Domov História 113 rokov vyšetrovania FBI

113 rokov vyšetrovania FBI

0
0

26. júla 1908 bol v USA zriadený Úrad hlavného vyšetrovateľa USA. V roku 1935 bol úrad premenovaný na Federálny úrad pre vyšetrovanie, ktorý je dnes známejší pod skratkou FBI.

FBI je národná bezpečnostná organizácia amerického ministerstva spravodlivosti, ktorá pôsobí ako federálny vyšetrovací orgán trestnej činnosti.

Tvorí ju viac ako 30 tisíc agentov, analytikov a iných odborníkov, ktorí nepretržite pracujú, aby obyvateľov USA chránili pred terorizmom, špionážou, kybernetickým útokom a inými hrozbami.

Dnes je považovaná za jednu z popredných bezpečnostných a protizločineckých zložiek vo svete.

Vznik FBI

Začiatkom 20. storočia sa Spojené štáty stále viac rozrastali. Počet obyvateľov enormne rástol a priamo úmerne s ním aj počet zločinov. Najhoršia situácia bola najmä vo veľkých mestách, kde sa stretávali rôzne etnické a sociálne skupiny.

V politike sa zas začala objavovať korupcia, ktorá sa stávala čoraz nekontrolovanejšou. V celých Spojených štátoch však v tom čase neexistoval žiadny špecializovaný úrad na presadzovanie práva.

Išlo len o policajné sily, ktorých príslušníci neboli dostatočne platení a ani školení na závažné prípady. Na vzniku úradu FBI sa najviac podieľal americký minister spravodlivosti Charles Joseph Bonaparte, ktorý bol známy ako občiansky reformátor.

Práve on sa zo svojej pozície snažil vyťažiť maximum, aby mohol riešiť nárast korupcie a kriminality. Na to však potreboval tím vyšetrovateľov a agentov, ktorých si spočiatku požičiaval od tajnej služby.

Bonaparte tak začal v senáte lobovať za vznik ochrannej zložky, ktorej hlavnou úlohou by bolo bojovať proti kriminalite. Jeho úsilie prinieslo požadovaný výsledok 26. júla 1908, kedy v senáte presadil vznik 34-člennej skupiny vyšetrovateľov a úradníkov.

Bonaparte sa súčasne stal prvým riaditeľom tohto orgánu. Spočiatku skromná kancelária sa postupne s pribúdajúcou kriminalitou rozrastala.

FBI ako záruka bezpečnosti

Pozornosť na seba nový úrad obrátil v roku 1910, kedy mal vo svojej kompetencii riešiť svoj doposiaľ najväčší prípad. Zaoberal sa vyšetrovaním organizovanej prostitúcie a tzv. bieleho otroctva.

Zvýšenie vplyvu a národného povedomia úradu zaistil jeho nový riaditeľ John Edgrar Hoover. Ten stál na čele FBI od roku 1924 až do svojej smrti v roku 1972.

Počas takmer 50-tich rokov sa mu podarilo FBI spropagovať natoľko, že sa z nej stala medzinárodne známa inštitúcia. V roku 1934 svoju pozíciu potvrdila zastrelením známeho bankového lupiča Johna Dillingera.

Svoj dnešný názov úrad získal v roku 1935, kedy túto zmenu schválil samotný prezident. V tom istom roku vznikla aj Národná akadémia FBI, ktorá mala za úlohu trénovať a školiť všetkých nastávajúcich dôstojníkov FBI.

Veľké prípady úrad riešil aj pod novým názvom. Jedným z prvých bol prípad z roku 1936, kedy bol prezidentom poverený vyšetrovaním zahraničnej špionáže na území Spojených štátov.

FBI vtedy odhalila nemeckých špiónov a tiež sa podieľala na zadržaní nemeckých sabotérov, ktorí sa vylodili na východnom pobreží USA.

Najvýznamnejšie prípady FBI

Počas svojej existencie FBI vyšetrovala niekoľko známych prípadov, ktoré otriasli nielen Spojenými štátmi, ale aj celým svetom. Niektoré z nich ešte stále nemajú jednoznačný záver, no v iných prípadoch sa jej zločin vyriešiť podarilo.

Dolapenie chicagskeho gangstra

Jedným z najznámejších prípadov, ktoré FBI musela riešiť v 20. a 30. rokoch 20. storočia bola honba na slávneho Al Caponeho. Spočiatku pôsobil ako člen gangu, no neskôr si vybudoval povesť obávaného gangstra, ktorý v Chicagu nemal konkurenciu.

