Domov Zahraničie Bolívijská polícia sa zapojila do protestov proti prezidentovi: Budú nové voľby

Bolívijská polícia sa zapojila do protestov proti prezidentovi: Budú nové voľby

0
0

Po niekoľkých týždňoch protestov v Bolívii proti spornému znovuzvoleniu Eva Moralesa za prezidenta sa ostatný víkend do protestov zapojili aj policajti a svoje vyhlásenie urobili aj vojaci.

V mnohých mestách Bolívie sa počas ostatného víkendu znova uskutočnili protesty proti znovuzvoleniu Eva Moralesa, do ktorých sa zapojili v niekoľkých mestách a policajné zložky.

Práve zapojenie policajtov do protivládnych protestov bolo mementom, ktoré spoločne so správou Organizácie amerických štátov prinútilo konať prezidenta Eva Marolesa a oznámil konanie nových volieb.

Sporné výsledky prezidentských volieb

Prezidentské voľby sa v krajine uskutočnili 20. októbra tohto roka. Vyhral ich Evo Morales. Najskôr prestali na 24 hodín oznamovať priebežné výsledky a následne bol oznámený výsledok volieb, kde pred svojím súperom Carlosom Mesom získal náskok 10 % odovzdaných hlasov, ktoré mu zaručovali víťazstvo už v prvom kole volieb.

Opozícia okamžite spochybnila výsledky volieb a požadovala ich prepočítanie a prešetrenie kvôli podozreniu z manipulácie elektronických hlasovacích systémov.

Morales však zo začiatku popieral akékoľvek nezrovnalosti a tvrdil, že nemá v pláne rezignovať, odvolal sa na Organizáciu amerických štátov, ktorej šetrenie a výsledky chcel rešpektovať

Evo Morales

Juan Evo Morales Ayma sa narodil v roku 1959 do rodiny poľnohospodárov, ktorí pestovali koku. V tomto remesle pokračoval a tiež sa angažoval aj v odboroch, kedy sa stal jedným z hlavných odborárov.

V roku 1995 vstúpil do politiky a v roku 1997 bol zvolený do kongresu. Jeho politika bola zameraná ľavicovo, čo presadzoval aj po tom, ako bol v roku 2006 zvolený za prezidenta Bolívie.

Morales bol ocenený za výrazné zníženie chudoby a negramotnosti v Bolívii a bol dekorovaný aj mnohými medzinárodnými oceneniami.

Bol znovuzvolený vo voľbách v roku 2009 a 2014. Podporovatelia ho chvália za presadzovanie environmentálnych tém, presadzovanie práv domáceho obyvateľstva.

Kritici mu však vytýkajú, že presadzovanými hodnotami sa sám neriadil, tiež aj za príliš radikálne a autoritatívne riadenie krajiny a že jeho obrana tradičného pestovania koky podporuje nelegálnu výrobu kokaínu.

Zlom prišiel po zapojení policajtov

Bolívia sa od volieb potýkala s protestmi, štrajkami a blokádami ciest. Počas protestov zahynulo aj niekoľko ľudí.

Zlom nastal ostatný víkend, kedy sa do protestov zapojili aj policajti a tiež vojaci svojím vyhlásením, ktorí vyzvali Moralesa, aby rezignoval a žiadali zastaviť premenu Bolívie v diktatúru.

Prezident Morales tieto protesty odsúdil ako útok na právny štát.

Správa z Organizácie amerických štátov

Počas ostatného víkendu bola tiež zverejnená správa Organizácie amerických štátov, ktorá konštatovala nemožnosť overenia výsledkov, pretože zistila manipuláciu s elektronickými volebnými systémami.

V správe odporučila anulovať výsledky prezidentských volieb. Tlaku zo strany zapojených policajtov, vojakov a tiež správy nakoniec Evo Morales podľahol a vyhlásil konanie nových volieb.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…