočkal aj film Východ slnka, ktorý bol považovaný za duálneho víťaza.

Najlepším hercom sa stal Emil Jannings za rolu vo filme Posledné komando a Veľké pokánie. Sošku pre najlepšiu herečku si odniesla Janet Gaynorová za postavu, ktorú stvárnila vo filme V siedmom nebi.

Janet Gaynorová s Oscarom

Ceny sa udeľovali aj za najlepšiu réžiu pre drámu a pre komédiu, najlepší adaptovaný scenár, najlepší pôvodný scenár, najlepšiu kameru, najlepšiu výpravu, najlepšie technické efekty či najlepšie medzititulky.

Ocenený bol aj slávny Charlie Chaplin, ktorý si vyslúžil špeciálnu cenu za réžiu, scenár, herecký výkon a produkciu filmu Cirkus.

Pôvodne bol Charlie Chaplin nominovaný až v troch kategóriách, avšak napokon bol z nich vylúčený, aby mohol získať práve špeciálnu cenu určenú len pre neho.

Ďalšiu zvláštnu cenu získalo aj štúdio Warner Brothers za film Jazzový spevák. Ten mal pôvodne súťažiť o cenu za najlepší film, avšak ako jediný obsahoval aj zvuk, a teda Akadémia rozhodla, že by nebolo fér, aby súťažil medzi nemými filmami.

Premeny Oscara

V roku 1934 podpísala Akadémia zmluvu so spoločnosťou Price Waterhouse, ktorá od tej doby sčítava hlasy a zabezpečuje tajnosť výsledkov až do ich slávnostného vyhlásenia.

Ďalší významný medzník nastal v roku 1939. Práve vtedy začal Oscar byť Oscarom. Stalo sa tak údajne podľa vtedajšej výkonnej riaditeľky Akadémie Margaret Herrickovej, ktorej soška pripomínala jej strýka Oscara.

Dnes je Oscar nielen významnou udalosťou pre filmový svet. V deň ich udeľovania sa oči celého sveta upierajú na červený koberec, po ktorom sa prechádzajú nablýskané celebrity vo výstredných, niekedy nie celkom vydarených, róbach.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…