Domov Zdravie Ako nedovoliť koronavírusu prežiť na povrchoch v domácnosti?

Ako nedovoliť koronavírusu prežiť na povrchoch v domácnosti?

0
0

Najúčinnejšou zbraňou v boji proti koronavírusu je dostatočná prevencia. Tá spočíva v nosení rúška, častom umývaní rúk či dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti. Väčšina z nás však zabúda, že okrem dezinfekcie rúk, je nutné dezinfikovať aj povrchy, na ktorých môže vírus prežiť.

Mobilné telefóny, kľučky, diaľkové ovládače, vypínače, vodovodné batérie, dosky na krájanie, povrchy stolov či klávesnice. Toto všetko sú veci, ktorých sa pravidelne dotýkame.

Z toho teda logicky vyplýva, že práve tieto veci patria medzi najšpinavšie v našich domácnostiach. Stačí, aby sme sa jednej z nich raz dotkli bez toho, aby sme si po príchode z obchodu umyli ruky a proces šírenia vírusu v našej domácnosti môže byť zahájený.

Nehovoriac ešte o tom, že sa následne po kontakte s týmito vecami dotkneme tváre. Síce sa to na prvý pohľad môže zdať príliš „monkovské“, no pokiaľ sa chcete chrániť na 100-percent, na dezinfekciu týchto povrchov by ste zabúdať nemali.

Výskumy, ktoré sa zaoberali tým, ako dlho dokáže koronavírus prežiť na rôznych povrchoch, totiž preukázali, že životnosť koronavírusu je skutočne dlhá.

Podľa ich zistení dokáže koronavírus na medi prežiť štyri hodiny, jeden deň na kartóne a dokonca až tri dni na plaste a nehrdzavejúcej oceli. Hoci sa o týchto číslach stále vedú polemiky, jedno je isté.

Dostatočná ochrana ešte nikomu neublížila a preto to v súčasnej situácii radšej preháňajme ako zanedbávajme. Ako teda docieliť, aby koronavírus nedokázal prežiť na veciach vo vašej domácnosti?

Akú dezinfekciu zvoliť?

V prvom rade si zodpovieme na otázku, čo nám môže poslúžiť ako účinná dezinfekcia povrchov v domácnosti. Ak nepatríte medzi šťastlivcov, ktorým sa podarilo zohnať klasické dezinfekčné prípravky, nezúfajte.

Ako dezinfekcia vám môže poslúžiť aj niečo, čo má väčšina z vás doma. Veľmi účinnou dezinfekciou je ocot, ktorý stačí zmiešať s vodou a následne ním pretrieť spomenuté povrchy.

V tomto prípade je ale nutné podotknúť, že síce ocot povrchy dezinfikuje, zatiaľ neexistuje výskum, ktorý by potvrdil, že dokáže zničiť aj koronavírus, keďže ide o vírus a nie o baktériu.

Koronavírus však určite dokáže zabiť alkohol. Tu však treba myslieť na to, že nehovoríme o žiadnych destilovaných liehovinách. Na to, aby alkohol dokázal zničiť koronavírus, jeho obsah alkoholu by mal byť aspoň 70 percent a určite by nemal byť riedený vodou.

Najdostupnejšou dezinfekciou ale ostáva obyčajná mydlová voda. Mydlo totiž dokáže zničiť vírusové častice a ochrániť vás tak pred týmto ochorením.

Ako dezinfikovať?

Keďže sa nachádzame v období pandémie, žiadny krok, ktorý podniknete preto, aby ste ochránili seba a najbližších pred koronavírusom, nie je prehnaný.

Aby ste si boli istí, že robíte všetko pre to, najlepšie urobíte, ak budete dezinfikovať hlavne spomenuté povrchy aspoň raz denne. Skvelou voľbou je vytvoriť si zoznam, kde sa budú nachádzať predmety vo vašej domácnosti, ktorých sa často dotýkate aj s nevyčistenými rukami.

