Domov História Britský kráľovský pár po prvýkrát na Slovensku

Britský kráľovský pár po prvýkrát na Slovensku

0
0

23. a 24. októbra 2008 platili na Slovensku prísne bezpečnostné opatrenia. Dôvodom bola vôbec prvá návšteva britského kráľovského páru, kráľovnej Alžbety II. a jej manžela princa Philipa.

Slovensko počas jeho krátkej histórie navštívilo množstvo dôležitých ľudí. Až do roku 2008 nás však návštevou nepoctila britská kráľovná.

To sa ale zmenilo koncom októbra, kedy na bratislavskom letisku M. R. Štefánika krátko predpoludním pristálo lietadlo, na palube ktorého sa nachádzala práve kráľovná Alžbeta II. a princ Philip, vojvoda z Edinburghu.

Britský kráľovský pár navštívil Slovenskú republiku na základe pozvania prezidenta Ivana Gašparoviča ešte z roku 2006.

Pestrý program kráľovského páru

Hneď z letiska smerovali kroky dnes už najdlhšie vládnucej britskej kráľovnej do Prezidentského paláca, kde bol pre vzácnu návštevu pripravený slávnostný ceremoniál.

Nasledujúce minúty strávili rozhovorom za zatvorenými dverami s prezidentom Ivanom Gašparovičom a prvou dámou Silviou. Po ňom prešli na Primaciálne námestie, kde ich privítal aj primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský.

Okrem neho sa na kráľovnú prišli pozrieť aj tisícky ľudí, ktorým nevadilo ani nepriaznivé počasie. Následne absolvovali prehliadku historickým centrom mesta a vychutnali si tiež kultúrny program, ktorý bol pre nich pripravený.

V ten istý deň navštívil pár aj hrad Devín, kde sa stretli s vojnovými veteránmi z 2. svetovej vojny. Jedným z najsilnejších momentov bolo stretnutie s Nicholasom Wintonom, ktorý počas vojny zachránil stovky židovských detí zo Slovenska a Česka.

Tu tiež kráľovná odhalila Pamätník železnej opony. Odtiaľto sa už kráľovský pár presunul na štátny banket, ktorý oficiálne ukončil prvý deň pobytu kráľovského páru na Slovensku.

Z Bratislavy do Tatier

Po štvrtkovej návšteve hlavného mesta a jeho okolia sa nasledujúci deň pár presunul opäť na letisko. Lietadlo ich odviezlo na popradské letisko, odkiaľ sa presunuli do Starého Smokovca.

Tu ich opäť privítal Ivan Gašparovič s manželkou Silviou a spoločne nastúpili na pozemnú lanovku, ktorá ich odviezla na Hrebienok. Tá bola pri tejto príležitosti špeciálne upravená tak, že do nej nainštalovali štýlové kreslá, aby sa kráľovná cítila pohodlne.

Hrebienok sa však počas návštevy panovníčky ocitol v hustej hmle, ktorá sa rozplynula počas jej odchodu. Kráľovná si tak napokon mohla vychutnať nádhernú scenériu štítov Vysokých Tatier. Po návrate z Hrebienku sa kráľovský pár rozdelil.

Zatiaľ čo Alžbeta II. navštívila Spišskú Sobotu a jej dominantu Kostol sv. Juraja s oltárom Majstra Pavla z Levoče, jej manžel sa so Silviou Gašparovičovou zúčastnil na konferencii Tatranskej školy regionálneho rozvoja v Starom Smokovci.

Zo Spišskej Soboty si to kráľovná namierila na zimný štadión v Poprade, kde vhodila úvodné buly zápasu medzi domácim HK Aquacity ŠKP Poprad a Guildfordom Flames Ice Hockey Club.

Tu ju obrovským burácaním aj napriek neskoršiemu príchodu privítalo preplnené hľadisko fanúšikov. Po vhodení buly sa usadila priamo do hľadiska, pričom odmietla skybox.

V 6. minúte štadión opustila a presunula sa na parkovisko, kde už boli pristavené autá, ktoré ju odviezli naspäť na popradské letisko. Krátko po 14-tej hodine zo zeme vzlietlo lietadlo, ktorým odletela naspäť do Londýna.

Tým sa oficiálne ukončila historicky prvá návšteva britského kráľovského páru, ktorá je až do dnešnej doby jedinou.

Dary pre kráľovnú

Pri takýchto návštevách býva zvykom vzácneho hosťa obdarovať. Okrem mince z roku 1847 z kremnickej mincovne, na ktorej je vyobrazený portrét kráľovnej Viktórie, si pár zo Slovenska odniesol aj heraldický album dokumentujúci udalosti z roku 1416, drevenú plastiku, šperkovnicu či fujaru.

puma, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…