Domov Ekonomika Ako zareaguje Slovensko na rastúce ceny energií a potravín?

Ako zareaguje Slovensko na rastúce ceny energií a potravín?

0
0

V posledných mesiacoch sme svedkami rastu cien základných životných potrieb, predovšetkým potravín a energií. V prípade vyhrotenia konfliktu na Ukrajine, môže byť tento rast ešte prudší. Množstvo domácností v Európe, a tak aj na Slovensku, sa pomaly dostáva do bodu, kedy musia zvažovať, či si môžu dovoliť vykurovať celý dom alebo nakupovať v potravinách produkty, na ktoré boli doteraz zvyknutí.

V roku 2020 minuli domácnosti v eurozóne na elektrinu a plyn v priemere 1 200 eur. Analytici odhadujú, že v tomto roku sa ich náklady zvýšia na 1 850 eur, keďže geopolitické napätie tlačí nahor ceny zemného plynu a dodávky energie z obnoviteľných zdrojov to nedokážu kompenzovať.

Väčšie výdavky na kúrenie, osvetlenie alebo prevádzku auta zaťažujú rozpočty mnohých domácností a podkopávajú očakávania, že spotrebitelia svojimi výdavkami naštartujú rozmach ekonomiky, keď sa skončia obmedzenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu.

Môže byť aj horšie

Situáciu môže ešte zhoršiť prípadná invázia Ruska na Ukrajinu, ktorá sa môže odraziť na vývoji viacerých trhov, najviac sa však hovorí o energiách a agrokomoditách, najmä obilninách.

Očakáva sa, že už teraz vysoké ceny potravín pôjdu omnoho vyššie, ak by vojnový konflikt zablokoval vývoz obilia z čiernomorských prístavov.

Významní vývozcovia obilia, Ukrajina, Rusko, ale aj Rumunsko, exportujú svoje agroprodukty z prístavov ležiacich na pobreží Čierneho mora.

Ak by došlo k vojenskému konfliktu alebo uvaleniu sankcií, práve exportu z tejto oblasti budú hroziť výpadky. Podľa údajov Medzinárodnej rady pre obilniny by v sezóne 2021/2022 mala byť Ukrajina tretím najväčším vývozcom kukurice a štvrtým najväčším exportérom pšenice.

Najväčším vývozcom pšenice je zasa Rusko. Napätie rastie aj na energetických trhoch. Rusko pokrýva zhruba 35 % spotreby zemného plynu v Európskej únii.

Moskva tlačí na čo najrýchlejšie sprevádzkovanie nového plynovodu Nordstream 2, ktorý by mal dodávať plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora a obchádzať tak Ukrajinu.

Nemecko zatiaľ projekt necertifikovalo a navyše, nemecká vláda pohrozila, že v prípade invázie na Ukrajinu celý projekt zastaví. Európe však hrozí, že v prípade sankcií Rusko výrazne zredukuje dodávky cez Ukrajinu a Bielorusko a ceny plynu vyskočia na historické maximum, ktoré sme zaznamenali koncom minulého roka.

Opatrenia v zahraničí ovplyvnia slovenských predajcov

Slovenská vláda si je vedomá potreby riešiť zhoršujúcu sa situáciu s cenami energií a potravín a ako tvrdí, je pripravená prijať opatrenia na zníženie negatívneho dopadu na domácnosti. Konkrétne kroky však, na rozdiel od susedných krajín, zatiaľ nepredstavila.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) upozorňuje, že Slovensko by nemalo podceniť daňové úľavy na potraviny v okolitých krajinách. Jana Venhartová, riaditeľka SPK, pripomenula, že v Poľsku znižuje vláda od 1. februára 2022 DPH na vybrané potraviny na nulu a zlacňuje aj pohonné látky, čo prehĺbi nákupnú turistiku Slovákov.

To si podľa nej vyžaduje včasnú a razantnú reakciu. Upozornila, že až polovica obyvateľov Slovenska žije v oblastiach do 100 km od najbližších hraníc, preto citlivo reaguje na cenové pohyby hlavných položiek spotrebiteľského koša.

Po prijatí cenových opatrení možno podľa nej očakávať, že nemalá časť obyvateľov Slovenska bude praktizovať veľké týždenné nákupy v Poľsku. Môžu pri nich dosiahnuť dvojitú úsporu, ak spravia veľký nákup potravín a navyše natankujú s daňovým zvýhodnením.

Podobne treba očakávať, že nákup surovín z lacnejšieho zdroja v zahraničí uprednostnia mnohé gastro zariadenia. To však bude podľa Venhartovej znamenať vážne negatívne dosahy na miestny maloobchod a výrobcov potravín na Slovensku.

Jedna z najvyšších DPH

PKS dlhodobo upozorňuje, že Slovensko má jednu z najvyšších sadzieb DPH na potraviny v EÚ. Potravinárom zároveň dlhšie obdobie výrazne rastú náklady na výrobu potravín, či už je to zvyšovaním cien surovín, ale aj obalov, ceny energií či pohonných látok.

Od januára 2022 sa rovnako zvýšila minimálna mzda. Toto všetko sa odráža vo výsledných cenách. Spotrebiteľ preto nemôže očakávať, že za kvalitné potraviny zaplatí menej.

„Vláda SR by nemala podceniť dopad opatrení prijatých okolitými krajinami na slovenských spotrebiteľov, maloobchod a výrobcov potravín. Potravinárska komora Slovenska podporuje zníženie sadzby DPH na potraviny, nakoľko je jednou z najvyšších v rámci Európskej únie.

Aby však spotrebiteľ toto opatrenie skutočne pocítil, zníženie sadzby nemôže byť iba kozmetické a zároveň je potrebné aplikovať ho na širší okruh potravín.

Rovnako bude treba dohliadnuť, aby cenové zvýhodnenie z nižšej DPH neabsorboval nakoniec obchod, ale aby sa pretavilo do ceny pre konečného spotrebiteľa,“ uviedol prezident komory Daniel Poturnay.

Vláda musí reagovať

Obavy SPK potvrdil v pondelok aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO), ktorý na tlačovom brífingu priznal, že aj na Slovensku bude treba reagovať na rast cien potravín, podobne ako to robia okolité krajiny.

Podľa svojich slov si vie predstaviť, že na vybrané základné potraviny by platila znížená DPH počas dohodnutého obdobia. „Myslím si, že budeme musieť aj na Slovensku na túto situáciu zareagovať, hlavne po tom, ako na ňu reagujú vlády v susedných štátoch.

My spracovávame na sekcii obchodu a potravinárstva MPRV analýzu, ktorú dáme k dispozícii nielen členom vlády, ale aj poslancom Národnej rady SR.

Analýza nám ukáže, ktorých potravín by sa dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) malo týkať,“ spresnil Vlčan.

ms, TASR, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…