Domov Zahraničie Briti si zvolili nových poslancov: EÚ na 99 % opustia začiatkom januára

Briti si zvolili nových poslancov: EÚ na 99 % opustia začiatkom januára

0
0

Po tom, ako si minulý týždeň Briti zvolili nových zástupcov v svojom parlamente, je jasné, že podpora Borisa Johnsona narástla a ním vyjednaná dohoda o brexite nakoniec nájde podporu v parlamente.

Predčasný vianočný darček pre Veľkú Britániu, v podobe výsledkov parlamentných volieb, sa skončil jasnou prevahou britskej konzervatívnej strany na čele s Borisom Johnsonom.

Toto jasné víťazstvo naznačuje, že dohodu, ktorú Johnson vyjednal, sa podarí v dolnej snemovni britského parlamentu schváliť.

Prieskumy verejnej mienky naznačovali úspech Johnsona

To, prečo Boris Johnson tak jasne vyhral, predznamenala už predvolebná kampaň.

Kým na jednej strane konzervatívci na čele s Johnsonom sľubovali dokončenie brexitu, najväčšia opozičná labouristická strana mala nie veľmi vydarenú kampaň, ktorou nejasne odpovedali o svojich plánoch k ďalšiemu vývoju brexitu a tiež osoba lídra Jeremyho Corbyna, silného ľavičiara, nebola po chuti ani mnohým priaznivcom strany.

No hlavnú úlohu zohrala unavená britská spoločnosť, ktorá bola po troch rokoch neustálych rokovaní o brexite frustrovaná a už nedôverovala opozičnej labouristickej strane, že by dokázala ukončiť túto nekonečnú ságu.

Svoje zohrala aj Strana brexitu Nigela Faragea, ktorá sa rozhodla v obvodoch, kde mali súperiť, alebo dokonca mať prevahu nad konzervatívcami, odstúpiť a podporiť tak kandidáta za Konzervatívnu stranu.

Výsledky volieb prekvapili

Prvé výsledky prieskumov verejnej mienky hneď po skončení volieb boli šokujúce, odhadovali drvivé víťazstvo Johnsona, s tak jasnou prevahou, že to nečakali ani najväčší priaznivci konzervatívcov.

Konečné výsledky tento náskok mierne znížili, no aj tak si svojím ziskom zaistili jasnú väčšinu v britskom 650-člennom parlamente.

Konzervatívna strana získala 365 mandátov, Labouristická strana získala 203 mandátov, Škótska národná strana získala 48 mandátov, Liberálni demokrati majú 11 mandátov, Demokratická unionistická strana má 8 mandátov, Sinn Féin, teda írska republikánska politická strana získala 7 mandátov a zvyšných 8 mandátov si rozdelili rôzne menšie strany.

Škótske referendum je opäť na obzore

Prekvapením týchto volieb je aj zisk 48 mandátov pre Škótsku národnú stranu z takmer 59 možných v Škótsku, vo voľbách v roku 2017 ich získali len 35.

Predsedníčka Nicola Sturgeonová vníma takýto úspech ako silný mandát pre jej politiku a sľubovanú snahu o dosiahnutie druhého referenda o nezávislosti Škótska.

Sturgeonová ako líderka strany počas kampane viackrát zdôraznila právo Škótska vybrať si svoju budúcnosť v prípade opustenia Británie z EÚ.

Dokonca po oznámení výsledkov volieb naznačila, že požiada Johnsona o právo uskutočniť druhé referendum o nezávislosti.

Britský minister pre Škótsko Alister Jack však už stihol aj zareagovať, a keďže konanie referenda o nezávislosti musí získať aj súhlas britskej vlády, povedal, že nevidí dôvod na to, aby premiér súhlasil s konaním druhého referenda.

Predsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová

Referendum o nezávislosti Škótska v roku 2014

Počas referenda o nezávislosti Škótska, ktoré sa uskutočnilo v roku 2014, hlasovali Škóti za zotrvanie v pomere 55 ku 45.

Súčasné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že existuje len tesná podpora odchodu Škótov zo spoločného štátu, v závislosti na tom, aký prieskum zoberieme do úvahy.

Táto podpora pre nezávislosť však môže narásť v súvislosti s výsledkami volieb a následným brexitom.

Porazení si spytujú svedomie

Hlavnými porazenými sú Jeremy Corbyn a Jo Swinsonová, ktorí svoje strany doviedli ku katastrofálnemu výsledku. Corbyn už oznámil, že už nebude lídrom labouristov v budúcich voľbách, ale bezprostredne po oznámení výsledkov volieb neodstúpil, ako mnohí čakali.

Jo Swinsonová odstúpila z pozície líderky liberálnych demokratov po tom, ako neobhájila pozíciu poslankyne, keď vo svojom obvode prehrala len o 149 hlasov.

Čo znamenajú výsledky volieb pre Veľkú Britániu

Dnes tak môžeme nájsť niekoľko otázok budúceho vývoja Veľkej Británie. Na jednej strane je jasné, že brexit už nie je hlavnou otázkou.

V januári 2020 Británia vystúpi z EÚ a bude nasledovať ročné prechodné obdobie na dosiahnutie finálneho usporiadania vzťahov medzi Britániou a EÚ.

Novou otázkou sa stáva, či sa Johnson do januára 2021 stihne dohodnúť na jasných pravidlách spolupráce s EÚ, lebo keď nie, nastane odchod bez dohody.

Druhou otázkou ostáva, či víťazstvo Johnsona je aj víťazstvom pre Veľkú Britániu, či okrem vystúpenia z EÚ nebudú nové výsledky znamenať aj odtrhnutie Škótka a teda rozpad krajiny akú sme doteraz poznali.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…