Domov Kultúra 15 oscarových filmov, ktoré musíte vidieť

15 oscarových filmov, ktoré musíte vidieť

0
0

Zlaté sošky “Oscarov” udeľuje Akadémia filmového umenia už od roku 1929. Sú považované za najprestížnejšie filmové ceny na svete. Vybrali sme 15 filmov, ktoré získali toto ocenenie a určite stoja za pozretie.

Zelená kniha

Dej filmu sa odohráva v roku 1962, v Amerike. Približuje skutočný príbeh amerického vyhadzovača talianskeho pôvodu Tonyho (Viggo Mortensen) a slávneho černošského klavíristu Dona Shirleyho (Mahershala Ali).

Tony sa stáva vodičom úpešného umelca a spoločne vyrážajú na dvojmesačné turné po krajine plnej rasistických predsudkov. Film prináša nejednu vtipnú situáciu, ktorá vzniká na základe rozdielnych pováh hlavných predstaviteľov.

Milionár z chatrče

Príbeh filmu sa točí okolo mladého chlapca z bombajského slumu (Dev Patel), ktorý je súťažiacim v hre „Chcete byť milionárom?“.

Vďaka drsným životným skúsenostiam, ktoré počas svojho života nazbieral, vie odpoveď na každú otázku v hre a nakoniec vyhráva. Každý si však myslí, že po celý čas podvádzal. Podarí sa mu dokázať, že vyhral čestne?

Moonlight

Film približuje život hlavnej postavy Chirona (Ashton Sanders) od jeho mladosti až po dospievanie.

Odhaľuje ťažkosti, ktorým čelí v súvislosti so svojou sexuálnou orientáciou a identitou, vrátane fyzického a emocionálneho zneužívania počas dospievania. Dej filmu je umocnený aj tým, že sa odohráva v drsnej časti Miami.

Kráľova reč

Po smrti otca sa stáva nečakane kráľom v krajine Bertie (Colin Firth), ktorý má však celý život problémy s rozprávaním. Aby sa z neho stal silný vodca, ktorého krajina potrebuje, rozhodne sa jeho manželka, že sa obráti na odborníka.

A tak sa nový kráľ snaží s pomocou terapeuta svoje koktanie odstrániť. Nakoniec sa mu to podarí a prednesie v rádiu reč, ktorá inšpiruje a spojí anglický ľud.

Pán prsteňov: Návrat kráľa

Záverečný diel fantasy trilógie natočenej podľa kníh J. R. R. Tolkiena uzatvára príbeh o moci prsteňa. Ten sa dvaja malí hobiti Frodo a Sam snažia zničiť, pomáhajú im v tom aj elfovia, ľudia či trpaslíci.

Temný pán Sauron však po vzácnom prsteni túži a je ochotný urobiť čokoľvek, aby ho získal. Podarí sa mu to?

Americká krása

Film približuje na prvý pohľad klasickú americkú rodinu, o ktorej si každý myslí, že jej členovia žijú dokonalý život. Opak je však pravdou.

Sexuálne frustrovaný otec Lester (Kevin Spacey) prežíva krízu stredného veku. Všetko sa zmení v momente, keď sa zahľadí do mladej a krásnej dcéry svojho kamaráta.

Čistá duša

Film bol inšpirovaný rovnomennou biografiou, no od knižnej verzie sa líši vo viacerých smeroch. Dej filmu sa orientuje primárne na problémy duševného zdravia Johna Nasha, ktorý je matematickým géniom, a to ako jeho problémy ovplyvňujú ľudí okolo neho, hlavne jeho manželku. Hlavnú postavu stvárnil vynikajúci herec Russell Crowe.

Titanic

Titanic bol najväčšou osobnou loďou, no už počas svojej prvej plavby stroskotal a do dejín sa zapísala táto nehoda ako jedna z najväčších katastrof vôbec.

Dej filmu približuje priebeh tohto nešťastia, zároveň prináša vymyslený príbeh hlavných predstaviteľov Rose (Kate Winslet) a Jacka (Leonardo DiCaprio), ľudí rozdielnych spoločenských tried, ktorí sa do seba zamilujú na palube lode.

Statočné srdce

Dej filmu približuje udalosti najznámejšej Škótskej vojny za nezávislosť. Nie je však celý podľa skutočných udalostí a v niektorých častiach je pozmenený.

Hlavným hrdinom je William Wallace, jeden z najznámejších škótskych hrdinov, ktorého si vo filme zahral talentovaný herec Mel Gibson.

Forrest Gump

Filmová adaptácia bola inšpirovaná románom Winstona Grooma, ktorý rozpráva životný príbeh trochu zaostalejšieho muža Forresta Gumpa.

Príbeh v podstate mapuje povojnové americké dejiny až do osemdesiatych rokov minulého storočia. Ak ste náhodou tento kultový film ešte nevideli, tak je najvyšší čas to napraviť.

Schindlerov zoznam

Film je natočený podľa skutočných udalostí opísaných v knihe Thomasa Keneallyho. Približuje príbeh továrnika Oskara Schindlera, ktorý prichádza v roku 1939 do Krakova, pretože chcel využiť lacnú židovskú pracovnú silu z neďalekého geta. Silný príbeh plný emócií vás nenechá chladnými.

Rain Man

Film predstavuje príbeh autistického muža Raymonda (Dustin Hoffman) a jeho brata (Tom Cruise). Ten sa na pohrebe otca dozvedá o svojom postihnutom bratovi po prvýkrát a zisťuje, že mu otec odkázal veľké dedičstvo.

Rozhodne sa o brata starať, aby získal od neho aspoň časť majetku. Počas ich zbližovania však zisťuje, že peniaze nie sú až tak dôležité a stanú sa z nich bratia ako sa patrí.

Prelet nad kukučím hniezdom

Film sa odohráva v psychiatrickej liečebni, do ktorej prichádza profesionálny kartár a bitkár Randle Patrick McMurphy (Jack Nicholson). Ten predstiera, že má psychické problémy, aby sa vyhol väzenskému trestu za sexuálne zneužitie a násilné prepadnutie.

Jeho dokonalý plán však prekazí despotická vrchná sestra, ktorá si v ústave robí, čo chce.

Casablanca

Dej, dnes už kultového, filmu sa odohráva počas druhej svetovej vojny predovšetkým v marockom meste Casablanca. Hlavné postavy si v tejto romantickej dráme zahrali Humprey Bogart a Ingrid Bergmanová, ktorých filmoví kritici za ich herecké výkony chvália dodnes.

Vodič slečny Daisy

Dejmu filmu je zasedený do polovice 20. storočia. V Amerike sú jedným z najväčších problémov rasové nezhody, ktoré sa objavujú v každej oblasti života.

Ako zareaguje bohatá Židovka Daisy (Jessica Tandy) na čierneho vodiča (Morgan Freeman)?

Radoslav Hoppej, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…