Domov Ekonomika Ceny minulý rok stúpali

Ceny minulý rok stúpali

0
0

Spotrebitelia museli minulý rok siahnuť do peňaženky o čosi hlbšie. Po troch rokoch klesania cien sme kupovali produkty opäť drahšie. O rast cien sa „postarali“ najmä potraviny.

Podľa informácií Štatistického úradu, ceny na Slovensku v minulom roku stúpli v priemere o 1,3 %. Naposledy boli pritom ceny medziročne vyššie ešte v roku 2013, kedy stúpli o 1,4 %.

Nasledoval ich pokles za celý rok 2014 o 0,1 %, následne o ďalších 0,3 % v roku 2015 a historicky najvyšší pokles cien Slovensko zaknihovalo v roku 2016, kedy sa medziročne znížili o 0,5 %.

Jeme drahšie

Najvyšší rast spotrebiteľských cien bol v novembri, kedy podľa národnej metodiky dosiahol 1,9 %. Rast cien na medziročnej báze ťahali najmä drahšie potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých ceny stúpli v porovnaní s decembrom 2016 o 6,4 %.

Zdraželi však aj rozličné tovary a služby o 2,5 %, reštaurácie a hotely o 2,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,3 %, doprava o 2,2 %, zdravotníctvo o 1,9 %, rekreácia a kultúra o 1,7 %, vzdelávanie o 1,1 %, odevy a obuv o 0,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,2 %.

Naopak klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 0,8 % a ceny pôšt a spojov zostali bez zmeny.

ano, zdroj: ŠÚ SR, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Messi: Stratený v Paríži

Argentínsky futbalista Lionel Messi priznal, že dva mesiace po prestupe do Paríža St. Germ…