Domov Zahraničie Bude nové referendum o brexite?

Bude nové referendum o brexite?

0
0

Počas minulého týždňa prežila britská premiérka Theresa Mayová pokus o jej odvolanie za nezvládnuté rokovania o brexite a vyjednanú dohodu s Európskou úniou. Následne bolo odložené aj hlasovanie v britskom parlamente o vyjednanej dohode.

V krajine sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, ktoré sú za uskutočnenie druhého referenda o brexite, aj vzhľadom na dojednanú dohodu o vystúpení krajiny z EÚ, ktorá je podľa mnohých Britov nevyhovujúca.

Dokonca aj Mayovej vlastná Konzervatívna strana ju nepovažuje za dobrú a preto jej vlastní poslanci iniciovali odvolávanie, ktoré ale nakoniec Theresa Mayová ustála.

Verejná mienka je na strane zotrvania v EÚ

Ako naznačujú viaceré prieskumy verejnej mienky, väčšina Britov si čoraz viac želá, aby krajina nevystupovala z EÚ a preto žiadajú opakovanie referenda.

Nové referendum však súčasná premiérka Theresa Mayová odmieta, kedy nesúhlasí, aby sa o rovnakej otázke hlasovalo dvakrát. Keďže raz už občania Británie svoj názor verejne v referende vyjadrili, chce splniť ich želanie, a teda dosiahnuť odchod Británie z Európskej únie.

Podľa vyjadrení samotnej Mayovej, je pripravená dať hlasovať o dohode o brexite v treťom januárovom týždni, pričom dovtedy sa bude snažiť presviedčať o jej výhodnosti.

Sporný bod dohody

Najväčším problémom dohody o brexite je tzv. poistka, ktorá má zabezpečiť, že v prípade, ak by colná a obchodná politika Británie bola iná ako v Írsku, tak sa Severné Írsko bude riadiť pravidlami, ktoré platia v Írsku a teda aj v celej EÚ.

To odporcovia v Británii ale považujú za stratenie suverenity nad časťou britského územia.

Rázny postoj EÚ

EÚ vyhlásila, že nebude opätovne prerokovávať dohodu o brexite, pretože by to podľa a tá musí povedať ako nej nebolo nateraz zmysluplné. Na rade je teda Británia sa k súčasnej dohode stavia.

Lídri EÚ vyjadrili na Summite EÚ podporu Therese Mayovej a ponúkli pomoc, ale ako sa aj oni vyjadrili, o znení dohody momentálne nebudú znova rokovať.

Súdny dvor EÚ o brexite

Podľa rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie sa môže Veľká Británia jednostranne oznámiť svoje rozhodnutie o tom, že nemá záujem vystúpiť z EÚ.

Ako súdny dvor argumentuje vo svojom oznámení na podnet škótskych zákonodarcov, akýkoľvek členský štát, ktorý požiada o vystúpenie z EÚ, môže svoje rozhodnutie stiahnuť.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …