Domov Cestovanie 8 ikonických miest, ktoré trpia v dôsledku veľkého počtu turistov

8 ikonických miest, ktoré trpia v dôsledku veľkého počtu turistov

0
0

Na svete sa nachádza veľké množstvo krásnych a jedinečných miest. Veľa z nich patrí doslova medzi ikonické a denne si ich prichádzajú pozrieť tisícky turistov z celého sveta. Populárne turistické destinácie po celom svete sú však v poslednom období nútené obmedziť počet návštevníkov, alebo dokonca úplne uzavrieť dané miesto v dôsledku masového cestovného ruchu. Ľudia sa totiž často správajú neúctivo, bez problémov vyhadzujú odpadky a ničia tým krásne miesta. Vybrali sme 8 miest, ktoré boli alebo pravdepodobne budú pre turistov zatvorené práve z týchto dôvodov. ktoré trpia v dôsledku veľkého počtu turistov.

Kaňon Fjaðrárgljúfur

Kaňon Fjaðrárgljúfur na Islande je 100 metrov hlboký a 2 kilometre dlhý. Do okolitej krajiny ho vyhĺbila rieka Fjardrá, vznikol pôsobením erózie a vody, ktorá odtekala z ľadovcov.

Kaňon sa radí medzi najvýznamnejšie miesta turistického ruchu na ostrove. Jeho výhodou je totiž relatívne dobrá dostupnosť, pretože leží len 3,5 kilometra od Ring Road, ktorá je hlavnou dopravnou tepnou celého ostrova.

Kaňon si vybral ako lokáciu známy americký spevák Justin Bieber. Ten tam v roku 2015 nahral videoklip k jednej z jeho piesní. Rovnako sa toto miesto objavilo aj v posledných sezónach úspešného seriálu „Hra o tróny“.

Vďaka tomu sa stal kaňon obľúbenou destináciou ľudí z celého sveta. Tí sa túžia ocitnúť na miestach, kde bol kedysi spevák, či herci zo seriálu a urobiť si tam pekné fotky.

Agentúra pre životné prostredie Islandu oznámila, že kaňon kvôli vysokému počtu turistov uzavreli, aby ho ochránili.

Bloemenmarkt v Amsterdame

V centre Amsterdamu sa nachádza Bloemenmarkt, ide o kolekciu kvetinových obchodov, ktoré sa nachádzajú na plávajúcich člnoch.

Čarovné miesto plné kvetov sa však zmenilo na turistami preplnené miesto. Tí túžia po fotkách pred obchodíkmi, a tak blokujú miestnych obyvateľov v nákupoch kvetov.

Očakáva sa, že v priebehu tohto roka navštívi Amsterdam približne 18,5 milióna ľudí a predpokladá sa, že do roku 2025 sa tento počet zvýši na 23 miliónov. Populárnu atrakciu, kvôli zvyšujúcemu sa počtu turistov, plánujú uzatvoriť.

Základný tábor Mount Everest

Základný tábor Mount Everest Base Camp sa stal v posledných rokoch dosiahnuteľným cieľom pre ľudí zo všetkých oblastí života, ktorí chcú nazrieť na najvyšší vrchol sveta.

V súčasnosti je však tábor pre turistov oficiálne uzavretý. Miestna samospráva sa na konci roku 2018 rozhodla uzavrieť túto oblasť v snahe vyčistiť obrovské množstvo odpadu, ktoré tam návštevníci zanechali.

Športový úrad Tibetskej autonómnej oblasti oznámil, že minulý rok zozbierali z tábora vyše 8 ton odpadu. Zákaz vstupu sa vzťahuje predovšetkým na turistov, zatiaľ čo horolezci a výskumníci budú mať v rámci istých pravidiel povolenie vstúpiť na toto miesto.

Turisti, ktorí sa chcú pokúsiť o výlet na vrchol, môžu stále pristupovať na horu žiadaním o povolenie. Každoročne bude vydaných 300 priechodov a pešia turistika bude povolená len počas jarných mesiacov.

Maya Bay

Pláž Maya Bay sa nachádza na thajskom ostrove Ko Phi Phi Le v Andamanskom mori. Pláž meria asi 200 metrov a dostať sa na ňu bolo možné len loďou.

