Domov Slovensko Čaputová v Maďarsku vysvetľovala, že nie je Sorosovou agentkou

Čaputová v Maďarsku vysvetľovala, že nie je Sorosovou agentkou

0
0

Počas minulého týždňa slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová zavítala na návštevu do Maďarska. K južným susedom cestovala na pozvanie prezidenta Jánosa Ádera, ktorý ju v Budapešti privítal. Čaputová potvrdila, že s Maďarskom majú odlišný pohľad na budúcnosť EÚ. Maďarské konšpiračné média ju zasa označili sa Sorosovu agentku.

Prezidenti oboch krajín diskutovali o zoskupení krajín Vyšehradskej štvorky. Čaputová zdôrazňovala, že ak má mať formát V4 zmysel, musí ísť o užšiu spoluprácu, nielen v rámci regionálnych záujmov.

Hodnota slobody

„Musí byť o presadzovaní demokratických hodnôt, hodnôt slobody a právneho štátu, a tiež hodnôt európskej integrácie, ako to bolo v pôvodnej dohode, na ktorej bol vznik V4 založený.

Aby sme neboli vnímaní ako tí, čo Európsku úniu rozdeľujú alebo oslabujú,“ vyslovila Zuzana Čaputová. Následne dodala, že tieto hodnoty zastával i zosnulý prezident Maďarska Árpád Göncz, ktorého pamiatku si prezidentka uctila.

S Áderom sa zhodli v témach, akými sú životné prostredie, automatizácia priemyslu, kybernetika a všeobecne modernizácia nových odvetví, kde vidia priestor na úzku spoluprácu v rámci V4.

Maďarská vláda je známa častými rozpormi s politikou EÚ. Čaputová však naznačila, že ani jedna z krajín by sa bez projektu EÚ nedostala na úroveň, kde sa teraz nachádza.

„Za Slovenskú republiku môžem povedať, že nemám pochybnosti, že sa Slovensku dnes darí do veľkej miery práve vďaka európskej integrácii,“ zdôraznila Čaputová.

Orbán V4 podporuje

Maďarský predseda vlády Viktor Orbán sa na stretnutí so Slovenskou prezidentkou nechal počuť, že Vyšehradská štvorka je skvelý projekt, ktorý má svoju budúcnosť.

Orbán vyslovil, že pre strednú Európu je projekt V4 strategickou záležitosťou najmä v terajšom období. Potešili ho i zlepšujúce sa slovensko-maďarské vzťahy, čo potvrdzujú vynikajúce výsledky, ktoré spolu krajiny dosiahli.

Návšteva Budapešti patrila u novej prezidentky Slovenska medzi prvé zahraničné cesty.

Sorosova agentka

Maďarské konšpiračné médiá označovali Zuzanu Čaputovú za agentku amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa.

Čaputová toto tvrdenie odmietla a poznamenala, že žiadne seriózne médium by takúto konšpiračnú propagandu šíriť nemalo.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…