Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Trianon

ČAPLOVIČ: Trianon

0
0

Keď jedna z učiteliek v Čechách v súvislosti s vyučovaním dejepisu na videu konštatovala, že dejiny v súčasnom verejnom prostredí začínajú po roku 1945, vyslovila sa veľmi aktuálne a správne. Príspevok reagoval na vysťahovávanie, najmä nemeckých nacistov a ich prisluhovačov z povojnového Československa.

Veľmi podobná situácia je aj na Slovensku, keď sa hovorí, píše a diskutuje o výmene obyvateľstva po roku 1946 medzi Československom a Maďarskom, pokračuje len samobičovanie Slovákov a Čechov.

Tak veru, akoby z dejín bola vymazaná história po Viedenskej arbitráži 2. novembra 1938, vyháňania Slovákov a Židov z okupovaného južného Slovenska.

V týchto dňoch si pripomíname 100. výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy vo Versailles pri Paríži. A opäť sa pravidelne píše, najmä na maďarskej strane, o tragédii Maďarov, krutej nespravodlivosti a vraj nehoráznej prajnosti, najmä vo vzťahu k nehistorickému slovenskému národu.

Optika je stále rovnaká, my Maďari sme prajný, štátotvorný národ, takmer bez chýb, preto nám svetové mocnosti strašne ukrivdili. Slováci bez referenda, ako aj iné podmanené národy v Uhorsku takéto právo nemali.

Desaťročia sledujeme opakovaný zhodný scenár, tak po prehratej vojne v roku 1918, keď bolo Uhorsko podporovateľom nemeckého, rakúsko-uhorského a talianskeho trojspolku, ktorý vojnu rozpútal, tak aj v roku 1945, keď predtým boli Maďari blízkymi spojencami nacistického Nemecka a fašistického Talianska (nikdy voči tomuto spojenectvu nevystúpili), ale dôsledne slúžili ideám len Veľkého Maďarska.

Je pravda, že po vojenských konfliktoch víťazi berú porazeným takmer všetko, ale nikto nebránil Maďarom vystúpiť proti cisárskemu nemeckému a rakúskemu vojnovému štvaniu a krvavým zločinom v rokoch 1914 – 1918 a neskôr v rokoch 1938 – 1945 proti nemeckému nacizmu a talianskemu fašizmu.

Naopak slúžili mu až za hrob. Trianonská mierová zmluva bola z týchto hľadísk spravodlivá, snažila sa nastoliť mier, oslabiť a potrestať vojnových štváčov, dala v strednej Európe slobodu a štátnosť dlhodobo utláčaným a popieraným národom.

Nezabudnime preto, po tieto dni, prísť k Pamätníku mierových zmlúv v Bratislave do Sadu Janka Kráľa v Petržalke a vzdajme úctu tým, ktorí sa o našu šancu žiť slobodne, po rokoch strašnej Veľkej vojny, zaslúžili.

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…