Domov Zdravie Bylinky, ktoré dochutia jedlo, ale pomôžu aj nášmu zdraviu

Bylinky, ktoré dochutia jedlo, ale pomôžu aj nášmu zdraviu

0
0

V posledných rokoch do kuchyne čoraz viac prenikajú tradičné bylinky, ktoré jedlu dodajú výbornú chuť. Vypestovať ich dokážeme priamo v kvetináči na balkóne a siahneme po nich vo chvíli, keď chceme naše jedlo obohatiť. Málokto však vie, že okrem toho, že tieto bylinky sú skvelé dochucovadlá, majú svoje miesto aj v domácej lekárničke.

Bylinky ako bazalka, rozmarín, tymián, oregano či majorán väčšinou používame pri varení. Slúžia ako zdravé koreniny, ale aj ako ozdoba, ktorá jedlu pridá na vzhľade.

Zabúdame však, že pomôcť nám dokážu aj pri rôznych ochoreniach a nenahradzujú teda len umelé dochucovadlá, ale tiež lieky, po ktorých väčšina z nás siahne v prípade zdravotných problémov. Dôležité je len vedieť, kedy a po ktorej bylinke treba siahnuť.

Bazalka do cestovín aj na tráviace ťažkosti

Bazalka pravá je bylinka pochádzajúca z Indie. Práve tam je považovaná za posvätnú a od nepamäti jej prikladali liečivú silu. Považovali ju za posvätnú a verili, že vďaka nej sa duša dostane do raja.

V starovekom Egypte ju zas používali pri balzamovaní múmií. Jej sile verili aj Rimania, ktorí ju pridávali do liečivých olejov, keďže ju považovali za afrodiziakum.

Na európsky kontinent bola privezená v 16. storočí a obľubu si získala aj tu. Vo voľnej prírode ju pravdepodobne nenájdete, ale vypestovať ju v kvetináči je pomerne jednoduché.

Snaha o jej vypestovanie sa skutočne vyplatí, keďže jedlám dodáva výbornú chuť. Pridáva sa najmä do šalátov, prívarkov, omáčok či do obľúbených cestovín.

Ak sa vám ju skutočne podarí vypestovať mali by ste vedieť, že jej využite sa skutočne vyplatí. Bazalka má totiž blahodarné účinky pri tráviacich problémoch.

Siahnuť by ste po nej určite mali v prípade kŕčov, hnačiek či pri nadmernej tvorbe črevných plynov. Využíva sa tiež pri nechutenstve, keďže dráždi tráviace žľazy, čo vyvoláva chuť do jedla.

Má aj protizápalové účinky pri ochoreniach ústnej dutiny ako zápal ďasien či bolesti zubov. V neposlednom rade je bazalka výborným liekom, ktorý potláča kašeľ pri bronchitíde.

Všemocný rozmarín lekársky

Rozmarín lekársky je rastlina, ktorej pôvod siaha do južnej Európy, kde sa mu darilo najmä v oblasti Stredozemného mora. V krajinách, ktoré obmýva, je možné nájsť ho aj vo voľnej prírode.

V našich podmienkach je ale potrebné vynaložiť viac úsilia, aby sme ho vždy mali po ruke. Jeho účinkov je hneď niekoľko. Začať by sme mohli tým, že podporuje krvný obeh.

Ak máte teda problém so studenými končatinami, práve rozmarín to dokáže účinne vyriešiť. Dokázané sú aj jeho priaznivé účinky v prípade bolesti hlavy či migrény.

Rozmarín je známy aj tým, že má povzbudzujúce účinky. Okrem toho, že zvyšuje koncentráciu a bdelosť, odporúča sa aj pri psychickom vypätí, čo určite uvíta každý ťažko pracujúci človek.

V neposlednom rade má táto bylinka priaznivé účinky aj na močové cesty. Čaj z neho má močopudné účinky, čo pomôže pri zápaloch močových ciest či obličkovej kolike.

