Domov Zahraničie Andrzej Duda obhájil víťazstvo v prezidentských voľbách

Andrzej Duda obhájil víťazstvo v prezidentských voľbách

0
0

Ostatné prezidentské voľby v Poľsku sa niesli v napätej atmosfére. Súčasný prezident Andrzej Duda v nich obhájil svoj post najtesnejším rozdielom v histórii. Stúpenci jeho oponenta sa snažili jeho víťazstvo zvrátiť podaniami na Najvyššom súde.

Najvyšší súd v Poľsku však v pondelok potvrdil znovuzvolenie Andrzeja Dudu do funkcie prezidenta krajiny.

V rozhodnutí uviedol, že sťažnosti týkajúce sa platnosti júlových prezidentských volieb nepostačujú na zrušenie ich výsledkov. Štyridsaťosemročný Krakovčan tak bude môcť už tento štvrtok zložiť sľub pred poslancami poľského parlamentu.

Najvyšší súd sa zaoberal približne šiestimi tisíckami sťažností od voličov a členov tímu Dudovho oponenta – varšavského primátora Rafala Trzaskowského z centristickej proeurópskej Občianskej platformy (PO), ktorej zástupcovia tvrdili, že „celé voľby boli nespravodlivé“.Kontroverzné voľby

Duda získal vo voľbách 12. júla 51,03 % hlasov, ktoré mu zabezpečili druhé päťročné obdobie vo funkcii. Trzaskowski prilákal 48,97 % voličov.

Občianska platforma vyhlásila, že Dudu podporovali štátne médiá i vláda, pričom jeho súpera sa snažili zdiskreditovať. Takisto uviedli, že mnohí voliči zo zahraničia nemohli využiť svoj hlas, keďže im v dôsledku slabej organizácie včas neposlali hlasovací lístok.

Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bolo usporiadanie volieb profesionálne. Dodala však, že verejnoprávny vysielateľ slúžil ako nástroj pre kampaň prezidenta Andrzeja Dudu.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…