Domov Cestovanie 12 zaujímavostí o Izraeli, o ktorých ste (možno) doteraz nepočuli

12 zaujímavostí o Izraeli, o ktorých ste (možno) doteraz nepočuli

0
1

Izrael, oficiálne známy ako „Izraelský štát“, je krajinou na Blízkom východe. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží Stredozemného mora a severného pobrežia Červeného mora. Jeho hlavným mestom je Jeruzalem. Pripravili sme si niekoľko zaujímavostí o tejto krajine, o ktorých ste (možno) ešte nepočuli.

1

Olivová hora v Jeruzaleme je najstarším, nepretržite používaným cintorínom na svete. Prvé zaznamenané pohreby pochádzajú z obdobia prvého chrámu pred  3 000 rokmi a pohreby sa tam realizujú dodnes.

Cintorín na Olivovej hore nad Jeruzalemom

2

Vedeli ste, že sa Izrael nachádza na najnižšom mieste na povrchu našej planéty? Mŕtve more sa nachádza totiž 408 metrov pod hladinou mora.

3

Izrael bol centrom niekoľkých najväčších technologických pokrokov v posledných rokoch, vrátane vývoja prvého mobilného telefónu značky Motorola. Spoločnosť má svoje najväčšie vývojové centrum práve v Izraeli.

Väčšina z operačných systémov Windows NT bola vyvinutá spoločnosťou Microsoft‑Izrael, technológia Pentium MMX Chip bola navrhnutá v Izraeli a technológia hlasovej pošty bola rovnako vyvinutá v tejto krajine.

4

Takmer 90 % izraelských domácností vykuruje svoju vodu solárnymi systémami, ako to predpisujú právne predpisy pre všetky domácnosti, okrem veží výškových budov, ktorým chýba dostatok strešného priestoru pre solárne panely.

Použitie slnečného žiarenia na prípravu teplej vody zachráni Izraelu 3 % národných nákladov na energiu. To znamená, že každý rok sa ušetria 2 milióny barelov ropy.

5

Izrael je na Blízkom východe jedným z najsuchších regiónov na svete. Krajina sa však už nestará o sucho, alebo nedostatok vody. Prečo? Pretože odsoľovaná voda je zdrojom takmer polovice vody v krajine.

Izrael má vďaka vylepšenému inžinierstvu technológie odsoľovania najväčšie a najlacnejšie odsoľovacie zariadenia na svete.

6

Krajina má najviac múzeí na obyvateľa, ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Medzi tie najznámejšie múzeá patria Izraelské múzeum, Tel Avivské múzeum umenia alebo Múzeum tolerancie v Jeruzaleme.

7

Izrael má viac startupov na obyvateľa, ako ktorákoľvek iná krajina na svete. V rovinných číslach má Izrael druhú najvyššiu koncentráciu celosvetovo technologických startupov po Silicon Valley v Spojených štátoch.

8

Izrael poskytuje až 5 % svetových kvetov. Na sviatok Valentína pošle Izrael do Európy 60 miliónov kvetov, každý rok sa vyváža 245 miliónov červených ruží.

Hlavným konkurentom Izraela v oblasti kvetinárstva je Afrika z dôvodu počasia, priestoru a lacnej pracovnej sily, ale výhodou Izraela je jeho spoliehanie sa na inováciu, či už z hľadiska agrotechniky alebo marketingu.

9

Najväčším veľkoobchodným diamantovým centrom na svete je práve Izrael. Väčšina brúsených diamantov pochádza z krajiny. Bol to tiež prvý národ, ktorý prijal proces Kimberly. Ide o nový medzinárodný štandard, ktorý certifikuje diamanty ako „konfliktné“.

10

Krajina recykluje odpadové vody a z toho pochádza 50 % zavlažovanej vody. Viac ako 85 % izraelského pevného odpadu sa považuje za šetrný k životnému prostrediu, čím sa Izrael stal jedným z najčistejších národov na svete.

11

Dodržiavanie košer ovplyvňuje menu vo verejných inštitúciách a reštauráciách. V Izraeli sa nachádza až 40 reštaurácií rýchleho občerstvenia košer McDonald’s.

12

Ľudový tanec je v Izraeli veľmi obľúbený, najmä tradičný ľudový tanec s názvom Hora. Izraelské moderné tanečné spoločnosti sú vysoko uznávané v medzinárodnom tanečnom svete.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…