Domov Cestovanie 8 najkrajších jaskýň sveta, do ktorých sa budete chcieť ísť pozrieť

8 najkrajších jaskýň sveta, do ktorých sa budete chcieť ísť pozrieť

0
0

Vytváranie jaskýň sa začína vtedy, keď sa pohlcuje kyslý dážď. Ten pozostáva z dažďovej vody zmiešanej s oxidom uhličitým. Keď tento kyslý dážď prechádza cez zem, prichádza do kontaktu s pevnými skalami.

Ak je táto hornina vytvorená z vápenca alebo dolomitu, voda reaguje chemicky, kým pomaly nerozpúšťa horninu a vytvorí sa dutý priestor. Keď sa priestor zväčší, začne pretekať voda, prípadne sa vytvorí prúd podzemnej rieky.

V tomto momente začne erózia, zvetrávanie a ďalšia tvorba jaskýň. Vybrali sme niekoľko z nich, ktorých unikátnosť a krása vám vyrazia dych.

Modrá jaskyňa na ostrove Capri (Taliansko)

Modrá jaskyňa je jednou z najväčších dominánt ostrova Capri. Ide o morskú jaskyňu nachádzajúcu sa na západnom pobreží ostrova a je dobre známa všetkým, ktorí navštívia túto oblasť.

Jaskyňa je dlhá 60 metrov a široká 25 metrov, hĺbka vody dosahuje 15 metrov. Jaskyňa je jedinečná svojou unikátnou modrou žiarou, ktorá pochádza z dvoch zdrojov, ktorými sú vstup do jaskyne a väčšia diera pod vchodom.

Slnečné lúče, ktoré prenikajú úzkym vchodom sa rozprestierajú na piesčitom morskom dne, osvetľujú steny jaskyne a to vytvára krásne modré sfarbenie.

Turisti môžu jaskyňu navštíviť iba na loďkách, jediná vstupná brána, ktorá je len dva metre široká a niečo málo cez jeden meter vysoká, však umožňuje prístup iba za veľmi pokojného mora.

Jaskyňa kryštálov v Chihuahua (Mexiko)

Jaskyňa kryštálov bola objavená v roku 2000 a obsahuje najväčšie bohatstvo prírodných selenitových kryštálov, ktoré sa kedy našli. Najväčší kryštál, ktorý sa tam nachádza, je dlhý 12 metrov a jeho priemer je až štyri metre.

Priemerná teplota jaskyne sa odhahuje až na 50-58 stupňov Celzia s vlhkosťou 90-99%. Vzhľadom na túto mimoriadne vysokú teplotu je táto jaskyňa pomerne nepreskúmaná.

Dokonca aj vedci a výskumníci s vhodným ochranným vybavením môžu zostať v jaskyni iba 30 až 45 minút naraz.

Kruberská jaskyňa v Abcházsku (Gruzínsko)

Kruberská jaskyňa bola objavená v roku 1960 a je jednou z najhlbších známych jaskýň na Zemi, s hĺbkou takmer 2200 metrov. Jaskyňa je známa aj ako jaskyňa Voronja, čo znamená v preklade z ruštiny „Jaskyňa vrán“.

Tento názov používali v roku 1980 speleológovia kvôli množstvu vrán hniezdiacich pri vchode do jaskyne. Pôvodný názov Krubera vznikol na počesť známeho ruského geografa Alexandra Krubera.

Fingálova jaskyňa v Staffe (Škótsko)

Táto neuveriteľná morská jaskyňa sa nachádza na neobývanom ostrove Staffa v Škótsku. Ostrov je sopečného pôvodu a je známy svojimi charakteristickými čadičovými stĺpmi, z ktorých Fingalova jaskyňa je najvýraznejším príkladom.

Veľkosť, tvar a prirodzene klenutá strecha jaskyne sa kombinujú s vlnami a vytvárajú tajuplné zvuky, ktoré zdokonaľujú atmosféru tohto miesta.

Jaskyňa bola pomenovaná po hrdinovi v knihe Jamesa Macphersona Fingal, čo znamená „biely cudzinec“.

Eisriesenwelt Ice Cave vo Werfene (Rakúsko)

Táto vápencová ľadová jaskyňa je najväčšia svojho druhu a každoročne víta vyše 200 tisíc turistov. Aj keď je jaskyňa masívna, len prvý kilometer je pokrytý ľadom a otvorený pre turistov.

Zvyšok jaskyne je len vápenec. Najstaršia vrstva ľadu v jaskyni sa datuje až na tisíc rokov. Ľadové útvary v jaskyni boli vytvorené topením snehu, ktorý sa dostal do jaskyne a zamrzol.

Táto časť ostáva zľadovatená aj v lete, pretože vstup do jaskyne je otvorený celoročne a ponecháva ju vystavenú chladným vetrom, ktoré udržujú teplotu pod bodom mrazu.

Puerto Princesa, podzemná rieka v Palawane (Filipíny)

Národný park Podkarpatskej rieky Puerto Princesa je jedným z nových divov prírody a je zapísaný aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Rieka je domovom mnohých morských tvorov. V roku 2010 skupina environmentálnych a geologických pracovníkov zistila, že podzemná rieka má druhé poschodie, čím vytvára v jaskyni početné malé vodopády.

Nachádza sa tam aj 300 metrová jaskynná kopula nad podzemnou riekou, kde sú jedinečné skalné útvary, netopiere, riečne kanály a ďalšia hlboká jaskyňa.

Do jaskyne je možné dostať sa loďkou, avšak najďalej do vzdialenosti 4 kilometrov, kvôli kritickému nedostatku kyslíka nie je možné dostať sa ďalej.

Národný park Mammoth Cave v Kentucky (USA)

Národný park Mammoth Cave je najdlhší jaskynný systém na svete. Rozkladá sa na vyše 52 tisíc hektároch, čím sa stáva dvakrát dlhší ako druhý najdlhší jaskynný systém – mexický Sac Actun, podvodná jaskyňa.

Národný park ponúka niekoľko zájazdov, ktoré ponúkajú návštevníkom objavovať množstvo pozoruhodných prvkov jaskyne, ako napríklad Grand Avenue, Frozen Niagara a slávne Fat Man’s Misery.

Tieto atrakcie sú k dispozícii v rámci prehliadok, ktoré môžu trvať až šesť hodín.

Škocjan jaskyňa v Divača (Slovinsko)

V jaskyni Škocjan sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších podzemných javov a veľa ľudí ju považuje za jeden z najvzácnejších prírodných pokladov na svete.

Aj vďaka tomu je táto jaskyňa zapísaná do Unesco. Škocjan patrí medzi najväčšie podzemné kaňony známe po celom svete, je domovom pre rozmanitý ekosystém.

Jaskyňa je zaujímavá aj vďaka tomu, že je historicky a kultúrne významná, pretože bola osídlená už v prehistorických dobách.

Radoslav Hoppej, foto: internet, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…