Domov Cestovanie 10 najvyšších sôch na svete

10 najvyšších sôch na svete

0
0

Sochy siahajúce do neba patria medzi obľúbené turistické atrakcie. Väčšinu z tých najvyšších a najmohutnejších nájdete na ázijskom kontinente.

10. Sendai Daikannon

Od roku 1991 do roku 1993 sa prívlastkom najvyššia socha na svete mohla pýšiť majestátna socha Sendai Daikannon týčiaca sa nad japonským mestom Sendai. Socha znázorňuje ženu, Boddhisatva, ktorá je jednou zo štyroch najuznávanejších osôb v budhistickom náboženstve.

Socha v jednej ruke zviera drahokam v tvare gule a v druhej drží nádobu na vodu, v ktorej majú byť podľa veriacich ukryté všetky vody múdrosti.

Okrem nádherného pohľadu na obrovskú dominantu mesta, socha návštevníkom ponúka aj možnosť dostať sa na jej vrchol a z výšky 100 metrov obdivovať nádherný výhľad na mesto a jeho okolie.

9. Matka vlasti

Jedna z najväčších a tiež najkrajších sôch, ktoré nájdete na našej planéte, sa nachádza v hlavnom meste susednej Ukrajiny. Nachádza sa v areáli Národného múzea histórie 2. svetovej vojny.

Jej odhalenie v roku 1981 súviselo práve s výročím ukončenia 2. svetovej vojny, keď ju 9. mája svetu odhalil Leonid Iljič Brežnev. Oceľová socha zobrazuje ženu, ktorá víťazoslávne dvíha ruky, pričom v jednej z nich drží meč a v druhej štít s erbom Sovietskeho zväzu.

Celková výška sochy je 62 metrov, no vďaka vysokému piedestálu, na ktorom stojí je jej celková výška 102 metrov. Spočiatku nebolo jasné, aké meno socha dostane.

Najskôr ju pomenovali Víťazstvo, keďže socha s názvom Matka vlasti už v tej dobe stála vo Volgograde. Po jej odhalení ju teda obyvatelia mesta pokrstili ako Viktóriu Petrovnu. Napriek tomu je však socha známejšia pod názvom Matka vlasti.

8. Cisári Yan a Huang

Japonsko môže byť hrdé na ďalšiu gigantickú sochu, ktorá zobrazuje dvoch cisárov, Yan a Huang. Socha sa nachádza v provincii Henan a vláda na jej výstavbu minula takmer 20 miliónov eur.

S výstavbou sochy sa začalo už v roku 1987 a celkovo trvala 20 rokov. Svetlo sveta uzrela v roku 2007, odkedy sa zaraďuje medzi najmajestátnejšie sochy na svete.

7. Cristo-Rei

Jedinú európsku zástupkyňu v tomto rebríčku možno hľadať v Portugalsku, i keď ju v podobných rebríčkoch nájdete len veľmi výnimočne. Parametre lisabonskej sochy Cristo‑Rei totiž hovoria, že výška sochy je len 25 metrov.

Vďaka vysokému a mohutnému podstavcu s výškou 82 metrov sa najvyšší bod sochy nachádza až vo výške 107 metrov. Socha je katolíckym pomníkom a svätyňou, ktorá zobrazuje Ježiša Krista.

Inšpirovaná bola práve brazílskou sochou Krista. Na úpätí sochy sa vo výške 82 metrov nachádza aj vyhliadka, z ktorej môžu turisti obdivovať panoramatický výhľad na hlavné mesto Portugalska, rieku Tagus a tiež známy most.

V interiéri sochy nájdete knižnicu, kaplnku a okrem rôznych náboženských relikvií dokonca aj bar.

6. Guanyin

Na južnom pobreží Číny v ostrovnej provincii Hainan sa nachádza ďalšia budhistická socha, ktorá sa svojimi rozmermi zaraďuje medzi tie naj na našej planéte.

Socha s celkovou výškou 108 metrov zobrazuje budhistickú bohyňu, ktorá má tri tváre pozerajúce sa do rôznych smerov. Jedna z nich smeruje ku krajine a ďalšie dve k moru, čo má symbolizovať požehnanie celému svetu.

Socha každého návštevníka očarí nielen svojimi rozmermi a noblesnou bielou farbou, ale tiež miestom, na ktorom sa nachádza.

Umiestnená je na móle, pričom sa z diaľky môže zdať, že bohyňa vystupuje priamo z mora. Pohľad na ňu je skutočným zážitkom pre každého turistu, ktorý sem zavíta.