Ten  bude slúžiť ako akási kontrola a istota, že na nič nezabudnete. Ďalšou otázkou môže byť ako dezinfikovať, aby na povrchu neostal žiadny vírus.

V tomto prípade nie je potrebné žiadne niekoľkominútové drhnutie. Úplne postačí, ak najskôr daný predmet vyčistíte mydlovou vodou a necháte pár minút pôsobiť.

Počas tohto času sa predmetu nedotýkajte. Po uplynutí približne štyroch minút povrch jednoducho zotriete papierovou utierkou. Ak máte aj dezinfekčný prostriedok, samozrejme môžete použiť aj ten.

Ak potrebujete dezinfikovať predmety ako mobilný telefón, myš, klávesnicu či ovládače, pri dezinfekcii ktorých nemôžete použiť vodu, alternatívnou sú vlhčené utierky či prostriedky na to určené.

A čo s obalmi potravín?

Už sme si zvykli na to, že po príchode z obchodu si dôkladne umyjeme ruky a až potom pristúpime k ďalším činnostiam. Tou je väčšinou vykladanie nákupu.

Málokto sa však zamyslel nad tým, že aj na samotných obalov prinesených potravín môže vírus zotrvať. Ak je to teda možné, aspoň niektoré obaly potravín umyte.

Potravinám balených v konzervách či v skle to určite neublíži. Ak ale ide o potraviny ako cestoviny, šošovica či múka, určite ich presypte do uzatvárateľných nádob a obaly z nich vyhoďte.

Hoci doposiaľ nie sú známe žiadne prípady, kedy sa človek mohol nakaziť z obalov potravín, opatrnosti nikdy nie je dosť.

Pravidelne meňte utierky a uteráky

V časoch, kedy zúri nebezpečný koronavírus a jedinou ochranou pred ním je prevencia, potrebné je aj to, aby ste pravidelne menili veci vo vašej domácnosti, ktoré môžu byť potenciálnymi zdrojmi vírusu.

To sa týka utierok, uterákov, osušiek či zubných kefiek, ktoré by práve teraz mali byť častejšie vymieňané. Ďalšou dôležitou zásadou je, aby každý člen domácnosti používal svoj vlastný uterák.

Ako prať?

V minulom čísle sme si povedali, ako prať rúška, ktoré hrajú v dnešných časoch dôležitú úlohu. Otázkou však ostáva aj to, či na dezinfekciu oblečenia poslúži obyčajná práčka.

Môžete byť pokojní, pretože práčka vám pri dezinfekcii oblečenia úplne postačí. Pre absolútnu istotu ale môžete nastaviť vyššiu teplotu. To ale len v prípade, že to vaše oblečenie zvládne a nepoškodí sa.

Tu je ale nutné podotknúť aj to, že dezinfikovať oblečenie nestačí. Zabúdať by ste nemali ani povrchy, s ktorými príde špinavé oblečenie do styku.

To sa týka košov na bielizeň a samozrejme rúk, ktorými sa ho dotýkate. Po manipulácii so špinavou bielizňou preto nezabudnite na dôkladné umytie rúk.

Aby ste si dezinfekciou neublížili

Pri dezinfikovaní povrchov nezabúdajte aj na svoje telo. To najmä v prípade, že používate chemické prostriedky na to určené. V prvom rade tieto prostriedky nekombinujte.

Následne po vykonaní dezinfekcie otvorte okno, aby sa z miestnosti vyvetrali všetky pachy. Ak používate chemikálie, zabudnúť by ste nemali ani na rukavice, ktoré ochránia vaše ruky.

Ak sa nejedná o žiadne agresívne prostriedky, ruky si po dezinfikovaní aspoň hydratujte, čím zabránite ich popraskaniu. Je jedno, či to bude krém na ruky, olej, či obyčajné telové mlieko. Vaše ruky sú totiž v tomto období nebezpečenstvu vystavované najčastejšie.

puma, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…