Domov Kultúra 10 unikátnych svetových múzeí

10 unikátnych svetových múzeí

0
1

Návšteva múzea všeobecne nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti. Mnohí považujú prezeranie exponátov za nudné. Na svete však existujú aj také múzeá, ktoré toto tvrdenie jednoznačne vyvracajú.

1. Múzeum upírov, Paríž

Paríž okrem dobre známych atrakcií a pamiatok skrýva aj iné zaujímavosti, ktoré jednoznačne stoja za návštevu. Teda len v prípade, že nepatríte medzi ľudí, ktorí sa ľahko vystrašia.

Ak sa ale bojíte radi, určite odporúčame navštíviť Múzeum upírov, ktoré sa nachádza na predmestí Lilas v Paríži. Jeho zakladateľom je vampirológ Jacques Sirgent, ktorý sa rozhodol verejnosti predstaviť takéto netradičné múzeum, ktoré pripomína strašidelný dom.

V ňom vystavuje vlastnú zbierku doplnkov, ktoré sú umiestnené len v jednej malej strach naháňajúcej izbe. Nájdete v nej rôzne plagáty, masky a iné predmety, ktoré majú dokázať, že upíri skutočne existujú.

Súčasťou prehliadky je aj pitie na pohľad zvláštneho červeného nápoja, pripomínajúceho krv. Skutočne uletený zážitok.

2. Špionážne múzeum, New York

Ak sa náhodou nachádzate v New Yorku a ste milovníkom tajomstiev, určite by ste mali zavítať do Špionážneho múzea, ktoré sa nachádza v newyorskom Manhattane.

Otvorili ho len minulý rok a už patrí do kategórie unikátnych svetových múzeí. Môžu za to zaujímavé exponáty, ktoré sú inšpirované šifrovaním, hackerskými útokmi, dezinformačnými kampaňami, tajnými informáciami, či metódami sledovania.

Najväčším skvostom zbierky je šifrovací stroj Enigma, ktorý bol používaný počas 2. svetovej vojny nacistami. Zárukou dokonalosti je to, že tvorcami múzea sú samotní americkí tajní agenti a pracovníci špionážnych služieb.

3. Islandské falologické múzeum, Reykjavik

Prejdime teraz k trošku pikantnejšej téme. Ide o najväčšiu zbierku penisov a reprodukčných orgánov na svete. Hrdiť sa ňou môže múzeum v islandskom hlavnom meste Reykjavik, ktoré bolo založené v roku 1997.

Zhromažďuje 280 reprodukčných orgánov 93 rôznych živočíšnych druhov. Cieľom jeho zakladateľa Sigurðura Hjartarsona je na jednom mieste zhromaždiť penisy všetkých cicavcov, ktorí žijú na Islande. Zvláštny sen, čo poviete.

4. Múzeum zlého umenia, Massechusetts

Ako už napovedá samotný názov, aj múzeum, ktoré sa nachádza v americkom štáte Massechusetts, je niečím výnimočné. Na rozdiel od ostatných galérií a múzeí plných slávnych bezchybných obrazov, tu nájdete presný opak.

Ide o jediné múzeum, ktoré zhromažďuje, vystavuje a oslavuje všetky formy zlého umenia. Toto netradičné múzeum vzniklo v roku 1993, pričom inšpiráciou bol jediný obraz, ktorý sa volá „Lucy in the Field with Flowers“.

Tento príklad nie celkom vydareného umenia bol spúšťačom vzniku jedného z najoriginálnejších múzeí na svete.

5. Medzinárodné múzeum toalety, Naí Dilí

Prejdime k ďalšiemu, tento krát možno trochu zvrátenejšiemu, múzeu toalety, ktoré sa nachádza v indickom hlavnom meste. Ako to už prezrádza jeho názov, jeho exponáty tvoria zbierku rôznych toaliet.

Presnejšie ide o toalety, ktoré zaznamenávajú ich vývoj od roku 2 500 p. n. l. Okrem rôznych toaliet v múzeu nájdete aj rôzne básne a texty, ktoré sa toalety týkajú.

Aj napriek tomu, že niekomu by sa jeho návšteva mohla hnusiť, múzeum patrí medzi veľmi navštevované miesta. Obľúbili si ho domáci aj zahraniční turisti rôznych vekových kategórií.

Posolstvom múzea je zvyšovanie povedomia o čistých hygienických zariadeniach a správnych hygienických návykoch.

