Domov Slovensko Aké tajomstvo ukrýva zmluva o Sputniku V?

Aké tajomstvo ukrýva zmluva o Sputniku V?

0
0

Okolo kúpy ruskej vakcíny proti COVID 19 sa toho v posledných týždňoch nahovorilo dosť. Kvôli nej musel premiér Matovič opustiť svoje kreslo, takmer sa rozpadla koalícia, ale taktiež si Slovensko vyrobilo medzinárodnú hanbu. Aby sme sa konečne dozvedeli, ako to celé vlastne bolo, stačilo by zverejniť zmluvu o nákupe vakcíny. K tomu však stále nedošlo.

Igor Matovič, ešte ako premiér, a Marek Krajčí, vtedy ako minister zdravotníctva, vítali na košickom letisku dodávku ruskej vakcíny Sputnik V a sľubovali, že do dvoch týždňov by sa ňou mohlo očkovať. Dodnes sa tak nestalo a Sputnik spôsobuje našej krajine veľké problémy doma ale i v zahraničí.

Dôvod je iný

Ešte 6. apríla doručil Ruský fond priamych investícií (RFPI) Slovensku list, v ktorom odstupuje od zmluvy pre jej viacnásobné porušenie a žiada Slovenskú republiku, aby dodané vakcíny vrátila.

Igor Matovič, už ako minister financií, vtedy obvinil Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL), že práve on je zodpovedný, že sme si pohnevali ruskú stranu a v rozpore so zmluvou testovali Sputnik V v neregistrovanom laboratóriu. Keďže téma vyvolala na Slovensku silné politické ale aj spoločenské turbulencie, do veci sa vložila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Tá si vyžiadala zmluvu o kúpe Sputnika V ale aj list, ktorým RFPI odstúpila od zmluvy. „Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V v laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu.

Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vyhlásila prezidentka minulý týždeň. Viac svetla do tejto záležitosti podľa Čaputovej vnesie zverejnenie zmluvy.

Zároveň dodala, že očakáva, že kým príslušné ministerstvo o tom rozhodne, nebude verejnosť ďalej znepokojovaná šírením nepravdivých informácií, z koho viny došlo k porušeniu zmluvy o dodávke vakcíny.

Zmluva, ktorá podlieha povinnému zverejneniu

K zverejneniu zmluvy však stále nedošlo. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že možnosť zverejnenia zmluvy analyzuje. Na požiadavku premiéra Eduarda Hegera však tak už spravilo ministerstvo spravodlivosti, o výsledkoch informovala ministerka rezortu Mária Kolíková na stredajšom rokovaní vlády.

Podľa jej vyjadrení by táto zmluva mala byť povinne zverejnená. „Nenašli sme žiadne dôvody na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za takú, ktorá by mala byť povinne zverejnenou. Na tomto stanovisku trvám,“ povedala Kolíková. Ministerka tiež informovala, že nedospela k záveru, že by dôvodom nesplnenia podmienok voči ruskej strane malo byť testovanie vakcíny ŠÚKL-om.

Medzitým sa na svetlo sveta dostala informácia, že Slovensko za vakcíny zaplatilo podstatne neskôr ako malo, a to až v deň, keď mu bol doručený list o odstúpení od zmluvy. Rusi nám už zaslané peniaze vrátili a podľa všetkého naďalej trvajú na vrátení vakcín.

Ani ju nečítal

Igor Matovič nevysvetlil, prečo klamal o dôvodoch odstúpenia Rusov od zmluvy. Namiesto toho na dva a pol hodiny trvajúcej tlačovej konferencii opätovne zaútočil na šéfku ŠÚKL Zuzanu Baťovú, ktorá je podľa neho jedinou zodpovednou za to, že Slovensko a vakcínu prišlo.

Mimo iného tiež priznal, že zmluva o nákupe Sputnika V ani nečítal. Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí naďalej mlčí a na verejnosti sa neukazuje, a teda o tom, čo také je v zmluve, že to nemôže vidieť široká verejnosť, sa môžu naďalej viesť len dohady…

Kamióny v Šarišských Michaľanoch

Zatiaľ, čo na Slovensku sa diskutuje, či by mala či nemala byť zmluva o nákupe vakcín zverejnená, Rusi to, zdá sa, s vrátením vakcín myslia vážne. Ešte minulý pondelok (12. 4.) zaparkovali pred areálom v Šarišských Michaľanoch, kde je Sputnik V uskladnený, dva maďarské kamióny.

Ich úlohou bolo naložiť 37 paliet vakcíny a odviesť ju zo Slovenska. Vedenie firmy Imuna Pharm im ich odmietlo vydať s tým, že vakcína je majetkom štátu a musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Neskôr firma odoslala na pokyn ministerstva 46 ampuliek vakcín na testovanie do Maďarska. Prázdne kamióny odišli zo Slovenska až v sobotu.

ano, foto: TASR/Dano Veselský  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…