Domov Zahraničie Budúcnosť je vo vašich rukách, odkazujú lídri EÚ občanom

Budúcnosť je vo vašich rukách, odkazujú lídri EÚ občanom

0
0

Konferencia o budúcnosti Európy bude oficiálne spustená 9. mája 2021. Politici však v predstihu vyzývajú občanov, aby povedali, čo ich trápi.

V pondelok, 19. apríla 2021, začala fungovať nová viacjazyčná digitálna platforma, ktorá umožní všetkým občanom Európskej únie, vrátane Slovákov, aby vyjadrili svoj názor na budúcnosť Európy.

Je to pred­zvesť blížiaceho sa „celoeurópskeho dialógu“ Európanov o tom, ako a v čom by sa mala EÚ zmeniť, aby sa nám v nej žilo lepšie.

Inovatívnu webovú stránku predstavili spolupredsedovia Výkonnej rady Konferencie o budúcnosti Európy – poslanec Európskeho parlamentu Guy Verhofstadt, štátna tajomníčka Portugalskej republiky pre európske záležitosti Ana Paula Zacarias, ktorá zastupuje predsedníctvo v Rade EÚ, ako aj podpredsedníčka Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuica.

Všetky témy a nápady sú vítané

„Spätná väzbe je kľúčová, a tak dávame občanom priestor, aby vyjadrili svoje názory a zapojili sa do diskusií o našej spoločnej budúcnosti.

Digitálna interaktívna platforma je k dispozícii v 24 jazykoch a pokrýva kľúčové témy ako sú klimatické zmeny a životné prostredie, verejné zdravie, sociálna spravodlivosť a zamestnanie, základné práva a hodnoty, právny štát či migrácia,“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Občania EÚ však budú môcť navrhovať aj ďalšie témy a prichádzať s vlastnými podnetmi. Myšlienky občanov budú analyzované a následne zohľadnené pri tvorbe politík Únie. Platforma je dostupná na internetovej stránke futureu.europa.eu.

Oficiálne otvorenie Konferencie o budúcnosti Európy je naplánované na 9. mája 2021, teda pri príležitosti Dňa Európy. Diskusie sa budú konať aj na národnej úrovni.

„Plánované aktivity rezortu diplomacie SR sa delia na dva hlavné piliere – projekty zamerané na širšiu verejnosť pod značkou #MYSMEEÚ, ako aj celospoločenské odborné diskusie obnoveného Národného konventu o EÚ,“ dodáva Martin Klus z MZVEZ SR.

md, foto: futureu.europa.euNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2021: Cenné kovy na olympiáde, zablokovaná Bratislava či kritizovaná dôchodková reforma

Prvý týždeň olympijských hier v Tokiu vyniesol Slovensku tri medaily. Zuzana Rehák Štefeče…