Domov Šport 6. Stephen Curry (74.4 milióna USD, basketbal)

6. Stephen Curry (74.4 milióna USD, basketbal)

0
0

Šieste miesto v rebríčku najlepšie zarábajúcich športovcov patrí opäť basketbalistovi. Steph Curry v roku 2017 podpísal päťročný kontrakt so svojím zamestnávateľom Golden State Warriors, vďaka čomu sa vtedy stal najlepšie plateným hráčom NBA. Jeho vtedajší plat razom stúpol takmer o 20 miliónov za sezónu a v minulom roku mu tento kontrakt vyniesol 30,4 milióna dolárov. Za ďalších 44 vďačí reklamným partnerom.

Steph Curry sa narodil 14. marca 1988 v Akrone, v americkom štáte Ohio, kde sídli tím NBA Cleveland Cavaliers, v ktorom v tom čase hrával jeho otec Dell.

Malý Steph so svojím otcom počas All Star víkendu

Predurčený k basketbalu

Takmer celé svoje detstvo strávil v Charlotte, kde jeho otec hrával dlhé roky za Hornets. Práve množstvo času stráveného na tréningoch a zápasoch Hornets napovedalo, kam sa budú kroky Stepha, ale aj jeho brata Setha, uberať.

Na strednej škole Charlotte Christian School zanechal Steph výraznú stopu s tromi konferenčnými titulmi.

Už v prvom roku na vysokej škole Davidson College dosiahol úctyhodný priemer 21,5 bodu na zápas a bol druhým najlepším strelcom medzi nováčikmi, tesne za svojím neskorším spoluhráčom Kevinom Durantom z texaskej univerzity.

Tretí ročník zakončil dokonca s priemerom 28,6 bodu a stal sa najlepším strelcom univerzitnej súťaže. Následne sa rozhodol opustiť vysokú školu, aby sa zúčastnil draftu do NBA 2009.

V ňom si ho z celkovo 17. miesta vybral Golden State Warriors, tím zo San Francisca. V slnečnej Kalifornii sa tak začal písať veľký príbeh.

Brilantný krok Warriors

Už vo svojej prvej sezóne v NBA sa Steph zaradil medzi ťahúňov svojho tímu a mal našliapnuté stať sa nováčikom roka. Toto ocenenie mu síce vyfúkol Tyreke Evans, no na Curryho čakali oveľa väčšie víťazstvá.

Na konci druhej a podobne tretej sezóny sa musel podrobiť operácii pravého členka. Napriek tomu pred sezónou 2012/2013 podpísal štvorročné predĺženie kontraktu s Warriors.

Mnohí to považovali zo strany klubu za riskantný krok vzhľadom na Stephove zdravotné problémy. Ako už dnes vieme, Warriors urobili jeden z najlepších krokov v histórii svojej organizácie.

Ešte v tej sezóne sa stal prvým hráčom histórie súťaže, ktorý za jedinú sezónu zaznamenal viac ako 300 úspešných trojok (314). V nasledujúcej sezóne sa po prvýkrát predstavil aj v All Star Game.

V roku 2015 vyhlásili Curryho za najlepšieho hráča sezóny (MVP). Svoje výkony dokázal ešte vylepšiť v play-off a Warriors priviedol k titulu, prvému po 40 rokoch.

V nasledujúcej sezóne predviedol tím okolo Curryho nevídanú dominanciu, keď vyhral 73 z 82 zápasov sezóny, čím prekonal dovtedajší rekord Jordanovho Chicaga zo sezóny 1995/96 (72 víťazstiev).

Curry v sezóne zaznamenal neuveriteľných 402 trojok a s priemerom 30,1 bodu na zápas sa stal aj najlepší strelec ligy.

Nečudo, že ho suverénne zvolili za najlepšieho hráča sezóny (MVP), vôbec prvýkrát v histórii ligy jednohlasne. Warriors však vo finále prehrali v siedmom zápase s Clevelandom.Ďalšie tituly a luxusný kontrakt

Chuť si Curry a spol. napravili v ďalších dvoch sezónach, kedy získali titul. Po piatykrát po sebe potiahol Steph „bojovníkov“ do finále aj v minulej sezóne.

Päť finálových účastí za päť rokov a tri tituly, to je niečo o čom môžu mnohé tímy len snívať. Mnohí odborníci dnes tvrdia, že „Nadvláda Golden State začala práve Currym“.

V roku 2017 si Warriors svoj diamant poistili paťročným kontraktom na 201 miliónov dolárov. Vôbec po prvýkrát v histórii NBA zasvietila na zmluve suma vyššia ako 200 miliónov.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…