Domov História 163. narodeniny najslávnejšieho zvonu

163. narodeniny najslávnejšieho zvonu

0
0

Keď sa povie Big Ben, každému zrejme hneď napadne londýnska veža, ktorá je súčasťou Westministerského paláca. Jej oficiálny názov je však celkom iný a toto pomenovanie je odvodené od hlavného zvonu, ktorý sa vo veži nachádza. Ten sa v týchto dňoch dožíva 163 rokov.

Desiateho apríla 1858 bol v londýnskej zvonárni Whitechapel odliaty obrovský zvon vážiaci 13,77 ton. Dobre známy zvuk, ktorý zvon vydáva, verne poznajú miestni a aj turisti. Dnes by ste na jeho pravidelné odbíjanie však čakali márne.

Zrod veľkého zvonu

Možno povedať, že história Big Benu sa začína písať dávnejšie pred jeho vytvorením. V roku 1834 totiž Westministerský palác zachvátil požiar, ktorý ho zničil.

O desať rokov neskôr sa rozhodlo, že nové budovy, ktoré budú súčasťou paláca, budú obsahovať aj hodinovú vežu. Vznikla teda potreba skonštruovania masívneho zvonu.

Do veže bol zvon dosadený už 6. augusta 1856 a bol vytvorený spoločnosťou John Warner & Sons v Stockton‑on‑Tees. Vážil 16 ton a počas nasledujúcich mesiacoch pracovali na jeho testovaní v New Palace Yard.

17-teho októbra nasledujúceho roku sa však na zvone objavila 1,2 metre veľká trhlina a zvon bolo potrebné rekonštruovať.

Pôvodná spoločnosť, ktorá zvon zostrojila, si však za jeho opravu vypýtala príliš vysokú sumu. Zákazku na odliatie nového zvonu získala teda spoločnosť Whitechapel Bell Foundry.

Ani druhý pokus nebol úspešný

Tento zvon sa zrodil 10. apríla 1858 a vážil o 2,5 tony menej ako jeho poškodený predchodca. Trvalo neuveriteľných 30 hodín, kým sa podarilo zvon dostať do veže, kde sa už nachádzali štyri menšie zvonce.

Zvon Big Ben je na svojom mieste od októbra 1858, no prvé roky jeho života sprevádzali problémy. Prvýkrát zvon zazvonil 11. júla 1859, no len na krátku dobu.

Už v septembri toho toku totiž aj tento zvon popraskal a nasledovali ďalšie štyri roky opráv. V roku 1863 sa zrodil nápad, ktorý mal zabrániť ďalšiemu poškodeniu zvona.

Astronóm George Airy vypočítal, že kladivo musí zasiahnuť iné miesto na zvone, kladivo má byť nahradené menej ťažkou verziou a do zvonu má byť tiež narezaný malý štvorec, ktorý zabráni šíreniu trhliny.

Celkové náklady na výrobu hodín, zvonov a ich inštalácia dosiahla 22 tisíc libier. Od tej doby však so slávnym zvonom neboli žiadne väčšie problémy.

Kto bol Ben?

Meno Big Ben, ktorým je označovaný hlavný zvon v Elizabeth Tower má zvon niesť na počesť známeho Bena. Dodnes však nie je jasné, ktorého si takýmto spôsobom uctili.

Prvá teória hovorí o tom, že zvon nesie meno jedného zo staviteľov Westministerského paláca Benjamina Halla.

Druhá teória zas zastáva názor, že meno zvonu pochádza od jedného z najznámejších zápasníkov a boxerov 50-tych rokov 19. storočia Bena Caunta.

Najväčšia rekonštrukcia

Zvon a ani hodiny v predchádzajúcich rokoch žiadnou významnou a dlhodobou rekonštrukciou neprešli. Generálna oprava bola vykonaná v roku 1976, opravy prebehli aj v rokoch 1983 až 1985 a naposledy v roku 2007, kedy zvony stíchli na šesť týždňov.

Turisti, ktorí Londýn navštívili po roku 2017 boli zrejme sklamaní. Okrem toho, že súčasťou pohľadu na Elizabeth Tower je lešenie, počuť nemohli ani obľúbený zvon.

Ten totiž 21. augusta 2017 odbil poludnie a na dlhý čas stíchol. Rozozvučí sa opäť v roku 2021 po tom, čo prebehnú všetky dôležité reštaurátorské práce.

puma, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…