Domov Zdravie Ako posun času ovplyvňuje naše zdravie?

Ako posun času ovplyvňuje naše zdravie?

0
0

V poslednom čase sa do popredia dostáva otázka zmeny času, ktorá sa už onedlho má stať minulosťou. Každý rok sme boli dvakrát zvyknutí posunúť si hodinky. Na jar sme ich posúvali dopredu a v zime zas naspäť. Takémuto striedaniu času ale čoskoro odzvoní kvôli jeho negatívnym účinkom. Je to skutočne nevyhnutné pre naše zdravie, alebo sa naše telo s touto zmenou dokáže vysporiadať?

Len nedávno Európska komisia na základe hlasovania občanov EÚ rozhodla o zrušení striedania letného a zimného času. Hlavným dôvodom bol jeho negatívny vplyv na ľudské telo.

Toto rozhodnutie niektorí kritizujú, no mnohí ho s nadšením privítali. Je takéto striedanie skutočne takým závažným narušením biorytmu, ktoré pre naše telo predstavuje hrozbu?

Čo na to orgánové hodiny

Niektorí si možno povedia, že jedna hodina nie je pre človeka obrovskou zmenou. Existujú však aj riziká, na ktoré má priamy dopad. S prechodom na zimný čas súvisí pozitívum, že si môžeme o hodinu dlhšie pospať.

Na druhej strane to ale obnáša aj skutočnosť, že naše telo pociťuje potrebu spánku o niečo skôr. Spôsobené je to tým, že naše telo vo večerných hodinách, približne o 21-hodine, začne vylučovať melatonín.

Ide o hormón, ktorý podporuje spánok. Nie je to ale jediná vec, ktorá je v našom tele naplánovaná, ba až načasovaná. Naše vnútorné orgány totiž pracujú podľa presne stanoveného rozvrhu, orgánových hodín, ktoré určujú, kedy má náš orgán pracovať.

Preto môžu citlivejší jedinci pociťovať únavu, poruchy sústredenia či zníženie produktivity. V horších prípadoch môžu zmenu sprevádzať poruchy srdcového rytmu a závraty.

Menej citliví ľudia ale na sebe žiadne podobné zmeny nemusia pociťovať. Treba ale povedať, že orgánové hodiny sa prestaviť nedajú a fungujú po celý rok rovnako.

Viac o orgánových hodinách si môžete prečítať tu: Orgánové hodiny tikajú každému z nás

Ako sa na zmenu pripraviť?

Ak teda patríte k skupine ľudí, ktorej zmena času nerobí dobre, skúste na to svoje telo postupne pripraviť. Viacerí odborníci radia, aby ste si čas postupne každý deň posúvali o štvrťhodinu.

Nemusíte to robiť na vašich hodinkách. Skôr ide o regulovanie vášho ukladania sa do spánku a zároveň ranného prebúdzania sa. Mnohí odborníci sa ale zhodujú v tom, že príležitostná zmena času o hodinu by zdravým ľuďom nemala spôsobovať výraznejšie problémy.

Ak teda aj napriek tomu poruchami spánku v tomto období trpíte, možno je problém niekde inde a vy by ste mali vyhľadať odborníka. Kvalitný spánok má pre naše zdravie rozhodujúci vplyv.

Prečo letný čas?

Pred jednotlivými štátmi Európskej únie teraz stojí dôležitá otázka, ktorý čas si do budúcnosti ponechať. V tomto sa názory ľudí líšia. Mnohí by radi ostali pri letnom čase, čo by znamenalo, že by sme si hodinky posunuli už len raz a to v marci.

Z toho vyplývajú pre ľudí jednoznačné pozitíva. Dlhé letné večery budú príjemnejšie, keďže ich budeme môcť dlhšie stráviť pri dennom svetle. To by mohlo mať za následok lepšiu náladu a menšie riziko depresií.

Ďalším výrazným pozitívom je to, že vďaka dlhším dňom máme viac času venovať sa voľnočasovým aktivitám, ktoré takisto priaznivo pôsobia na naše zdravie.

Prechod na letný čas ale zas ľuďom na rozdiel od zimného môže spôsobovať viac problémov. O hodinu kratší spánok so sebou prináša nervozitu, podráždenie, migrény a iné zdravotné problémy, ktoré súvisia s nedostatkom spánku. Dlhšie dni a kratšie noci sú ale vo všeobecnosti vnímané ako pozitívne.

Prečo zimný čas?

Astronómia, vedci a iní odborníci ale letný čas označujú za zbytočný prežitok, ktorý je pre nás neprirodzený a jeho ponechanie jednoznačne odmietajú.

Naše telo totiž nepracuje podľa našich hodiniek na ruke, či na telefóne, ale podľa prírody, ktorá je vraj celý rok nastavená na ten zimný. Z toho teda jednoznačne vyplýva, že odborníci radia posunúť si hodinky ešte dvakrát a následne zotrvať pri tom čase, ktorý máme dnes.

Všeobecne sa dá povedať, že odborníci radia, ľudia to odmietajú. Tento, podľa odborníkov prirodzený zimný čas, je tým vhodným najmä preto, že podľa neho funguje všetko v prírode, vrátane spomínaných orgánových hodín.

Keďže orgány pracujú v dvojhodinových intervaloch, hodina s nimi môže poriadne zatočiť. Keďže teda orgány rešpektujú tento čas, mali by sme sa naň vraj nastaviť celoročne aj my.

Najnegatívnejšie vnímanie tohto času súvisí s tým, že večer sa rýchlo stmieva. Pri ponechaní tohto času je preto najkritizovanejšie to, že kratšie dni by sme teraz mali aj v lete.

Dlhé denné svetlo ale nemusí mať vždy až taký pozitívny vplyv na naše fyzické zdravie. Aj naše telo si totiž potrebuje od denného svetla odpočinúť. Pozitíva zimného času sú teda jednoznačné.

Predovšetkým je to synchronizácia s našimi vnútornými orgánmi, kvalitnejší spánok a celkovo lepšie fyzické a psychické zdravie. Spomeňme ešte jedno pozitívum, ktoré by ale niektorí mohli spochybniť.

Podľa vedcov je počas používania zimného času menšie riziko vzniku nádorových ochorení. Zdôvodňujú to najmä tým, že práve vtedy je dokázaná nižšia spotreba alkoholu a tiež tabakových výrobkov.

Dva uhly pohľadu

Ako sa teda hovorí, všetko má svoje pre a proti. Tak je to aj v tomto prípade, kedy sa názory na posun času, rovnako tak na letný ako zimný čas, líšia. Isté je teda len to, že striedanie času sa čoskoro stane minulosťou.

Otázkou však ostáva, či budeme akceptovať podľa odborníkov prirodzený zimný čas, alebo pre obyčajných ľudí vyhovujúcejší letný. Všeobecne by ale malo platiť to, že naše fungovanie by nemalo závisieť od toho, aký čas nám ukazujú naše hodinky, ale od toho, ako nám to radí naše telo.

puma, foto: shutterstock, MB

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…