Domov Šport AO: Reklama na tenis: Nadal prepísal históriu

AO: Reklama na tenis: Nadal prepísal históriu

0
0

Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal druhýkrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Australian Open a získal rekordný 21. grandslamový titul. Vo vyše päťhodinovom päťsetovom finále zdolal v pozícii turnajovej šestky nasadenú dvojku Rusa Daniila Medvedeva po skvelom obrate 2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 7:5.

Ani pred finálovým duelom prvého grandslamu roka nik nepochyboval, že sa proti sebe postavia dvaja najlepší tenisti melbournského pavúka.

To, čo však predviedli Rafael Nadal a Daniil Medvedev označujú fanúšikovia i odborníci za jedno z najlepších finálových predstavení všetkých čias.

Mal ho na lopate

Medvedev začal lepšie a Nadal musel už v tretej hre odvracať brejkbaly. Za stavu 2:2 čistou hrou Rus prelomil podanie súpera a dostal sa na koňa. Netrvalo dlho a získal aj prvý set.

Španiel však nemienil predať kožu lacno a v druhom sete mal dlho navrch. Za stavu 2:1 si po strhujúcej výmene zakončenej ukážkovým bekhendovým stop­volejom vypracoval prvý brejkbal v zápase.

Ten aj premenil a následne zvýšil na 4:1. Medvedev však dokázal otočiť a napokon v tajbrejku ukoristiť druhý set. V treťom dejstve mal Medvedev za stavu 3:2 k dispozícii tri brejkbaly, no Nadal vďaka veľkej bojovnosti všetky tri odvrátil, čo ho nakoplo.

Za stavu 4:4 zobral Medvedevovi podanie a tretí set dotiahol do úspešného konca čistou hrou. Rus začal byť frustrovaný z toho, že pri jeho chybách fanúšikovia až príliš hlasito dávajú najavo sympatie voči Nadalovi a viackrát im ironicky zatlieskal.

Na začiatku štvrtého setu Medvedev dvakrát prišiel o podanie a Španiel sa dostal do vedenia 4:2. Navyše mu výborne fungoval bek­hend po čiare a podarilo sa mu vynútiť si piaty set. Nadal za stavu 2:2 opäť Medvedevovi vzal servis a bol blízko k zisku rekordného grandslamového titulu.

Za stavu 5:4 a 30:0 ho od víťazstva delili dve loptičky, Rus získal na returne štyri fiftíny za sebou a vyrovnal na 5:5, no v jedenástom geme ho opäť zradilo podanie a Nadal už ďalšiu príležitosť z rúk nepustil.

Pri vlastnom servise premenil hneď prvý mečbal a upravil vzájomnú bilanciu s Medvedevom na 4:1. V Melbourne nadviazal na triumf nad Rusom z finále US Open z roku 2019, ktoré bolo tiež na päť setov. V tomto roku ešte neokúsil trpkosť prehry, keď začiatkom januára vyhral v Melbourne turnaj ATP.

Nevedel som, či sa ešte vrátim

Nadalov titul je o to cennejší, že iba začiatkom roka sa vrátil do súťažného kolotoča po päťmesačnej prestávke zavinenej zranením nohy. V decembri navyše prekonal koronavírus. „Je to jeden z najemotívnejších momentov v mojej kariére.

Bola to magická noc, ani neviem opísať slovami moje pocity. Viem sa vžiť do kože Daniila. Je ťažko prehrať zápas, v ktorom si viedol 2:0 na sety. Nepochybujem však o tom, že túto trofej ešte získaš a nie iba raz…