Domov Zahraničie Američanom pomohla aj ruská firma zo sankčných zoznamov

Američanom pomohla aj ruská firma zo sankčných zoznamov

0
0

Na newyorskom letisku pristálo minulú stredu ruské lietadlo naložené 60-timi tonami zdravotníckeho materiálu určeného na boj s rozširujúcim sa koronavírusom. Ako neskôr priznal samotný Biely dom, na tejto pomoci sa telefonicky dohodol priamo americký prezident Donald Trump so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom.

Hoci americký prezident Donald Trump ešte pred mesiacom považoval nový koronavírus za falošnú správu a dokonca kritizoval európske krajiny za to, že boj s ním nevedia zvládať, jeho slová sa mu teraz vracajú ako bumerang.

Spojené štáty sa stali výrazným tabuľkovým lídrom sveta, čo sa týka počtu nakazených, keď ostatné krajiny sveta preskočili trojnásobne.

A na základe vývoja v tejto krajine sa očakáva, že čoskoro sa tak stane aj čo sa týka počtu úmrtí na ochorenie COVID 19, ktoré koronavírus spôsobuje.

Najhoršie je na tom mesto New York, ktoré samotné ešte minulý týždeň preskočilo počty nakazených v Španielsku či Taliansku.

Svet obleteli hrozivé obrázky toho, ako si toto niekoľkomiliónové mesto nevie rady s rýchlo sa zvyšujúcim počtom obetí a mŕtve telá nakladajú vysokozdvižnými vozíkmi do nákladných áut.

Trump chcel pomáhať, napokon pomoc prijímal

V úplnom kontraste s desivými správami, ktoré prichádzali zo zámoria, odkazoval prezident Trump, že jeho krajina pošle na pomoc Francúzsku, Španielsku a Taliansku zdravotnícky materiál.

Po obrovskej kritike, ktorá sa doma voči nemu zdvihla, svoje vyjadrenia upravil tak, že pošle pomoc, pokiaľ to bude možné. Napokon však celá pravda vyšla najavo a ako sa ukázalo, boli to práve Spojené štáty americké, ktoré potrebovali pomoc.

Tú im napokon poskytlo prekvapivo Rusko. Hoci sa Trump snažil túto ruskú pomoc utajiť, napokon Biely dom potvrdil, že na základe telefonickej dohody prijali Američania pomoc od Rusov, ktorý im ešte minulý týždeň poslali 60 ton zdravotníckeho materiálu.

„Musím povedať, že s mnohými krajinami máme skvelé vzťahy. Čína nám niečo poslala. Rusko nám poslalo naozaj veľmi veľké lietadlo plné vecí. Zdravotníckeho zariadenia. Je to veľmi pekné,“ uviedol prezident Trump.

Pomoc od zakázanej firmy

Pľúcne ventilátory, ktoré boli súčasťou ruskej zásielky, ktorá v americkom New Yorku pristála minulý týždeň, vyrobila firma zo sankčného zoznamu.

Na danú firmu uvalili USA sankcie ešte v roku 2014, a pre Američanov tak platí zákaz s touto firmou obchodovať. Donald Trump sa však vyjadril, že ruská zásielka obsahuje množstvo vysokokvalitného materiálu a prijal by ju kedykoľvek.

Čo za to?

Jedinou otázkou, ktorá však zatiaľ ostáva otvorená je otázka „čo za to?“. Podľa uniknutých informácií totiž trval rozhovor medzi oboma prezidentami vyše hodiny.

Oficiálne sa obaja lídri rozprávali o boji s koronavírusom. Americké ministerstvo zahraničia vo štvrtok zverejnilo stanovisko, podľa ktorého materiál od Ruska kúpilo.

Ruský rezort zahraničia následne informácie spresnil, že Američania zaplatili len za polovicu. Druhú polovicu nákladov pokryl ruský štátny investičný fond.

Kritike sa však nevyhol ani ruský prezident Vladimir Putin. Podobne ako v iných krajinách po svete, aj v Rusku počet nakazených stúpa a zdravotníci sa sťažujú na nedostatok zdravotníckeho materiálu.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…