Koriander privolá aj lásku

Korene koriandra siahajú až na Blízky východ. Za jeho dovoz do Európy môžeme vďačiť Rimanom, ktorí ho začali využívať aj ako prísadu do jedla, nielen ako liečivo.

V stredoveku si však pozornosť vyslúžil vďaka tomu, že bol považovaný za afrodiziakum a pridávali ho do nápojov lásky. My dnes už vieme, že koriander má množstvo iných liečivých účinkov.

Okrem toho, že povzbudzuje činnosť žalúdka, uľahčuje vykašliavanie či znižuje cholesterol, má tiež prospešné účinky na pleť a povzbudzuje chuť do jedla.

Kúpeľ z neho sa tiež odporúča v prípade nepríjemných svalových horúčok. My ho však predovšetkým poznáme ako koreninu, ktorá dodá výbornú chuť thajským a juhoázijským jedlám.

Tymián na dýchacie cesty

Dúška tymiánová, alebo ľudovo povedané tymián, sa takisto zaraďuje medzi koreniny a súčasne aj liečivá. Vďaka jeho výraznej vôni je veľmi obľúbenou prísadou mnohých jedál.

Hodí sa k rôznym druhom mäsa, pridáva sa do polievok, ale využíva sa aj pri príprave niektorých sladkých jedál. Vďaka tomu, že obsahuje viaceré liečivé látky, má svoje využitie aj v domácej lekárničke.

Telu pomáha zbaviť sa vírusových aj bakteriálnych infekcií. Čaj z jeho listov vám určite pomôže v prípade, že pociťujete žalúdočnú ťažobu. Napomáha tiež pri vylučovaní hlienu, prináša úľavu pri nachladnutí a tiež znižuje teplotu.

Pri jeho užívaní však existujú aj isté obmedzenia. Vyhýbať by sa im totiž mali predovšetkým tehotné ženy, ale tiež ľudia, ktorí trpia srdcovocievnymi ochoreniami. Ani zdravý človek by to s jeho konzumáciou nemal príliš preháňať.

Poznáte pamajorán obyčajný?

V kuchyni vo veľkej miere využívame aj pamajorán obyčajný a možno o tom ani neviete. Pod týmto názvom sa totiž ukrýva oregano, ktoré si pozornosť vyslúžilo najmä v krajinách južnej Európy.

Oregano sa skutočne oplatí pridávať do jedál ako je pizza, rôzne polievky, pomazánky či rôzne strukovinové jedlá. Dôvod je jednoznačný. Oregano totiž účinne likviduje nádorové bunky vďaka látke karvakrol.

Oregano je okrem toho silný antioxidant a má dezinfekčné účinky. Olej z neho je dokonca vhodný aj na vonkajšie problémy, akými sú ekzémy či podráždená pokožka. Čaj z oregana vám tiež pomôže, ak trpíte nespavosťou a vyhnúť sa chcete ďalšej bezsennej noci.

Majorán na rany, aj na kašeľ

Aj majoránu sa v minulosti pripisovali magické účinky. Ženy ho zvykli do jedla pridávať, aby v mužoch vzbudili lásku. Dávali si ho tiež pod vankúš a verili, že práve vďaka tomu im bohyňa Afrodita privedie budúceho manžela.

Do Európy sa rozšíril počas križiackych výprav a okamžite si získal obľubu. Obsahuje totiž množstvo vitamínov a minerálov. Majorán je vhodný pri nadmernej psychickej záťaži, pri bolestiach hlavy, ale tiež pri tráviacich ťažkostiach.

Majorán má tiež dezinfekčné a protizápalové účinky. Okrem toho, že je výborným pomocníkom pri silnom kašli a ochoreniach dýchacích ciest, obklady z neho sa používajú aj pri liečbe ťažko sa hojacich rán či vredov.

puma, foto: shutterstock, internet


Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…