5. Socha Krištofa Kolumbusa

Jednou z najvyšších sôch na svete sa môže pýšiť aj ostrov Portoriko nachádzajúci sa medzi Karibským morom a Atlantickým oceánom.

Práve neďaleko nenápadného mestečka Arecibo sa nachádza obrovská socha venovaná objaviteľovi Krištofovi Kolumbusovi. Ide o 110 metrov vysokú bronzovú sochu, ktorej výstavba bola zahájená v roku 1991.

Po jej dokončení v roku 2016 sa stala najvyššou sochou v Severnej Amerike a zapísala sa aj do zoznamu tých najvyšších na celej planéte. Spočiatku nebolo jasné, kde nájde monumentálna socha svoj domov.

V hre boli mestá ako New York, Boston, Cleveland či Miami. Po mnohých diskusiách sa však kompetentní rozhodli, že práve Portoriko, kde sa Krištof Kolumbus vylodil v roku 1493, bude tým najvhodnejším miestom.

4. Ušiku Daibucu

Aj ďalšia zo série najvyšších svetových sôch sa nachádza v Japonsku, presnejšie v meste Ushiku. Výstavba sochy zobrazujúcej Budhu bola dokončená v roku 1995 a spolu s 10-metrovým podstavcom je jej celková výška 120 metrov.

Pohľad z vtáčej perspektívy z pohľadu Budhu ponúka socha aj svojím návštevníkom, ktorí sa môžu výťahom vyviezť na vyhliadkovú terasu, ktorá je umiestnená vo výške 85 metrov.

Celkovo toho však táto turistická atrakcia ponúka omnoho viac. Interiér sochy je rozdelený na štyri úrovne. V prvej počuť nádhernú upokojujúcu hudbu, druhá úroveň ponúka štúdium spisov.

V tretej úrovni sa nachádza 3 tisíc sošiek Budhu a v poslednej úrovni možno obdivovať nádherné záhrady. Nepochybne teda ide o nezabudnuteľný cestovateľský zážitok.

3. Laykyun Setkyar

Ak chcete vidieť tri najvyššie svetové sochy, musíte sa zo západnej pologule presunúť na tú východnú. Trojica tých najvyšších sa totiž nachádza opäť na ázijskom kontinente.

Tú, ktorá sa umiestnila na pomyselnom bronzovom mieste by ste našli v Mjanmarsku neďaleko mesta Monywa. Socha s názvom Laykyun Setkyar je tiež jednou zo sôch zobrazujúcich slávneho Budhu.

Jej výstavba začala v roku 1996 a dokončená bola v roku 2008. Od ostatných sôch z tohto zoznamu sa odlišuje svojou farebnosťou, čo z nej nepochybne robí nielen jednu z najvyšších, ale tiež najvýnimočnejších sôch na svete.

2. Jarný chrám Budhu

Až donedávna bola najvyššou sochou na svete socha Budhu nachádzajúca sa v čínskom meste Zaocun. Samotná socha meria úctyhodných 153 metrov no vrátane jej podstavca jej celková výška dosahuje až 208 metrov.

Stavba sochy bola zahájená po tom, čo boli sochy Budhu v roku 2001 zničené teroristickou organizáciou Taliban. Výstavba bola dokončená v roku 2008 a až 10 rokov sa hrdila prívlastkom najvyššia socha na svete.

1. Socha Jednoty

31. októbra minulého roka sa rebríček najvyšších sôch zmenil. Od tohto dňa v ňom 1. miesto zaujala Socha jednoty nachádzajúca sa v indickom štáte Gudžarát.

Socha s celkovou výškou 240 metrov má pripomínať deň nezávislosti, najdôležitejší míľnik v histórii tejto krajiny. Obrovský kolos znázorňuje postavu Sardára Patéla, ktorý sa vo veľkej miere zaslúžil o zisk nezávislosti od Británie v r. 1947 a stal sa vicepremiérom krajiny.

Práve tento muž, prezývaný aj železný muž Indie, pochádzal z tejto časti krajiny. Celá stavba stála v prepočte takmer 379 mil. eur. Jej výstavba bola zahájená 31. 10. 2013 a verejnosti bola odhalená presne po 5. rokoch.

Dnes sa návštevníci môžu tešiť aj z nádherného výhľadu z výšky 153 m, kde sa nachádza vyhliadka. Obrovskému úspechu sa môže socha tešiť aj napriek tomu, že stojí len niekoľko mesiacov. Za prvých päť mesiacov ju navštívilo až 1,5 mil. turistov.

puma, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…