Domov Zaujímavosti Alcatraz: Záhady najstráženejšieho miesta na svete

Alcatraz: Záhady najstráženejšieho miesta na svete

0
0

Alcatraz, známy ako najstráženejšia väznica na svete, slúžil ešte v 20. storočí. Väzňami boli tí najväčší kriminálnici. Toto dnes už opustené miesto skrýva množstvo záhad a zaujímavostí.

„Ostrov pelikánov“

Ostrov, na ktorom sa väznica nachádzala bol objavený v roku 1775 Španielmi. Tí ho nazvali La Isla de los Alcatraces. V preklade to znamená „ostrov pelikánov“. Tento názov sa však dnes už takmer vôbec nepoužíva. Väzni ho pomenovali Rock, čo znamená skala.

Najskôr slúžil na vojenské účely

Americký prezident Millard Fillmore v roku 1850 ostrov rezervoval pre vojenské účely. V roku 1895 sem začali prevážať Indiánov, ktorí odmietali hospodáriť takým spôsobom ako to určovala vláda.

Stále však nešlo o väzenie, ale skôr o pevnosť, ktorej úlohou bolo chrániť San Francisco Bay. Až 1. januára 1934 začal ostrov slúžiť ako miesto, kde boli odvážaní tí najväčší kriminálnici a bola tu založená federálna väznica.

Alcatraz v číslach

Celková kapacita väznice bola 336 väzňov. Väčšinou sa tu však nenachádzalo viac ako 275 väzňov. Celková rozloha ostrova, na ktorom väznica stojí je 12 akrov. Podľa údajov tu počas 30‑tych rokov bolo uväznených 1 576 mužov, ktorí spáchali tie najvážnejšie zločiny.

Väzňom bol aj najväčší gangster všetkých čias

V Alcatraze bol väznený aj neslávne preslávený Al Capone. Bol dokonca medzi prvými väzňami, ktorí sem boli premiestnení v auguste 1934. Al Capone mal vo väzení stráviť 4 a pol roka.

Zaujímavosťou však je, že Capone nebol len takým obyčajným väzňom. Pridal sa k väzenskej kapele, v ktorej hrával na bendžo. Jeho kapela pravidelne v nedeľu uskutočňovala koncerty pre iných väzňov.

Niektorí, ktorí sa sem prišli pozrieť dokonca tvrdia, že aj dnes počuť jeho hudobné ozveny, ktoré sa šíria týmto záhadným miestom.

Ďalšími známymi väzňami Alctarazu boli napríklad George Kelly, ktorý si tu odsedel 17 rokov za únos a Robert Stroud, o ktorom dokonca vznikol film „the Birdman of Alcatraz“.

Útek bol nemožný

Umiestnenie ostrova, na ktorom sa toto strážené väzenie nachádzalo hovorilo o tom, že únik bol prakticky nemožný. Okrem toho, že by sa väzeň musel dostať von z cely, musel by zohnať aj čln, na ktorom by sa preplavil až na pevninu.

Napriek tomu, že šlo o nemožné, sa zopár väzňov o útek skutočne pokúsilo. Údajne sa o útek pokúsilo až 36 väzňov. Z nich bolo 23 zajatých, 6 zabitých, dvaja sa utopili a ďalší piati sú evidovaní ako nezvestní a o ich osude sa dodnes nevie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: 111 rokov vyšetrovania FBI

Zaujímavosťou je, že Alcatraz je každoročne dejiskom triatlonu, ktorý sa volá „Útek z Alcatrazu“. Súťažiaci, ktorí sa na ňom zúčastnia musia absolvovať trasu z tohto miesta až do mesta San Francisco.

Cieľom je priblížiť, čo všetko by museli absolvovať väzni, ktorí sa odtiaľ pokúsili utiecť. Trasa zahŕňa 1,5 míle plavby, 18 kilometrov jazdy na bicykli a ďalších 8 kilometrov behu až do cieľa.

Najznámejší útek

Najznámejší útek z Alcatrazu bol útek troch väzňov, o ktorý sa pokúsil Frank Morris a bratia Anglinovci 11. júna 1962. Ich pokus bol skutočne detailne premyslený.

V cele vyrezali otvor, aby sa dostali von. Z ostrova mali potom odplávať na provizórnom člne. To, či sa im podarilo dostať na pevninu, alebo sa cestou utopili je až dodnes nezodpovedané.

Zločinci neboli nikdy nájdený a FBI ich pátranie ukončila až 17 rokov po ich úteku. Nik nedokáže s istotou povedať, či sa tejto prešpekulovanej trojici podarilo prežiť a to aj napriek rozsiahlemu pátraniu.

Nachádzajú sa tu záhrady

O tom, že je dnes Alcatraz jedným z najnavštevovanejších miest v San Franciscu niet pochýb. Nachádzajú sa tu totiž záhrady, ktoré pôvodne vysadili dôstojníci, ktorí na ostrove žili spolu so svojimi rodinami.

Po tom ako bola väznica zatvorená boli záhrady stále viac zanedbané. V roku 2003 boli však obnovené a turisti ich pri návšteve ostrova nezabudnú navštíviť.

Obľúbené turistické miesto

Slávny Alcatraz je dnes turistickým miestom, ktorý ročne navštívi viac ako milión turistov. Výlet, ktorý cestovná spoločnosť organizuje zahŕňa trajektovú dopravu, prehliadku väznice, počas ktorej môžu návštevníci nahliadnuť priamo do jej útrob.

Vybrať si pri tom môžete, či ostrov chcete navštíviť počas dňa, alebo sa nebojíte a zvolíte nočnú prehliadku tohto záhadného miesta. Ceny sa samozrejme líšia od hodiny, ktorú si na prehliadku zvolíte. Cena dennej prehliadky by vás nemala vyjsť drahšie ako 40 dolárov a cena nočnej sa pohybuje do 45 dolárov.

Populárny aj vo filmoch

Témou Alcatrazu sa inšpirovalo aj niekoľko režisérov. V roku 1995 vznikol televízny seriál Murder in the First, v roku 1996 zas známy film the Rock.

V roku 1979 bol zas sfilmovaný príbeh troch mužov, ktorý sa o útek pokúsili v roku 1962. Okrem toho sa toto miesto objavuje aj vo videohrách a táto téma je stále populárna.

Koniec Alcatrazu

Najstráženejšie väzenie na svete bolo definitívne zatvorené 21. marca 1963. Údajne bolo jeho prevádzkovanie príliš nákladné. Z ekonomického hľadiska bolo teda jednoduchšie prevádzkovať väzenia na súši, ktoré síce neboli tak prísne strážené, ale ich údržba bola omnoho lacnejšia.

Od tej doby sa na ostrove nachádzajú pozostatky najslávnejšej väznice v dejinách, ktorá je obľúbená medzi turistami, objavovateľmi, lovcami duchov a inými, ktorých táto téma zaujíma a inšpiruje.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…