Domov Zahraničie Brutalita Lukašenkovho režimu sa stupňuje, EÚ nevylúčila ďalšie sankcie

Brutalita Lukašenkovho režimu sa stupňuje, EÚ nevylúčila ďalšie sankcie

0
0

Násilnú smrť bieloruského aktivistu Ramana Bandarenku, masové zatýkanie v Minsku aj vyhostenie britských diplomatov z Bieloruska ostro odsúdilo aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Protivládne demonštrácie proti autokratickému bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi sa začali ešte v auguste, po sporných voľbách, ktorých výsledky, podľa bieloruskej opozície aj lídrov Európskej únie či Spojených štátov, režim sfalšoval.

„Ani Slovenská republika výsledok augustových prezidentských volieb v Bielorusku neuznáva. Zároveň veľmi rázne odsudzujeme násilie voči pokojným demonštrantom.

V rámci EÚ sme medzi prvými vyzývali nielen na uvalenie sankcií voči bieloruskému režimu, ale aj na zaradenie Alexandra Lukašenka, ako hlavného strojcu represií, na sankčný zoznam.

Žiaľ, dôkazov, že toto uvalenie sankcií bolo správne, je z týždňa na týždeň viac a viac,“ pripomenul štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Násilie režimu voči občanom

Protesty v Minsku a ďalších bieloruských mestách neutíchajú ani po sto dňoch a násilie zo strany bezpečnostných zložiek pod kontrolou Lukašenkovho režimu sa stupňuje. Počas zatiaľ posledných nedeľných demonštrácií zadržali v Bielorusku viac ako tisíc ľudí, vrátane niekoľkých novinárov.

Podľa informácií ľudskoprávnej organizácie Viasna policajti pri zásahoch použili slzotvorný plyn, ohlušujúce granáty aj gumové projektily.

Zatiaľ poslednú vlnu protestov vyvolala smrť 31-ročného aktivistu Ramana Bandarenku, ktorého v Minsku na smrť dobili maskovaní muži. Všetko nasvedčuje tomu, že ho zavraždili tzv. tichari.

Muži v civile, ktorí po boku bezpečnostných zložiek ubližujú demonštrantom požadujúcim slobodu a demokratické zmeny.

Slovenský rezort diplomacie zároveň považuje za odsúdeniahodné a neopodstatnené aj nedávne vyhostenie dvoch britských diplomatov z Bieloruska, či smrť Ramana Bandarenku.

„Je to ďalší dôkaz toho, že prezident Lukašenko sa bojí pravdy. Namiesto dialógu s občianskou spoločnosťou a demokratickou opozíciou pokračuje v zatýkaní nevinných ľudí, cenzúre aj prenasledovaní kritikov.

Ignoruje tak nielen základné práva a slobody bieloruského ľudu, ale aj zdravie či dokonca životy občanov,“ dodal Martin Klus.

EÚ oznámila, že je odhodlaná aj naďalej podporovať snahy o demokratické zmeny v Bielorusku a varovala pred uvalením ďalších cielených sankcií voči predstaviteľom bieloruského režimu.

md, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…