Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Politické rošády

ČAPLOVIČ: Politické rošády

0
0

Bývalý francúzsky prezident Charles de Gaulle v jednom zo svojich rozhovorov uviedol: „Došiel som k záveru, že politika je príliš vážna vec, než aby mohla byť ponechaná len politikom.“

Veľmi skoro som pochopil túto citovanú nadčasovú myšlienku veľkého európskeho štátnika už v časoch, keď som vstúpil do aktívnej politiky.

Priznám sa, že takáto schopnosť vnímania politiky ma často aj otravovala, ale napokon som z nej dokázal aj veľa získať a náležite sa poučiť. Nebolo to len v krízových dobách, ktoré v politike vždy boli a aj budú.

Mesačné politické piruety súčasnej vládnej moci, vzájomné stranícke vydierania, boli nechutným, dráždivým masírovaním širokej verejnosti. Súčasne tento čas potvrdil zlyhanie verejnosti, nielen väčšiny novinárov a politických analytikov. Slovenská spoločnosť je žiaľ z veľkej časti uväznená v pretrvávajúcom núdzovom stave a vo veľkom strachu pred pandémiou.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ČAPLOVIČ: Vakcína

Neprejavili sa odvážnejšie a kritickejšie občianske vystúpenia proti škandalóznemu divadlu koaličných politikov. Boli sme len tichými účastníkmi straníckych predstavení vládnej moci. Popravde, demokracia sa na Slovensku oslabuje, najmä zneužívaním núdzového stavu a vyhrážkami súčasnej moci.

Núdzový stav nás čoraz viac a viac škrtí, systematicky ubíja slušnosť a úprimnosť, prebúdza zlosť a nenávisť. Moc, niekedy až bezmocných, určuje divné pravidlá prítomného spoločenského cirkusu, veľmi skoro, vlastne do roka a do dňa, od získania moci po slobodných voľbách.

Prežívame vraj rekonštrukciu vlády, ktorá do histórie vstúpi ako skvelé kabaretné predstavenie jej hlavných aktérov. Šašovia v politike si opäť sadnú na opustené stoličky alebo si ich len vymenia. Toto politické divadlo posvätila aj najvyššia predstaviteľka štátu.

Stalo sa tak práve vo vyvolený deň, ktorý ľudovo nazývame aj dňom vtákom – prvého apríla. Áno, vtáci odleteli, aby opäť prileteli. Nuž a aby to nebolo v tento deň málo, v parlamente sa opätovne schválilo predĺženie núdzového stavu o štyridsať dní „slobody“. Demokracia na slovenský spôsob tak dostáva ranu za ranou. A politický vládny kabaret na Slovensku pokračuje…

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Vláda nevie ako ďalej

Keď druhá Matovičova, teda oficiálne Hegerova vláda predložila do parlamentu programové vy…