Domov Slovensko Ako znížiť riziko stretu s medveďom

Ako znížiť riziko stretu s medveďom

0
0

Toto leto akoby sa roztrhlo vrece s útokmi medveďov na ľudí. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR preto informuje ľudí, ako sa takémuto stretu vyhnúť.

Riziko stretnutia s medveďom je menšie, ak sa človek pohybuje v skupine po vyznačených chodníkoch a počas dňa. 

Ako sa správať, aby nezaútočil

Pozorný treba byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s lesnými plodmi, pri zdochlinách, za zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti. V lese si treba všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďov.

„Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav, napríklad pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor, na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu,“ uviedli ochranári.

Medveď sa podľa ŠOP zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si ich však nemusí všimnúť. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci.

Stretnúť sa s medveďom nemusí znamenať, že zaútočí. Správanie človeka má vplyv na to, ako bude medveď reagovať.

Medvede v poľských Karpatoch podľa ŠOP reagovali útokom alebo agresivitou častejšie voči ľuďom, ktorí boli pri stretnutiach „aktívni“. Napríklad, keď sa priblížili, aby si ho odfotili, alebo sa pokúsili medveďa odplašiť.  

Čo ak zaútočí 

Pri nečakanom strete s medveďom na bližšie ako 100 metrov, ŠOP odporúča zväčšiť vzdialenosť. Upozorňuje však, aby človek nebežal, mohlo by to u medveďa vyprovokovať prenasledovanie.

„K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to ani v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,“ uviedla.

V prípade, že by medveď zaútočil, odporúčajú odborníci pasívnu obranu. To znamená ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, a ostať bez pohybu, až pokým medveď neodíde.

„Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi,“ priblížili ochranári.

Dodali, že medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už človek nie je hrozbou. Aktívna obrana by podľa ŠOP mohla útok predĺžiť a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia.

Najlepším spôsobom, ako odohnať medveďa, je podľa ŠOP sprej na medvede. Treba ho striekať aspoň šesť sekúnd s dosahom minimálne 7,5 metra.

Osem útokov medveďa

V tomto roku zatiaľ došlo k ôsmim útokom medveďa na človeka. Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR odstránil z populácie sedem problémových jedincov.

Ich správanie bolo na základe monitoringu vyhodnotené ako riziko pre zdravie a život ľudí.

Nepravidelný výskyt medveďa má zásahový tím hlásený z viacerých oblastí Slovenska. Severný tím eviduje hlásenia najmä z lokalít na Liptove ako napríklad Bobrovec, Závažná Poruba, Ružomberok a Ľubochňa.

Južný tím eviduje zvýšený počet hlásení výskytu medveďa v blízkosti intravilánu najmä v Turci v okolí Martina, v oblasti hornej Nitry pri obci Kľačno a na Podpoľaní.

V týchto lokalitách podľa ŠOP prebieha monitoring a snaha o odstránenie príčin výskytu medveďa v blízkosti obydlí.

Ochranári tam robia preventívne opatrenia ako plašenie, inštaláciu elektrických ohradníkov, elektronických plašičov a fotopascí.

„Najvýznamnejším faktorom zvýšeného výskytu medveďov v blízkosti človeka je najmä množstvo ľahko dostupnej potravy,“ poukázali ochranári.

Tvrdia, že najčastejšie ide o nezabezpečený komunálny odpad, vnadenie v poľovníckych zariadeniach a pestovanie atraktívnych poľnohospodárskych plodín, ako je napríklad kukurica.

ano, TASR, foto: TASR/Milan Kapusta  



  • Komu platíme milióny eur za ochranu sysľov a korytnačiek?

    Ochrana životného prostredia sa bez akýchkoľvek pochybností stala jednou z najzávažnejších…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…