Domov Zahraničie Brexit znova otvára separatistické snahy regiónov

Brexit znova otvára separatistické snahy regiónov

0
0

Nejasnosti ohľadne brexitu otvárajú aj staré rany na Britských ostrovoch. Jednou z nich je dávnejšia snaha Škótska o dosiahnutie nezávislosti, v neistom čase tieto snahy opätovne ožívajú.

Nejasnosti, ktoré so sebou prináša brexit sú skľučujúce pre všetkých obyvateľov krajiny, nielen pre politickú elitu, ktorá sa za posledné mesiace nedokázala dohodnúť, akým smerom by sa mala krajina uberať.

Po ukončení rokovaní s Európskou úniou mala Veľká Británia a jej poslanci možnosť prijať, alebo odmietnuť vyjednanú dohodu. No aj napriek prvému posunutiu termínu do približne polovice apríla, poslanci neprijali žiadne rozhodnutie.

Druhé posunutie termínu je na koniec októbra tohto roka, ale možnosti, ktoré by priniesli rozhodnutie, sú stále nejasné.

Referendum o nezávislosti Škótska z roku 2014

V roku 2014 mali Škóti možnosť hlasovať vo vyhlásenom referende o nezávislosti Škótska od Veľkej Británie. Referendum dopadlo tak, že 55 % voličov hlasovalo za zotrvanie v spoločnom štáte s Veľkou Britániou a 45 % voličov bolo za odchod a vyhlásenie nezávislosti.

Škótska premiérka by chcela nové referendum o nezávislosti

Minulý týždeň sa škótska premiérka Nicola Sturgeonová vyjadrila, že je za vypísanie nového referenda o nezávislosti Škótska, pokiaľ by Veľká Británia opustila Európsku úniu.

Ako uviedla počas rokovania v parlamente, pripravuje novú legislatívu, ktorá na toto referendum pripraví všetky pravidlá. Podľa jej vyjadrení, by bola rada, aby sa referendum uskutočnilo do konca mandátu jej vlády, teda v priebehu roka 2021.

Škótska premiérka Sturgeonová.

Podpora Škótov k nezávislosti rastie

Počas referenda o brexite v roku 2016 bola väčšina Škótov za zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii. Práve neistota, ako sa budú vyvíjať vzájomné vzťahy medzi Veľkou Britániu a EÚ v prípade neprijatia žiadnej dohody, vedú Škótov k vyššej podpore nezávislosti tohto regiónu.

Ako ukázal aj nedávny prieskum spoločnosti YouGov, či by Škótsko malo byť nezávislou krajinou, až 49 percent respondentov uviedlo, že áno, čo je najvyššia úroveň od roku 2015.

Reakcia britskej vlády

Zákonne by však pripravovaná škótska legislatívna na nové referendum musela byť odsúhlasená aj britskou vládou, tá sa však vyjadrila, že s novým referendom nebude súhlasiť.

Škótska premiérka Sturgeonová sa však nechala počuť, že pokiaľ bude medzi Škótmi všeobecná podpora, nebude britská vláda schopná nevypočuť želanie jej obyvateľstva.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…