Domov Zahraničie Bielorusko prinútilo pristáť lietadlo, aby zadržalo novinára

Bielorusko prinútilo pristáť lietadlo, aby zadržalo novinára

0
0

Bielorusko cez víkend opäť kontroverzne zaujalo krajiny demokratického sveta, keď pod falošnou hrozbou bomby na palube prinútilo núdzovo pristáť lietadlo komerčnej linky. Dôvodom bolo, že na palube stroja sa nachádzal novinár a aktivista, ktorého chceli úrady zadržať. Väčšina krajín tento akt odsúdila.

Bieloruské úrady pre údajnú bezpečnostnú hrozbu prinútili v nedeľu na letisku v Minsku núdzovo pristáť civilné lietadlo spoločnosti Ryanair, aby následne zadržali novinára a aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý na jeho palube cestoval z Atén do Vilniusu.

Prataseviča (26) spolu so Sciapanom Pucilom (22), druhým zakladateľom komunikačného kanálu Nexta Live, zaradilo vlani v novembri Bielorusko na zoznam osôb podozrivých z teroristickej činnosti.

Úrady tak urobili na základe predošlých obvinení, že obaja mladí muži sa podieľali na organizovaní hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý v Bielorusku hrozí až 15 rokov väzenia. Kanál Nexta však vtedy upozornil, že terorizmus sa v Bielorusku trestá doživotným väzením alebo smrťou.

Ako informovali spravodajské agentúry, pokyn na pristátie lietadla vydal osobne prezident Alexander Lukašenko. Podľa bieloruského ministerstva obrany bola ako sprievod lietadla dokonca vyslaná stíhačka MiG-29.

Incident ostro odsúdili

Európska únia v pondelok ostro odsúdila bieloruské úrady za nedeľňajší akt. EÚ pohrozila, že voči osobám zodpovedným za tento incident zareaguje sankciami. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v mene všetkých 27 členských štátov vyzval na okamžité Pratasevičovo prepustenie.

Jeho zadržanie nazval ďalším zjavným pokusom bieloruských úradov umlčať všetky opozičné hlasy. Minsk takýmto spôsobom podľa Borrella ohrozil aj bezpečnosť pasažierov a posádky. Ešte ostrejšie zareagovala Litva, kam malo lietadlo namierené.

Litovská vláda označila incident za „akt štátneho terorizmu“ zo strany Minska a je pripravená zasadiť sa za uzavretie vzdušného priestoru Bieloruska pre medzinárodné lety. Vilnius je presvedčený, že kroky Bieloruska sú dôkazom toho, že vzdušný priestor tejto krajiny nie je bezpečný.

Litovský prezident Gitanas Nauséda označil udalosti za „bezprecedentný“ a „odporný“ krok zo strany Lukašenkovho režimu. Spojené štáty rovnako odsúdili konanie Bieloruska a vyzvali na okamžité prepustenie novinára.

„Tento šokujúci čin Lukašenkovho režimu ohrozil životy viac ako 120 pasažierov vrátane amerických občanov,“ uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Raman Pratasevič

Pratasevič je spoluzakladateľom a bývalým šéfredaktorom kanála Nexta. Ten spoločne s jeho sesterským kanálom Nexta Live sú najznámejšími zdrojmi informácií o aktivitách bieloruskej opozície.

Bieloruský súd v októbri minulého roka označil kanál Nexta Live za „extrémistický“ a nariadil jeho zablokovanie. Pratasevič, ktorý v súčasnosti žije v exile v Poľsku, v nedeľu cestoval z Atén do litovského Vilniusu.

Vedenie opozičného kanálu informovalo, že Pratasevič bol podľa vlastných slov ešte pred nástupom do lietadla sledovaný.

ano, TASR, foto: TASR/AP



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…