Domov Zahraničie Bieloruské voľby neboli férové, EÚ chystá sankcie

Bieloruské voľby neboli férové, EÚ chystá sankcie

0
0

Prezidentské voľby v Bielorusku vyvrcholili do násilných protestov v uliciach. To, čo sa aktuálne deje v tejto krajine, nie je ľahostajné ani Európskej únii, ktorá chystá sankcie a ani Slovensku, ktoré vyjadrilo solidaritu s protestujúcimi.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnili pred dvomi týždňami, svoj mandát a nastupuje už do svojho šiesteho volebného obdobia.

Podľa oficiálnych výsledkov mu svoj hlas odovzdalo vyše 80% zúčastnených. Férovosť volieb a pravdivosť volebného výsledku je však od prvého momentu popieraná.

Tisícky protestujúcich v bieloruských mestách sa snažia potlačiť bezpečnostné zložky aj za pomoci použitia sily, čo nenechalo chladnými ani mnohých aktérov medzinárodného spoločenstva.

Nemôžeme ostať pri politických apeloch

Voľby v Bielorusku neboli férové, demokratické a ich výsledky sfalšovali.

Takéto vyhlásenia podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) zazneli veľmi jednoznačne počas mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie (EÚ), ktoré sa uskutočnilo koncom minulého týždňa.

Šéf slovenskej diplomacie upozornil, že brutálne zásahy voči politickým oponentom, občanom a všetkým, ktorí „chceli vyjadriť akýkoľvek alternatívny politický názor“ sú „úplne neakceptovateľné“.

Podľa neho sa už buduje politický konsenzus o okamžitom navrhnutí presne cielených sankcií. Tie by sa mali týkať osôb zodpovedných za manipuláciu volieb a brutálne zásahy po voľbách.

„Nemôžeme už zostať len pri politických apeloch,“ skonštatoval minister. Možný termín uvalenia sankcií ale zatiaľ neposkytol.Veľvyslanec proti svojmu šéfovi

Proti Lukašenkovi sa najnovšie postavil aj bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa, ktorý  bol v rokoch 2002 až 2006 asistentom prezidenta Lukašenka pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické záležitosti.

Vo videu Leščeňa uviedol, že tak ako všetci Bielorusi, je aj on v šoku z mučenia a bitia obyvateľov jeho krajiny.

Podľa Korčoka je toto vyjadrenie silným signálom a potvrdzuje vážnosť situácie.

Prezidentský palác zmenil farbu na znak solidarity

Prezidentský palác v Bratislave je od večera 15. augusta nasvietený symbolicky na bielo-červeno na znak solidarity s protestujúcimi občanmi Bieloruska. Prezidentka Zuzana Čaputová zároveň odsúdila násilie použité proti občanom, ktorí vyšli do ulíc, aby slobodne vyjadrili svoj názor.

Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitne právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova musia byť podľa prezidentky rešpektované a dodržiavané.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…