6. Múzeum stredovekého mučenia, Amsterdam, Praha

Ak potrebujete dôkaz o tom, že stredovek bol skutočne krutým obdobím, určite sa vydajte do nasledujúcich múzeí. Prvým je amsterdamské Múzeum tortúry, ktoré ponúka jedinečnú prehliadku mučiacich nástrojov podľa storočí, v ktorých sa používali.

Na vlastné oči v ňom môžete vidieť drastickú gilotínu, rôzne klietky, drvič lebky či špeciálne kreslo tortúry. Aj naši bratia Česi sa môžu pýšiť podobným skvostom.

Ide o Múzeum tortúry a mučiacich nástrojov, ktoré nájdete v stovežatej Prahe. Nachádza sa tu stovka exponátov, ktoré vysvetľujú, čo všetko si mučeníci museli vytrpieť.

Na rozdiel od toho v Holandsku, v Prahe nie sú rozdelené podľa obdobia, v ktorom sa využívali, ale podľa ich použitia. Pridanou hodnotou múzea je audiovizuálna ukážka, či voskové figuríny, ktoré desivú atmosféru dotvárajú.

7. Múzeum zlomených sŕdc, Záhreb

Ďalší skvost ukrýva chorvátske mesto Záhreb. Ide o múzeum, ktoré zhromažďuje predmety, ktoré sa spájajú s nevydarenými vzťahmi.

Jeho história sa začala  písať po rozchode partnerskej dvojice, ktorá sa nevedela dohodnúť na tom, kde umiestnia a čo spravia s predmetmi, ktoré symbolizovali ich lásku. Tak ich začali zhromažďovať a požiadali aj svojich priateľov, aby podobné predmety poslali aj oni.

Tak vznikla unikátna zbierka plyšových medvedíkov, sexy oblečenia, zdeformovaná svadobná obrúčka, rozbité spätné zrkadlo, či dokonca žehlička, ktorou si nevesta žehlila svoje svadobné šaty.

Najväčším unikátom sú falošné prsia, ktoré manžel kúpil po troch rokoch svojej manželke a vyžadoval, aby ich nosila. Práve tie sa stali dôvodom ich rozchodu, a teda symbolizujú rozpad ich vzťahu. O tomto zaujímavom nápade sa čoskoro dozvedel celý svet a zbierka sa vydala na svetové turné.

8. Podvodné múzeum, Cancún

V tejto kategórii nesmie chýbať ani Podvodné múzeum v mexickom meste Cancún. Toto turisticky obľúbené letovisko ukrýva okrem nádherných pláži aj múzeum pod vodnou hladinou.

Na dne mora môžete vidieť stovky sôch životných veľkostí. Okrem nich ale môžete preskúmať aj miesto, ktoré je domovom rôznych morských živočíchov.

Toto spojenie má podľa tvorcu dokázať, že umenie a prírodné vedy sa môžu dokonale prelínať a dopĺňať. Celé múzeum má 420 metrov štvorcových a patrí medzi skutočné svetové skvosty.

9. Plastinárium, Guben

Ľudské telo patrí aj napriek pokročilej dobe stále k celkom neprebádaným tajomstvám. Mnohé z nich ale odhalí múzeum v nemeckom meste Guben. Vytvoril ho nemecký preparátor mŕtvol Günther von Hagens, ktorý v ňom zhromaždil a vystavil ľudské a zvieracie telá.

Exponáty umiestnené v múzeu vznikli zvláštnou metódou, ktorá sa volá plastinácia. Ide o konzervačnú metódu, ktorou je možné vypreparovať celé telo. To následne umožňuje vystaviť mŕtve telá v životne dynamických polohách.

Zaujímavosťou múzea je, že jeho návštevníci pri vstupe musia zaplatiť 12 €. To sa ale netýka tých, ktorí prisľúbili, že sa po smrti stanú jeho exponátmi. O darcov Hagens údajne vôbec nemá núdzu.

10. Múzeum potravinových anomálií, Internet

Na návštevu posledného múzea z tejto kategórie nepotrebujete nikam ísť. Zaujímavé exponáty si môžete pozrieť priamo z pohodlia vášho domova.

Jeho spravovateľom je Michael Hantulla a na svojom webe zhromažďuje obrázky jedla v trochu inej podobe. Medzi virtuálnymi exponátmi nájdete zamračený zemiak, prekvapenú papriku, diabolskú paradajku či chodiacu hranolku.

Aj keď teda budovu múzea nikde nenájdete a cestovať za ním nemusíte, určite patrí do kategórie nevídaných a unikátnych svetových múzeí. Okrem toho dokazuje, že spoznávať sa dá aj inak.

pepe, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…