Domov Zahraničie Bezpečnostná únia EÚ- budúcnosť mieru v Európe

Bezpečnostná únia EÚ- budúcnosť mieru v Európe

0
0

Európska únia predstavila minulý týždeň 11. správu o bezpečnostnej únii obsahujúcu súbor praktických ako aj prevádzkových opatrení, cieľom ktorých je vytvoriť Európsku úniu, ktorá chráni svojich občanov.

Predstavená správa nadväzuje na tohtoročnú Správu o stave Únie predsedu Európskej komisie Jean‑ Claude Junckera, kedy od jeho nástupu do funkcie, presadzuje lepšiu ochranu a bezpečnosť únie, ako jednu z priorít.

Dôvody vedúce k novým opatreniam

Nedávne teroristické útoky v členských krajinách EÚ podnietili k vymedzeniu opatrení, ktoré budú viesť najmä k ochrane verejných priestranstiev, ktoré sa po týchto útokoch ukázali ako jedny z najzraniteľnejších.

Medzi ďalšie opatrenia však patria aj kroky k obmedzeniu prístupu teroristov k prostriedkom na ich činnosť. V neposlednom rade je nutné aj viac posilniť vonkajšiu činnosť EÚ v oblasti boja proti terorizmu.

Budúcnosť bezpečnostnej únie

Jedným z kľúčových bodov je nastavenie financovania, kedy komisia vyčlenila 18,5 milióna EUR, ktoré zlepšia ochranu verejných priestranstiev. A dokonca v roku 2018 až okolo 100 miliónov EUR na zvýšenie ochrany verejných priestranstiev.

Okrem iného bezpečnostná únia zameriava svoju pozornosť okrem terorizmu aj na ďalšie hrozby ako radikalizácia spoločnosti či kybernetická bezpečnosť.

Základné priority bezpečnostnej únie

Ochrana verejných priestranstiev
Cieľom je, prostredníctvom výmeny skúseností, nastavenie postupov a usmernení pri ochrane verejných priestranstiev a nastavenie takých procesov, ktoré zvýšia ochranu verejných priestranstiev.

Zamedzenie prístupu teroristov k prostriedkom
Jedným z kľúčových opatrení je znemožniť teroristom prístup k získaniu prostriedkov, ktoré im napomáhajú k páchaniu teroristických útokov, ako znemožnenie financovania, či získanie látiek na výrobu výbušnín a pod.

Posilnenie vonkajšej činnosti EÚ
Pri boji proti teroristom je nevyhnutné hlbšie zapojenie Europolu, ako aj ďalšie rokovanie s tretími krajinami v blasti prenosu osobných údajov, najmä s Alžírskom, Egyptom, Izraelom, Jordánskom, Libanonom, Marokom, Tuniskom a Tureckom.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…