Celý ostrov je neobývaný a turisti si museli zaplatiť jeden z denných výletov, ak chceli pláž navštíviť. Pozoruhodne krásna pláž bola preslávená v roku 2000 filmom The Beach v hlavnej úlohe so známym hercom Leonardom DiCapriom.

Odvtedy miesto navštevovali vo veľkom ľudia z celého sveta. Pláž uzavreli pre turistov minulý rok na neurčito z dôvodu ochrany miestneho morského ekosystému.

Hoci sú pláž a ostrov Ko Phi Phi Leh ako celok uzavreté, jeho oveľa väčší sesterský ostrov, Phi Phi Don, zostáva otvorený pre turistov, ktorí hľadajú thajský raj.

Ostrov Komodo

Ostrov Komodo v Indonézii patrí do skupiny ostrovov Malé Sundy a je domovom varana komodského, ktorý je najväčším a najmohutnejším jašterom na svete.

Dorastá do dĺžky 10 metrov s váhou približne 90 kíl. Počas minulého roka došlo k uzavretiu ostrova na obdobie jedného roka. Dôvodom bola zmenšujúca sa populácia jašteríc.

Indonézske ministerstvo životného prostredia a lesného hospodárstva uviedlo, že chytilo pašerákov, ktorí sa snažili predať 40 jašteríc na čiernom trhu za 35 tisíc dolárov.

Ochrancovia budú monitorovať biotop a zabezpečia, aby mali plazy dostatok potravy a vhodné prírodné prostredie.

Ostrov Boracay

Boracay je malý ostrov na Filipínach ležiaci zhruba 315 kilometrov južne od Manily. Sotva sedem kilometrov dlhý ostrov je súčasťou regiónu Western Visayas.

V najužšom bode dosahuje šírku len jeden kilometer. K jeho popularite prispeli viaceré ocenenia najkrajšej ostrovnej destinácie či pravidelné umiestňovanie v rebríčkoch tých najkrajších pláží sveta.

Oblasť ostrova prechádza masívnym projektom rehabilitácie po rokoch návštevníkov, ktorí na ostrove spôsobili zbytočné škody. Niektoré časti ostrova sa v októbri 2018 znovu otvorili cestovnému ruchu, ale počet návštevníkov sa počas roka 2019 výrazne obmedzuje.

Existuje dokonca dlhý zoznam nových obmedzení pre cestujúcich na ostrove, pokiaľ ide o párty, kasína a dokonca aj budovanie hradov z piesku, v snahe udržať miesto v čo najlepšom stave.

Miestni obyvatelia však dúfajú, že sa ostrov postupne znovu úplne otvorí, pretože cestovný ruch je obrovskou súčasťou ich hospodárstva.

Uluru v Austrálii

Uluru je skalnatá vyvýšenina, ktorá vznikla eróziou okolitej planiny. Tento jednoliaty arkózový útvar leží v strede austrálskeho kontinentu na domorodom území v Severnom teritóriu a Národnom parku Uluru-Kata Tjuta.

Skala patrila medzi vyhľadávané miesto horolezcov z celého sveta. Zdolanie slávneho Uluru, známeho aj pod názvom Ayers Rock, je však v roku 2019 oficiálne zakázané.

Tento krok prvýkrát oznámili v roku 2017 národné parky, ktoré tvrdili, že táto oblasť nie je zábavný park, a že má hlboký kultúrny význam.

Hoci to bolo oznámené ešte v roku 2017, rada dala turistom až do októbra 2019 možnosť, aby vyliezli na kameň naposledy v snahe udržať mier s turistami.

Nečakaný zvrat v tomto príbehu nastal, keď turisti začali posielať do parku späť kúsky skaly, ktoré si brali ako suveníry, po tom, čo sa dozvedeli o zákaze vstupu.

Dubrovník v Chorvátsku

Dubrovník je mesto v Chorvátsku, nachádza sa v južnej Dalmácii pri Jadranskom mori. Mesto má krásne historické centrum, ktoré je dokonca zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO, obklopené hradbami, prístav či medzinárodné letisko.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…