14. februára 1929 sa uskutočnil masaker, pri ktorom mali práve na povel Al Caponeho zahynúť členovia konkurenčného gangu. Al Capone aj v nasledujúcich rokoch potvrdzoval svoje postavenie bez toho, aby mu niektorý zo zločinov mohla dokázať Federálna vláda.

Obžalovala ho teda aspoň za to, že neplatí dane tak, ako to prikazuje zákon. Caponemu dokázali nelegálne zisky a následne ho obvinili z neplatenia daní.

V roku 1931 ho súdil Federálny súd, ktorý ho uznal vinným z piatich z dvadsiatich bodov obžaloby. Každý z nich sa týkal výhradne daňových únikov. Al Capone bol odsúdený na 11 rokov odňatia slobody, z ktorých si časť odpykal aj v najprísnejšej väznici Alcatraz.

Najslávnejší zločinecký pár

Duo Bonnie a Clyde je označované za najslávnejšie zločinecké duo všetkých čias. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow vyčíňali v USA v časoch veľkej hospodárskej krízy.

Podpísali sa pod viacero bankových lúpeží ale tiež lúpežných prepadnutí obchodov či vidieckych čerpacích staníc. FBI sa Clydom Barrowom začala zaoberať už v roku 1932 po sérií krádeží automobilov.

Dolapiť sa ich podarilo až 23. mája 1934, kedy ich chytili policajti z Texasu a Louisiany. Ani jeden z lúpežníkov si však svoj trest vo väzení neodpykal. Po tom, čo sa pri zásahu Barrow pokúsil utiecť, polícia použila zbrane a oboch zločincov zastrelila.

Útek z Alcatrazu je záhadou aj pre FBI

Najslávnejšie a zároveň najstráženejšie väzenie Alcatraz sa stalo domovom viacerých zločincov. Spomedzi ostatných sa odlišovalo izolovanosťou od okolitého sveta, čo malo zaručiť, že sa odsúdení z ostrovu neďaleko San Francisca nedostanú.

Napriek  tomu bolo zaznamenaných niekoľko neúspešných pokusov. Ten najznámejší sa odohral v roku 1962, kedy trojica v zložení John Anglin, Clarence Anglin a Frank Morris brány väznice bez povolenia prekročili.

Spoločne sa pokúsili prejsť cez záliv. Nik dodnes nevie, či bol ich pokus úspešný a dostali sa na pevninu, alebo vo vodách Sanfranciského zálivu zahynuli.

Nevie to ani samotná FBI, ktorá sa prípadom zaoberala. Napokon ho uzavrela v roku 1979, no osud troch väzňov naďalej ostáva záhadou.

FBI v prípade Franka Sinatru

Jedným z tých úspešnejších prípadov, ktorými sa FBI zaoberala bol únos Franka Sinatru ml. Ten sa uskutočnil 8. decembra 1963, kedy skupinka mladých zločincov uniesla priamo z izby 19-ročného syna slávneho speváka.

Do prípadu sa okamžite zapojila FBI, ktorá zistila, že jednoznačným motívom zločincov bolo získanie výkupného od speváka a súčasne milujúceho otca.

Frank Sinatra neváhal a peniaze zločincom chcel odovzdať. Celá akcia napokon vyšla a syn speváka bol prepustený. FBI však naďalej pokračovala v pátraní, ktoré bolo napokon úspešné. Všetci únoscovia boli odsúdení a odpykali si dlhé tresty.

Korupčná kauza Abscam

Koniec 70. a začiatok 80. rokov v USA poznačila obrovská korupčná kauza, ktorej vyšetrovanie viedla práve FBI. Vyšetrovanie sa zameriavalo na obchodovanie s odcudzeným majetkom a korupciu vysokopostavených politikov a podnikateľov.

Stopy ich zaviedli k 31 úradníkom, ktorí boli v roku 1981 odsúdení za podplácanie. Medzi nimi bol napríklad americký senátor Harrison A. Williams, členovia snemovne reprezentantov a iní vládni činitelia.

Tento prípad potvrdil dôležitosť FBI pri praktizovaní tajných akcií, ktoré sú mierené proti korupcii na najvyšších štátnych postoch.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…