Domov Zahraničie Boj s novým koronavírusom prebieha po celom svete: Južná Kórea bola efektívna

Boj s novým koronavírusom prebieha po celom svete: Južná Kórea bola efektívna

0
0

Prístupy k boju proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2 sa rôznia, niektoré krajiny prijímajú opatrenia pozvoľne, iné sú rázne a nekompromisné.

Nový koronavírus sa šíri po celom svete. Pozitívne testy sú dnes už potvrdené vo všetkých krajinách Európy a Severnej Ameriky, pričom pozitívne testy na koronavírus už boli potvrdené aj v niektorých krajinách Južnej Ameriky.

Viaceré krajiny prijímajú tvrdé preventívne opatrenia, ktoré majú minimalizovať sociálny kontakt medzi obyvateľstvom, zatvárajú školy, úrady, alebo aj hraničné priechody a žiadajú svojich občanov, aby zbytočne nevychádzali von a zostali doma.

Prognózy sú rôzne, no podľa očakávaní sa koronavírus bude šíriť aj ďalej a počet nakazených bude zatiaľ narastať. Dnes sa krajiny snažia zistiť, ktorý prístup k eliminácii tejto pandémie, ako ju Svetová zdravotnícka organizácia už stihla označiť, bude efektívny.

Ani politici nie sú imúnni

Medzi množstvom nakazených sa nachádzajú a štátni úradníci a politici, napríklad štátna tajomníčka britského ministerstva zdravotníctva Nadine Dorriesová, alebo manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, Begona Gómezová.

Momentálne najviac zasiahnuté je Rumunsko, kde sa všetci členovia vlády dostali do karantény po tom, ako bol jeden zo senátorov pozitívne testovaný na koronavírus.

Podľa dostupných informácií sa tento senátor v ostatných dňoch pred pozitívnym testom stretol s množstvom politikov v Rumunsku.

Južná Kórea zasiahla rázne a striktne

Podľa súčasných údajov sa ako jedným z efektívnych bojov proti šíreniu nového koronavírusu ukazuje skúsenosť z Južnej Kórey, ktorej sa podarilo efektívne zastaviť prudký nárast nových prípadov.

Vláda sa rozhodla bojovať proti šíreniu nového koronavírusu prostredníctvom masívneho testovania, kedy zriadili po celej krajine takmer 100 testovacích staníc, ktoré 24 hodín denne vyhodnocovali rizikové osoby.

Dokonca zriadili aj mobilné a dočasné stanice na odoberanie vzoriek, kedy po vyhodnotení príznakov na infolinke stačilo prísť autom k odbernej stanici, kde odborne odobrali vzorky na testovanie.

Takto dokázali v najkritickejšom čase otestovať takmer 20 tisíc ľudí za deň. Tým dokázali eliminovať potenciálne nakazených, ktorí v prípade pozitívneho testu zostali v domácej izolácii.

Rozdielny prístup zvolila Veľká Británia

Opačný prístup ako väčšina krajín zvolila Veľká Británia, ktorá sa rozhodla budovať kolektívnu imunitu svojho obyvateľstva. Neprijala žiadne zásadné opatrenia, ani zákazy zhromažďovania či nezatvorila školy.

Toto je najhoršia kríza v oblasti verejného zdravia…

Povedal britský premiér Boris Johnson, no napriek tomu britská vláda prijala len minimálne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu.

Nateraz svojim obyvateľom odporúčajú iba to, aby si poriadne umývali ruky mydlom, a v prípade, že budú mať teplotu a kašeľ, aby radšej zostali týždeň doma.

Za to, že vláda nepristúpila k razantným opatrenia, si aj vo vnútri krajiny vyslúžila kritiku, kedy opozičná Lauboristická strana žiada zodpovednejší prístup zo strany vlády Borisa Johnsona.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…