Domov Slovensko Bude mať Slovensko prezidenta alebo prezidentku?

Bude mať Slovensko prezidenta alebo prezidentku?

0
0

Už tento víkend sa dozvieme meno novej hlavy štátu. Slovensko si v druhom kole zvolí svojho prezidenta alebo prezidentku. Volebné miestnosti budú v sobotu otvorené tradične od siedmej hodiny ráno až do desiatej večer. Ak všetko prebehne bez problémov, meno víťaza prezidentských volieb sa dozvieme krátko po polnoci. V druhom kole si budú voliči vyberať jedného z dvojice Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

Mgr. Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová, rodená Strapáková, sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave, dlhodobo žije v Pezinku. Je občianskou aktivistkou, advokátkou a političkou.

Verejnosti je známa najmä z angažovania v kauze „pezinská skládka“, v ktorej spoločne s aktivistami bojovala proti vybudovaniu odpadovej skládky v meste Pezinok.

Za kauzu získala aj medzinárodné enviromentálne ocenenie. Právo vyštudovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Po štúdiu, ktoré ukončila v roku 1996, pracovala na právnom oddelení mestského úradu Pezinok, neskôr pracovala ako zástupkyňa prednostu mestského úradu.

Začiatkom tisícročia začala spolupracovať s treťosektorovou organizáciou VIA IURIS, a to až do roku 2017. Následne vstúpila do novej politickej strany Progresívne Slovensko, v ktorej sa stala podpredsedníčkou.

V máji 2018 ohlásila, že bude kandidovať na prezidentku SR. Až do februára 2019 bola nenápadnou kandidátkou, až kým jej raketovo neúmerne nezačali stúpať preferencie, čo vyvolalo otázniky nad pravosťou takýchto prieskumov verejnej mienky.

Je rozvedená a má dve deti, jej súčasným partnerom je Peter Konečný. Ako enviromentálna aktivistka sa chce naďalej zasadzovať za ochranu životného prostredia.

V rámci politického spektra sa zaraďuje k liberálom, je za registrované partnerstvá, taktiež za adopcie detí homosexuálnymi pármi a zároveň za zachovanie práva ženy rozhodnúť o osude nenarodeného dieťaťa.

JUDr. Maroš Šefčovič, PhD.

Maroš Šefčovič sa narodil 24. júla 1966 v Bratislave. Je politik, celý svoj profesijný život zasvätil diplomacii. Od novembra roku 2014 je podpredsedom Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu.

Maroš Šefčovič je od roku 1990 ženatý, s manželkou Helenou má tri deti. Počas štúdia na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave dostal možnosť študovať diplomaciu na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve, ktoré ukončil v roku 1990.

V rokoch 1996-2000 absolvoval doktorandské štúdium medzinárodného a európskeho práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

V diplomacii pôsobí od roku 1990, najskôr ako poradca štátneho tajomníka ministra zahraničných vecí na Federálnom ministerstve zahraničných vecí ČSFR.

V rokoch 1991- 1992 sa stal konzulom na veľvyslanectve v Zimbabwe. V roku 1992 bol vyslaný do kanadskej Ottawy, kde pôsobil ako 2. tajomník a zástupca veľvyslanca.

Od roku 1993 už pôsobí v službách Ministerstva zahraničných vecí SR, pričom jeho zameraním je najmä Európska únia, keď najskôr pôsobil ako referent a neskôr ako zástupca riaditeľa odboru krajín EÚ a NATO.

V roku 1997 sa stal zástupcom riaditeľa a v roku 1998 riaditeľom Kancelárie ministra MZV SR. Následne bol zástupcom vedúceho a radcom v Misii SR pri Európskych spoločenstvách v Bruseli a v roku 1999 sa stal veľvyslancom v izraelskom Tel Avive.

V roku 2002 bol generálnym riaditeľom sekcie bilaterálnej spolupráce MZV SR a v roku 2003 generálnym riaditeľom sekcie pre európske záležitosti.

V rokoch 2004 – 2009 pôsobil ako stály zástupca Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli. Od roku 2009 až dodnes je eurokomisárom, pričom od roku 2010 je podpredsedom Európskej komisie. V januári tohto roka oznámil kandidatúru na prezidenta.

red, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…